Vraj nie je "psavec", no zasvätení vedia svoje

S nádejou a odhodlaním prichádzali mladí muži do Martina v čase dnes právom ospevovaných šesťdesiatych rokov minulého storočia. Do toho Martina, kde následkom, ako sa už dlhšie s obľubou vraví, „politického odmäku“ začínalo byť kultúre a práci v nej príje

Štefan Baranovič.Štefan Baranovič. (Zdroj: ARCHÍV ŠB)

mne, prajne a sľubne.

Končiace sa leto roku 1966 privítalo aj Štefana Baranoviča v ustanovizni, ktorá v tom čase znamenala prinajmenšom striebrom zvoniacu značku hodnôt národnej kultúry a ich ochrany. Matica slovenská, v ktorej už krátko pred ním našli uplatnenie jeho generační druhovia, poväčšine spolužiaci z vysokoškolských štúdií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polstovka zásadných publikačných činov

Vyzbrojený trojročnými skúsenosťami archivára začal sa v Matici venovať výskumu jej dejín, záchrane archívnych fondov zaniknutých matičných odborov, najmä Členského ústredia a Ústredia slovenských ochotníckych divadiel. Pravdaže, popri tom tu boli aj editorské aktivity; nebolo možné sa im v Matici vyhnúť a Štefan Baranovič už svoje skúsenosti mal. Výsledkom bol jeden z jeho prvých edičných činov, kniha S. H. Vajanského: Život Štefana Moysesa. Popri tom neodmysliteľná publicistika v odborných periodikách, matičnej tlači, denníkoch, týždenníkoch i zborníkoch a príležitostných tlačiach. Len výberová bibliografia počíta najmenej s päťdesiatimi zásadnými publikačnými činmi. A to Baranovič sám o sebe hovorí (už roky), že nie je „psavec“. Nuž, nie je. Vypracuje štúdiu, opatrí ju kalendáriom, Zasvätene pohovorí o osobnosti. A všetko skromne doloží k publikácii, kde sa jeho meno ocitne (v tom lepšom prípade) v tiráži.

SkryťVypnúť reklamu

Čím platil človek za svoje svedomie?

Slová z predchádzajúcej zátvorky tu majú význam. Veď v časoch okupácie vojskami Varšavskej zmluvy, ale najmä počas nasledujúcej normalizácie sa nahlas nevyslovovalo ani jeho meno, nieto ešte uvádzalo tam, kde hotové dielo bolo výsledkom jeho autorskej práce, invencie, nápadu i realizácie (libretá k výstavám, scenáre slávnostných pripomenutí významných udalostí a pod.). Kde iní vzali ocenenie, autor sa musel uspokojiť s tým, že mohol byť aspoň prítomný. Čím platil človek za to, že sa v rozhodujúcich chvíľach života riadil svedomím? Dvadsiatimi rokmi neslobody, v ktorej slovo, čo ako odborné, čo ako zasvätené, bolo iba trpené. Mocipáni neodpúšťali ostré slová kritiky.

Odsudzujúce slová stanoviska neodvolal

SkryťVypnúť reklamu

„Podriaďujeme sa presile s neodňateľným právom vnútorného nesúhlasu, lebo na dotieravú otázku, čo tým vyhráme, môžeme so štúrovcami odpovedať: Vyhráme váš hnev, vašu závisť a nenávisť, nepriatelia naši! A to je v kráľovstve ducha veľká výhra.“

Odsudzujúce slová z letáka „Stanovisko pracovníkov Matice slovenskej“ neodvolal. „Výhrou“ mu bolo miesto v Slovenskom národnom múzeu, kde na zaradenie do funkcie archivára čakal skoro päť rokov. Bez konkrétnej pracovnej náplne, dokonca bez pracovného stola a stoličky.

Ako archivárovi sa mu sem-tam „prepiekla“ publikovaná štúdia, po založení edície Medailóny (s Dr. Adamom Prandom) dokonca publikoval aj tri monografie (o Dr. Poloncovi, 1984; o J. Gerykovi, 1985 a o M. Jeršovej, 1989). Osobitnú pozornosť venoval Andrejovi Kmeťovi. Pripravil na vydanie jeho publikácie Veleba Sitna (1988) a eseje Š. Janšáka Andrej Kmeť (1991).

SkryťVypnúť reklamu

Martina Benku pokladal Štefan Baranovič za svoju veľkú duchovnú i duševnú oporu. Edične pripravil výber z jeho literárnych textov s názvom Slovo a obraz (1982), k storočnici maliara knihu Benkove rozprávania (1988), ako aj prehľad jeho mimomaliarskeho diela so súpisom výstav a rozsiahlou bibliografiou s názvom Martin Benka. Sprievodca po živote a diele (časť o maliarskej tvorbe spracovala Ľ. Zaťková).

Obidve posledne spomínané osobnosti stali sa mu predmetom ustavičnej pozornosti a výskumu, čo ho viedlo k napísaniu viacerých článkov, štúdií, esejí, prednášok i scenárov výstav týkajúcich sa tak Kmeťa, ako aj Benku. Autorovi to vynieslo uznanie ako znalcovi života a diela oboch osobností.

Znovuzrodenie nádeje ho vrátilo do Matice

Znovuzrodenie nádeje a odhodlanie privádzajú začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia Štefana Baranoviča opäť do Matice slovenskej, kde pôsobil spočiatku ako výskumný pracovník v Ústave pre zahraničných Slovákov, v rokoch 1992 – 1993 ako vedecký tajomník MS. Celý čas sa venoval výskumu dejín Matice, čoho výsledkom boli mnohé odborné prednášky na seminároch a konferenciách, ako aj scenáre a libretá výstav a stálych expozícií v pamätných izbách (Moysesov rodný dom vo Veselom a pod.).

Kratší čas pôsobil v komunálnej politike ako posledný podpredseda Mestského národného výboru v Martine, štyri roky ako poslanec mestského zastupiteľstva.

Jubilant je primladý na kmeťovský vek

Odborníci na ľudský vek, pravdepodobne v súvislosti so zvyšovaním sa ich vlastného veku, vymysleli vekovú super kategóriu a nazvali ju vekom kmeťovským. Dvojznačnosť tohto prívlastku sa pri životnom jubileu Štefana Baranoviča i potvrdzuje, i nepotvrdzuje. V každom prípade potvrdzuje tým, že on svoj kmeťovský vek (možno i benkovský a vek iných osobností, ktorým sa ako historik venoval) žil dávno pred povestnou – dnes pravdaže trochu vágnou – hranicou, ktorá muža posúva do veku kmeťa. Vágnou, lebo jubilant sám je na ňu akosi primladý. A nie je na to sám, veď na označenie za kmeťa sú dnes primladí aj mnohí osemdesiatnici.

Nášmu jubilantovi k zaradeniu do tejto kategórie ešte pár rôčkov chýba. Múdrosť však nie. Pamäť vekov, skúsenosť trpkých rokov i rokov prajnejších, múdrosť kníh i života, vernosť pravde a pravda historickej vernosti. Dar hovoriť. Umenie počúvať. Všetky tieto a veľa ďalších prívlastkov má ambíciu vystihnúť mnohorozmernosť historika, archivára, vedca, principiálneho a múdreho človeka Štefana Baranoviča. Ani všetky dovedna to však nevystihnú úplne. Vždy ostane čosi, hoci máličko, medzi nebom a zemou, človekom medzi ľuďmi a dušou v ňom samom. Len dodajme, že márne nehľadal a nehľadá veci stratené. Nežiada ich vrátiť.

O túžbe, ktorá pretrváva až do konca

Tvorivosť, nepokoj, potreba ustavičného pohybu ďalej a vyššie majú podobu neutíchajúcej túžby, pretrvávajúcej v človeku až do konca. Po všetky roky, ktorých nech je, vážený a milý priateľ Štefan Baranovič, ešte poriadne dlhý rad. Nech prinášajú pokoj ako satisfakciu za nepokoj, radosť zo života, naplnenie túžob a splnenie predsavzatí. A nech pritom nechýba dobré zdravie, troška šťastia a veľa lásky v kruhu najbližších!

PhDr. Štefan Baranovič

* 27. februára 1938 v Čičmanoch

1944 – 1953 základná škola v rodisku a vo Fačkove

1956 – maturita na Jedenásťročnej strednej škole v Žiline

1961 – promócia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v odbore história a slovenský jazyk

1961 – 1963 vojenská služba

1963 – 1966 pracovník Štátneho slovenského ústredného archívu (teraz Slovenský národný archív)

1966 – 1971 pracovník Matice slovenskej

1967 – 1971 externá vedecká ašpirantúra na Katedre československých dejín FFUK; v dôsledku represívnych opatrení nesmel obhájiť dokončenú kandidátsku prácu

1971 – strata zamestnania v Matici slovenskej, zaradený ako pracovník Slovenského národného múzea bez možnosti vykonávať vedúcu funkciu, ideovo a publikačne pôsobiť, dokonca mu bola zakázaná práca vyžadujúca širší styk s návštevníkmi (múzea, pozn. aut.)

1984 – po zložení štátnej rigoróznej skúšky mu bol priznaný titul PhDr.

1990 – poslanec a podpredseda Mestského národného výboru v Martine

1991 – návrat do Matice slovenskej, vedúci výskumný a vývojový pracovník Ústavu pre zahraničných Slovákov MS

1992 – 1993 vedecký tajomník Matice slovenskej

1998 – odchádza do dôchodku

Autor: Peter Mišák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 840
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 928
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Slovenská národná knižnica v Martine.

Získala aj medzinárodne uznávaný titul.


TASR
Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku Vsetína.

Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku od legendárneho českého klubu.


Námestie Svetozára-Hurbana Vajanského v Martine.

Radnica bude súťaž opakovať.


1
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?