MARTIN. Prvé výťahy v Martine spustili do prevádzky na Ulici Timravy ešte v roku 1961. Tie najmladšie nájdete na sídlisku v Záturčí v panelových domoch, ktoré tam dostavali ako posledné okolo roku 1994. Potom sa bytová výstavba takmer zastavila a dramaticky kleslo i číslo novonainštalovaných výťahov.
Výťahy sú pod drobnohľadom
Firma Majes servisuje na Slovensku približne 3 000 výťahov, z toho v Martine okolo 540. V porovnaní s inými regiónmi sa ich u nás darí renovovať celkom slušným tempom.
„Modernizáciou celej elektroinštalácie ich už prešlo okolo štyristo. Snažili sme sa najprv porobiť tie najstaršie a postupne prechádzame k tým, ktoré začali slúžiť neskôr,“ vysvetľuje Ladislav Bada, vedúci strediska Majesu v Martine.
Technický stav výťahov musí byť systematicky kontrolovaný prehliadkami a skúškami, ktoré stanovuje vyhláška.
Najprv zateplenie, potom možno výťah
Mnohé staršie výťahy sú síce vo vyhovujúcom stave, no už nespĺňajú podmienky európskej normy. Tá však zatiaľ má len odporúčací charakter. Napriek tomu, že téma výťahov a ich životnosti u nás rezonuje už viac rokov, väčšinu výťahov správcovia budov najmä z finančných dôvodov nemenia. Celú sumu na modernizáciu totiž znášajú majitelia domov, prípadne vlastníci bytov.
„Ľudia investujú do zateplenia, alebo si dajú vymeniť okná, prtože tieto peniaze sa im časom vrátia. Pokiaľ výťah jazdí, tak nikoho nič netrápi. Keď je ale nepojazdný, každý ho chce mať opravený na počkanie,“ opisuje realitu Ladislav Bada.
V tomto prípade platí, že čím je výťah starší a zanedbanejší, tým sa poruchy opakujú častejšie a náklady na ich odstránenie rastú. Najlepším spôsobom, ako v súčasnosti zvýšiť výkon a spoľahlivosť starého výťahu, je modernizácia elektrického systému.
„Zníži sa energetická náročnosť, zvýši bezpečnosť a predĺži sa i celková životnosť. Samozrejme, ideálnym riešením je komplexná rekonštrukcia, prípadne výmena. Jej cena sa podľa typu výťahu pohybuje od 30 do 40–tisíc eur.“
Nič netreba podceniť
Ľudia ešte stále vnímajú výťah ako spoločné priestranstvo. Šachtu bez výčitiek zasypú odpadkami, na výťahu rozbíjajú sklá, poškodzujú kabínu.
„Pred vlastným prahom by sa takto nesprávali. Často v šachtách nájdeme celú drogériu. Rozdiel oproti obchodu je v tom, že všetky výrobky sú už dávno po termíne použitia. Nebezpečné sú tiež ohorky. Ak sa ten bordel zapáli, šachta slúži ako komín a vznikne kritická situácia.“
Skúsenosti ukazujú, že ak sa výťah zmodernizuje, i ľudia z bytov sa začnú k nemu správať trochu inak.
„Keď obložíme kabínu zvnútra a získa nový vzhľad, spravidla už na nej nenájdete povyrezávané srdiečka ani iné obrazce rôznych geometrických tvarov.“
Prvoradá je v každom prípade bezpečnosť. Počas prevádzky výťahu vzniká množstvo nástrah, ktoré netreba podceňovať, pretože následky môžu byť často fatálne. „Výťah treba vnímať ako dopravný prostriedok, ktorý môže obsluhovať každý, vrátane malých detí. Treba dodrživať tiež návody na obsluhu, ktoré nie sú na stenách výťahu umiestnené len tak pre zábavu. Ak svoje auto zanedbávate, ignorujete servisné prehliadky, tak riziko, že sa niečo nepredvídané stane, rapídne narastá. To isté platí i pre výťahy,“ dvíha varovný prst Ladislav Bada.