Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Vraj nie je "psavec", no zasvätení vedia svoje

S nádejou a odhodlaním prichádzali mladí muži do Martina v čase dnes právom ospevovaných šesťdesiatych rokov minulého storočia. Do toho Martina, kde následkom, ako sa už dlhšie s obľubou vraví, „politického odmäku“ začínalo byť kultúre a práci v nej príje

Štefan Baranovič.Štefan Baranovič. (Zdroj: ARCHÍV ŠB)

mne, prajne a sľubne.

Končiace sa leto roku 1966 privítalo aj Štefana Baranoviča v ustanovizni, ktorá v tom čase znamenala prinajmenšom striebrom zvoniacu značku hodnôt národnej kultúry a ich ochrany. Matica slovenská, v ktorej už krátko pred ním našli uplatnenie jeho generační druhovia, poväčšine spolužiaci z vysokoškolských štúdií.

Polstovka zásadných publikačných činov

Vyzbrojený trojročnými skúsenosťami archivára začal sa v Matici venovať výskumu jej dejín, záchrane archívnych fondov zaniknutých matičných odborov, najmä Členského ústredia a Ústredia slovenských ochotníckych divadiel. Pravdaže, popri tom tu boli aj editorské aktivity; nebolo možné sa im v Matici vyhnúť a Štefan Baranovič už svoje skúsenosti mal. Výsledkom bol jeden z jeho prvých edičných činov, kniha S. H. Vajanského: Život Štefana Moysesa. Popri tom neodmysliteľná publicistika v odborných periodikách, matičnej tlači, denníkoch, týždenníkoch i zborníkoch a príležitostných tlačiach. Len výberová bibliografia počíta najmenej s päťdesiatimi zásadnými publikačnými činmi. A to Baranovič sám o sebe hovorí (už roky), že nie je „psavec“. Nuž, nie je. Vypracuje štúdiu, opatrí ju kalendáriom, Zasvätene pohovorí o osobnosti. A všetko skromne doloží k publikácii, kde sa jeho meno ocitne (v tom lepšom prípade) v tiráži.

SkryťVypnúť reklamu

Čím platil človek za svoje svedomie?

Slová z predchádzajúcej zátvorky tu majú význam. Veď v časoch okupácie vojskami Varšavskej zmluvy, ale najmä počas nasledujúcej normalizácie sa nahlas nevyslovovalo ani jeho meno, nieto ešte uvádzalo tam, kde hotové dielo bolo výsledkom jeho autorskej práce, invencie, nápadu i realizácie (libretá k výstavám, scenáre slávnostných pripomenutí významných udalostí a pod.). Kde iní vzali ocenenie, autor sa musel uspokojiť s tým, že mohol byť aspoň prítomný. Čím platil človek za to, že sa v rozhodujúcich chvíľach života riadil svedomím? Dvadsiatimi rokmi neslobody, v ktorej slovo, čo ako odborné, čo ako zasvätené, bolo iba trpené. Mocipáni neodpúšťali ostré slová kritiky.

Odsudzujúce slová stanoviska neodvolal

SkryťVypnúť reklamu

„Podriaďujeme sa presile s neodňateľným právom vnútorného nesúhlasu, lebo na dotieravú otázku, čo tým vyhráme, môžeme so štúrovcami odpovedať: Vyhráme váš hnev, vašu závisť a nenávisť, nepriatelia naši! A to je v kráľovstve ducha veľká výhra.“

Odsudzujúce slová z letáka „Stanovisko pracovníkov Matice slovenskej“ neodvolal. „Výhrou“ mu bolo miesto v Slovenskom národnom múzeu, kde na zaradenie do funkcie archivára čakal skoro päť rokov. Bez konkrétnej pracovnej náplne, dokonca bez pracovného stola a stoličky.

Ako archivárovi sa mu sem-tam „prepiekla“ publikovaná štúdia, po založení edície Medailóny (s Dr. Adamom Prandom) dokonca publikoval aj tri monografie (o Dr. Poloncovi, 1984; o J. Gerykovi, 1985 a o M. Jeršovej, 1989). Osobitnú pozornosť venoval Andrejovi Kmeťovi. Pripravil na vydanie jeho publikácie Veleba Sitna (1988) a eseje Š. Janšáka Andrej Kmeť (1991).

SkryťVypnúť reklamu

Martina Benku pokladal Štefan Baranovič za svoju veľkú duchovnú i duševnú oporu. Edične pripravil výber z jeho literárnych textov s názvom Slovo a obraz (1982), k storočnici maliara knihu Benkove rozprávania (1988), ako aj prehľad jeho mimomaliarskeho diela so súpisom výstav a rozsiahlou bibliografiou s názvom Martin Benka. Sprievodca po živote a diele (časť o maliarskej tvorbe spracovala Ľ. Zaťková).

Obidve posledne spomínané osobnosti stali sa mu predmetom ustavičnej pozornosti a výskumu, čo ho viedlo k napísaniu viacerých článkov, štúdií, esejí, prednášok i scenárov výstav týkajúcich sa tak Kmeťa, ako aj Benku. Autorovi to vynieslo uznanie ako znalcovi života a diela oboch osobností.

Znovuzrodenie nádeje ho vrátilo do Matice

Znovuzrodenie nádeje a odhodlanie privádzajú začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia Štefana Baranoviča opäť do Matice slovenskej, kde pôsobil spočiatku ako výskumný pracovník v Ústave pre zahraničných Slovákov, v rokoch 1992 – 1993 ako vedecký tajomník MS. Celý čas sa venoval výskumu dejín Matice, čoho výsledkom boli mnohé odborné prednášky na seminároch a konferenciách, ako aj scenáre a libretá výstav a stálych expozícií v pamätných izbách (Moysesov rodný dom vo Veselom a pod.).

Kratší čas pôsobil v komunálnej politike ako posledný podpredseda Mestského národného výboru v Martine, štyri roky ako poslanec mestského zastupiteľstva.

Jubilant je primladý na kmeťovský vek

Odborníci na ľudský vek, pravdepodobne v súvislosti so zvyšovaním sa ich vlastného veku, vymysleli vekovú super kategóriu a nazvali ju vekom kmeťovským. Dvojznačnosť tohto prívlastku sa pri životnom jubileu Štefana Baranoviča i potvrdzuje, i nepotvrdzuje. V každom prípade potvrdzuje tým, že on svoj kmeťovský vek (možno i benkovský a vek iných osobností, ktorým sa ako historik venoval) žil dávno pred povestnou – dnes pravdaže trochu vágnou – hranicou, ktorá muža posúva do veku kmeťa. Vágnou, lebo jubilant sám je na ňu akosi primladý. A nie je na to sám, veď na označenie za kmeťa sú dnes primladí aj mnohí osemdesiatnici.

Nášmu jubilantovi k zaradeniu do tejto kategórie ešte pár rôčkov chýba. Múdrosť však nie. Pamäť vekov, skúsenosť trpkých rokov i rokov prajnejších, múdrosť kníh i života, vernosť pravde a pravda historickej vernosti. Dar hovoriť. Umenie počúvať. Všetky tieto a veľa ďalších prívlastkov má ambíciu vystihnúť mnohorozmernosť historika, archivára, vedca, principiálneho a múdreho človeka Štefana Baranoviča. Ani všetky dovedna to však nevystihnú úplne. Vždy ostane čosi, hoci máličko, medzi nebom a zemou, človekom medzi ľuďmi a dušou v ňom samom. Len dodajme, že márne nehľadal a nehľadá veci stratené. Nežiada ich vrátiť.

O túžbe, ktorá pretrváva až do konca

Tvorivosť, nepokoj, potreba ustavičného pohybu ďalej a vyššie majú podobu neutíchajúcej túžby, pretrvávajúcej v človeku až do konca. Po všetky roky, ktorých nech je, vážený a milý priateľ Štefan Baranovič, ešte poriadne dlhý rad. Nech prinášajú pokoj ako satisfakciu za nepokoj, radosť zo života, naplnenie túžob a splnenie predsavzatí. A nech pritom nechýba dobré zdravie, troška šťastia a veľa lásky v kruhu najbližších!

PhDr. Štefan Baranovič

* 27. februára 1938 v Čičmanoch

1944 – 1953 základná škola v rodisku a vo Fačkove

1956 – maturita na Jedenásťročnej strednej škole v Žiline

1961 – promócia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v odbore história a slovenský jazyk

1961 – 1963 vojenská služba

1963 – 1966 pracovník Štátneho slovenského ústredného archívu (teraz Slovenský národný archív)

1966 – 1971 pracovník Matice slovenskej

1967 – 1971 externá vedecká ašpirantúra na Katedre československých dejín FFUK; v dôsledku represívnych opatrení nesmel obhájiť dokončenú kandidátsku prácu

1971 – strata zamestnania v Matici slovenskej, zaradený ako pracovník Slovenského národného múzea bez možnosti vykonávať vedúcu funkciu, ideovo a publikačne pôsobiť, dokonca mu bola zakázaná práca vyžadujúca širší styk s návštevníkmi (múzea, pozn. aut.)

1984 – po zložení štátnej rigoróznej skúšky mu bol priznaný titul PhDr.

1990 – poslanec a podpredseda Mestského národného výboru v Martine

1991 – návrat do Matice slovenskej, vedúci výskumný a vývojový pracovník Ústavu pre zahraničných Slovákov MS

1992 – 1993 vedecký tajomník Matice slovenskej

1998 – odchádza do dôchodku

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 2. Agrokomplex 2022
 3. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 4. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 5. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 30 752
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 026
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 677
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 8 407
 5. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 5 293
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 860
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 298
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 480

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Celé zle, či?
 2. Kristína Jakubičková: Zmena klímy spustoší životné prostredie, v spoločnosti dielo skazy završujú osoby s črtami sociopatie či psychopatie
 3. Štefan Vidlár: Krém de la Krym
 4. Norbert Kaník: Heger má poslednú šancu!
 5. Ján Škerko: Z Kuiperovho pásu slovenskej politiky sa vynára nová strana a začína pôsobiť svojou gravitáciou
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Ďalší Miloslavov?
 7. Sabina Rehušová: Nájdu lídri Kosova a Srbska v Bruseli spoločnú reč?
 8. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 953
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 177
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 347
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 992
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 827
 6. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 701
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 621
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 508
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


5 h
Novinky z MY regióny.

Máme pre vás dve veľmi žiadané novinky, ktoré aktuálne spúšťame na regionálnych weboch MY.


23 h
Piaty ročník filmového festivalu Hory a mesto Martin sa opäť konal v Amfiku.

Niektorí návštevníci si užívali atmosféru až do rána.


6 h
Prípravný zápas našich v Žiline sa premenil na gólovú prestrelku.

Hokejová odveta v Žiline sa premenila na dvanásťgólovú prestrelku. Aj keď išlo „len“ o prípravný duel, na ľade nechýbali emócie.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


18 h

Prepustiť majú 61 zamestnancov.


SITA 15. aug

Mladý Sihelňan sa z novej motorky tešil len tri dni.


7 h

Prípadom sa zaoberala aj ministerka spravodlivosti.


16. aug

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Celé zle, či?
 2. Kristína Jakubičková: Zmena klímy spustoší životné prostredie, v spoločnosti dielo skazy završujú osoby s črtami sociopatie či psychopatie
 3. Štefan Vidlár: Krém de la Krym
 4. Norbert Kaník: Heger má poslednú šancu!
 5. Ján Škerko: Z Kuiperovho pásu slovenskej politiky sa vynára nová strana a začína pôsobiť svojou gravitáciou
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Ďalší Miloslavov?
 7. Sabina Rehušová: Nájdu lídri Kosova a Srbska v Bruseli spoločnú reč?
 8. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 953
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 177
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 347
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 992
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 827
 6. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 701
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 621
 8. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 508
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?