Vraj nie je "psavec", no zasvätení vedia svoje

S nádejou a odhodlaním prichádzali mladí muži do Martina v čase dnes právom ospevovaných šesťdesiatych rokov minulého storočia. Do toho Martina, kde následkom, ako sa už dlhšie s obľubou vraví, „politického odmäku“ začínalo byť kultúre a práci v nej príje

Štefan Baranovič.Štefan Baranovič. (Zdroj: ARCHÍV ŠB)

mne, prajne a sľubne.

Končiace sa leto roku 1966 privítalo aj Štefana Baranoviča v ustanovizni, ktorá v tom čase znamenala prinajmenšom striebrom zvoniacu značku hodnôt národnej kultúry a ich ochrany. Matica slovenská, v ktorej už krátko pred ním našli uplatnenie jeho generační druhovia, poväčšine spolužiaci z vysokoškolských štúdií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polstovka zásadných publikačných činov

Vyzbrojený trojročnými skúsenosťami archivára začal sa v Matici venovať výskumu jej dejín, záchrane archívnych fondov zaniknutých matičných odborov, najmä Členského ústredia a Ústredia slovenských ochotníckych divadiel. Pravdaže, popri tom tu boli aj editorské aktivity; nebolo možné sa im v Matici vyhnúť a Štefan Baranovič už svoje skúsenosti mal. Výsledkom bol jeden z jeho prvých edičných činov, kniha S. H. Vajanského: Život Štefana Moysesa. Popri tom neodmysliteľná publicistika v odborných periodikách, matičnej tlači, denníkoch, týždenníkoch i zborníkoch a príležitostných tlačiach. Len výberová bibliografia počíta najmenej s päťdesiatimi zásadnými publikačnými činmi. A to Baranovič sám o sebe hovorí (už roky), že nie je „psavec“. Nuž, nie je. Vypracuje štúdiu, opatrí ju kalendáriom, Zasvätene pohovorí o osobnosti. A všetko skromne doloží k publikácii, kde sa jeho meno ocitne (v tom lepšom prípade) v tiráži.

SkryťVypnúť reklamu

Čím platil človek za svoje svedomie?

Slová z predchádzajúcej zátvorky tu majú význam. Veď v časoch okupácie vojskami Varšavskej zmluvy, ale najmä počas nasledujúcej normalizácie sa nahlas nevyslovovalo ani jeho meno, nieto ešte uvádzalo tam, kde hotové dielo bolo výsledkom jeho autorskej práce, invencie, nápadu i realizácie (libretá k výstavám, scenáre slávnostných pripomenutí významných udalostí a pod.). Kde iní vzali ocenenie, autor sa musel uspokojiť s tým, že mohol byť aspoň prítomný. Čím platil človek za to, že sa v rozhodujúcich chvíľach života riadil svedomím? Dvadsiatimi rokmi neslobody, v ktorej slovo, čo ako odborné, čo ako zasvätené, bolo iba trpené. Mocipáni neodpúšťali ostré slová kritiky.

Odsudzujúce slová stanoviska neodvolal

SkryťVypnúť reklamu

„Podriaďujeme sa presile s neodňateľným právom vnútorného nesúhlasu, lebo na dotieravú otázku, čo tým vyhráme, môžeme so štúrovcami odpovedať: Vyhráme váš hnev, vašu závisť a nenávisť, nepriatelia naši! A to je v kráľovstve ducha veľká výhra.“

Odsudzujúce slová z letáka „Stanovisko pracovníkov Matice slovenskej“ neodvolal. „Výhrou“ mu bolo miesto v Slovenskom národnom múzeu, kde na zaradenie do funkcie archivára čakal skoro päť rokov. Bez konkrétnej pracovnej náplne, dokonca bez pracovného stola a stoličky.

Ako archivárovi sa mu sem-tam „prepiekla“ publikovaná štúdia, po založení edície Medailóny (s Dr. Adamom Prandom) dokonca publikoval aj tri monografie (o Dr. Poloncovi, 1984; o J. Gerykovi, 1985 a o M. Jeršovej, 1989). Osobitnú pozornosť venoval Andrejovi Kmeťovi. Pripravil na vydanie jeho publikácie Veleba Sitna (1988) a eseje Š. Janšáka Andrej Kmeť (1991).

SkryťVypnúť reklamu

Martina Benku pokladal Štefan Baranovič za svoju veľkú duchovnú i duševnú oporu. Edične pripravil výber z jeho literárnych textov s názvom Slovo a obraz (1982), k storočnici maliara knihu Benkove rozprávania (1988), ako aj prehľad jeho mimomaliarskeho diela so súpisom výstav a rozsiahlou bibliografiou s názvom Martin Benka. Sprievodca po živote a diele (časť o maliarskej tvorbe spracovala Ľ. Zaťková).

Obidve posledne spomínané osobnosti stali sa mu predmetom ustavičnej pozornosti a výskumu, čo ho viedlo k napísaniu viacerých článkov, štúdií, esejí, prednášok i scenárov výstav týkajúcich sa tak Kmeťa, ako aj Benku. Autorovi to vynieslo uznanie ako znalcovi života a diela oboch osobností.

Znovuzrodenie nádeje ho vrátilo do Matice

Znovuzrodenie nádeje a odhodlanie privádzajú začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia Štefana Baranoviča opäť do Matice slovenskej, kde pôsobil spočiatku ako výskumný pracovník v Ústave pre zahraničných Slovákov, v rokoch 1992 – 1993 ako vedecký tajomník MS. Celý čas sa venoval výskumu dejín Matice, čoho výsledkom boli mnohé odborné prednášky na seminároch a konferenciách, ako aj scenáre a libretá výstav a stálych expozícií v pamätných izbách (Moysesov rodný dom vo Veselom a pod.).

Kratší čas pôsobil v komunálnej politike ako posledný podpredseda Mestského národného výboru v Martine, štyri roky ako poslanec mestského zastupiteľstva.

Jubilant je primladý na kmeťovský vek

Odborníci na ľudský vek, pravdepodobne v súvislosti so zvyšovaním sa ich vlastného veku, vymysleli vekovú super kategóriu a nazvali ju vekom kmeťovským. Dvojznačnosť tohto prívlastku sa pri životnom jubileu Štefana Baranoviča i potvrdzuje, i nepotvrdzuje. V každom prípade potvrdzuje tým, že on svoj kmeťovský vek (možno i benkovský a vek iných osobností, ktorým sa ako historik venoval) žil dávno pred povestnou – dnes pravdaže trochu vágnou – hranicou, ktorá muža posúva do veku kmeťa. Vágnou, lebo jubilant sám je na ňu akosi primladý. A nie je na to sám, veď na označenie za kmeťa sú dnes primladí aj mnohí osemdesiatnici.

Nášmu jubilantovi k zaradeniu do tejto kategórie ešte pár rôčkov chýba. Múdrosť však nie. Pamäť vekov, skúsenosť trpkých rokov i rokov prajnejších, múdrosť kníh i života, vernosť pravde a pravda historickej vernosti. Dar hovoriť. Umenie počúvať. Všetky tieto a veľa ďalších prívlastkov má ambíciu vystihnúť mnohorozmernosť historika, archivára, vedca, principiálneho a múdreho človeka Štefana Baranoviča. Ani všetky dovedna to však nevystihnú úplne. Vždy ostane čosi, hoci máličko, medzi nebom a zemou, človekom medzi ľuďmi a dušou v ňom samom. Len dodajme, že márne nehľadal a nehľadá veci stratené. Nežiada ich vrátiť.

O túžbe, ktorá pretrváva až do konca

Tvorivosť, nepokoj, potreba ustavičného pohybu ďalej a vyššie majú podobu neutíchajúcej túžby, pretrvávajúcej v človeku až do konca. Po všetky roky, ktorých nech je, vážený a milý priateľ Štefan Baranovič, ešte poriadne dlhý rad. Nech prinášajú pokoj ako satisfakciu za nepokoj, radosť zo života, naplnenie túžob a splnenie predsavzatí. A nech pritom nechýba dobré zdravie, troška šťastia a veľa lásky v kruhu najbližších!

PhDr. Štefan Baranovič

* 27. februára 1938 v Čičmanoch

1944 – 1953 základná škola v rodisku a vo Fačkove

1956 – maturita na Jedenásťročnej strednej škole v Žiline

1961 – promócia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v odbore história a slovenský jazyk

1961 – 1963 vojenská služba

1963 – 1966 pracovník Štátneho slovenského ústredného archívu (teraz Slovenský národný archív)

1966 – 1971 pracovník Matice slovenskej

1967 – 1971 externá vedecká ašpirantúra na Katedre československých dejín FFUK; v dôsledku represívnych opatrení nesmel obhájiť dokončenú kandidátsku prácu

1971 – strata zamestnania v Matici slovenskej, zaradený ako pracovník Slovenského národného múzea bez možnosti vykonávať vedúcu funkciu, ideovo a publikačne pôsobiť, dokonca mu bola zakázaná práca vyžadujúca širší styk s návštevníkmi (múzea, pozn. aut.)

1984 – po zložení štátnej rigoróznej skúšky mu bol priznaný titul PhDr.

1990 – poslanec a podpredseda Mestského národného výboru v Martine

1991 – návrat do Matice slovenskej, vedúci výskumný a vývojový pracovník Ústavu pre zahraničných Slovákov MS

1992 – 1993 vedecký tajomník Matice slovenskej

1998 – odchádza do dôchodku

Autor: Peter Mišák

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 622
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 714
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 993
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 720
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 666
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 458
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 404
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 352
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 004
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 338
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 843
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 404
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 352
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 004
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 338
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 843
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?