MOŠOVCE. Šach nie je len hra, je to umenie, ktoré v hráčoch rozvíja predstavivosť, logické myslenie, trpezlivosť, silu nevzdávať sa a bojovať, vidieť veci v súvislostiach a mnohé iné schopnosti a zručnosti.
Zrejme na toto mysleli pani učiteľky z Materskej školy v Mošovciach, keď pripravovali projekt s názvom „Krtko a kráľovná“, ktorého cieľom je začať výučbu šachu už medzi najmenšími deťmi. Projekt bol úspešný, materská škola naň získala potrebné finančné prostriedky a v tomto školskom roku sa začalo s jeho realizáciou.
Projekt je medzinárodný
Do projektu sú zapojené okrem Mošovskej materskej školy aj materská škola v Českej republike, v Maďarsku, v Turecku , v Bulharsku a dokonca na Islande. V názve projektu je Krtko, postavička zo známej kreslenej rozprávky, ktorý deti sprevádza pri bežných denných aktivitách, učení sa nových vecí, ako aj pri hre. Kráľovná zas predstavuje najsilnejšiu figúrku v šachu.
Všetky materské školy zapojené do tohto projektu majú rovnaký cieľ a preto si môžu vzájomne pomáhať, vymieňať skúsenosti a deliť sa spolu o prvé úspechy. Komunikácia prebieha prostredníctvom internetu a vizuálnu stránku môžu deti sledovať na interaktívnej tabuli, ktorá je umiestnená priamo v triede predškolákov.
Tento výdobytok modernej doby slúži v škôlke aj na samotný proces výučby šachu. Netreba si to samozrejme hneď predstavovať, že detičky sa už teraz učia dávať maty, je to skôr zoznamovanie sa s jednotlivými figúrkami a s tým ako ťahajú. Výučba prebieha veľmi hravým spôsobom, či už prostredníctvom riešenia rôznych úloh na interaktívnej tabuli, alebo priamo na šachovnici. Detičky sa veľmi aktívne zapájajú, vidno, že ich to baví.
„Až som sa pousmiala, keď som ich videla ako si sadli oproti sebe, podali si ruky, ako na začiatku ozajstnej partie, a sústredene rozmýšľali ako potiahnuť danou figúrkou a dostať sa svojim pešiačikom na poslednú radu šachovnice,“ prezradila jedna z učiteliek. Kto sa na poslednú radu totiž dostane prvý, môže si postaviť dámu a tým vyhráva.
Učebné materiály sú z Čiech
Program výučby šachu v škôlke majú veľmi dobre prepracovaný najmä v Čechách, od nich pochádzajú všetky učebné materiály a cenné rady ako postupovať pri výučbe. Ale niekoľko rokov sa tomu venujú aj na Islande, kde pred 5 rokmi pôsobila ako trénerka detí aj slovenská šachová veľmajsterka Regina Pokorná. A práve Regina nedávno navštívila Materskú školu v Mošovciach. Prišla sa pozrieť aká konkurencia jej v tomto kraji vyrastá a bola príjemne prekvapená. Detičky najprv pozorne počúvali aké to bolo, keď začínala ona, dozvedeli sa koľko turnajov povyhrávala, aké krajiny navštívila, čo pre ňu znamená šach a ako jej jeho znalosť pomáha aj v bežnom živote. Potom Regine s pani učiteľkou ukázali ako riešia šachové úlohy na interaktívnej tabuli, čo všetko sa už naučili a samozrejme si spolu aj zahrali. Bonusom bola partia pani učiteľky Janky s Reginou, ktorú však, po ťažkom boji, predsa len vyhrala Regina. Návšteva sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére a pri rozlúčke majsterka v šachu sľúbila, že do škôlky určite ešte zavíta a bude sa tešiť, čo sa škôlkari za ten čas naučia.
Všetci zainteresovaní sú z projektu nadšení a veria, že jeho realizácia bude veľkým prínosom pre deti. A aj keď nie z každého môže byť majster sveta, tak pozitívny vplyv šachu sa určite niekde prejaví. A kto vie, možno sa o pár rokov do obce vráti zašlá sláva mošovskej šachovej mládeže.
Autor: Zuzana Paverová