MARTIN. Priaznivci jeho diela si po 22 rokoch od jeho smrti pripomenuli život a tvorbu tohto významného spisovateľa, prekladateľa, publicistu a kultúrneho pracovníka. Miroslav Válek písal literatúru pre deti, ale aj nezabudnuteľnú ľúbostnú lyriku. Práve zhudobnené texty jeho básní si vybrali pre interpretáciu aj takí hudobníci, ako sú Pavol Hammel či Miroslav Žbirka. Aj preto piesne Ranná električka, Jesenná láska a Po písmenku oživili nevľúdny studený podvečer v klubovni TKS , majstrovsky upravenej na kaviarenské prostredie, ktoré M. Válek rád navštevoval. Na fotkách k nemu neodmysliteľne patrí cigareta a ležérna póza v kresle. Takto si ho mohli pripomenúť aj návštevníci podvečerného podujatia Spomienka na Miroslava Válka. Ale spomínali na neho aj prostredníctvom jeho tvorby. V programe vystúpili členovia Kruhu Priateľov poézie a prózy pri SNLM v Martine – G. Hamranová, E.Potučková a E. Benčíková, ale v úlohe recitátorov sa ocitli aj Z. Kmeťová, riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska, Adam Kmeť, Emka Gáborová, žiačka ZŠ na Jahodníckej ulici a Iveta Jesenská, riaditeľka Kultúrneho strediska v Turanoch.
Miroslav Válek začínal ako redaktor vo viacerých časopisoch. Svoje prvé literárne pokusy uverejňoval v rokoch 1946 – 48 v trnavskom dvojtýždenníku Plameň. Debutoval v roku 1959 zbierkou Dotyky. Nasledovala zbierka Príťažlivosť (1961), kde medzi najznámejšie patrí báseň Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať, v ktorej básnik zobrazil svoju tragickú skúsenosť s vojnou.
Miroslava Válka si mnohí pamätajú i ako politika. Bol devätnásť rokov ministrom kultúry v období tzv. normaliziácie i členom najvyšších orgánov komunistickej strany. Ako politik sa hlásil k normalizácii, ako minister kultúry sa snažil zmierňovať jej dopad na slovenskú kultúru. Možno práve preto sa dnes na neho často zabúda, hoci recitátori si jeho tvorbu často vyberajú pre interpretáciu.
M. Válek bol mestský človek, z jeho básní vyznieva pragmatickosť a humanizmus, preto je ľuďom jeho poézia blízka a „poľudštila“ aj spomínaý sychravý podvečer a srdcia návštevníkov podujatia Spomienka na Miroslava Válka.
Autor: J.Jarošová