MARTIN. Prejsť sa martinskou pešou zónou si momentálne vyžaduje pozorné oko, nepremokavú obuv a stabilné nohy. Popraskaná a vypuklá dlažba dá skrátka zabrať. V centre mesta to však počas zimných mesiacov nie je nič neobvyklé. Situácia sa opakuje každý rok, len čo sa zamrznutá vrstva snehu trochu roztopí, problém je na svete. Po takomto nerovnom povrchu sa zle chodí aj mladým ľuďom, nieto ešte seniorom. A tak sa namiesto obzerania po výkladoch, musia pozerať radšej pozerať pod vlastné nohy.
Špliechajúce dlaždice – je to úplne otrasné
Najkritickejší je úsek v okolí budovy Millenia v oboch smeroch a ružové to rozhodne nie je ani v úseku pri pošte, kde veľký podiel viny na rozdrvenej dlažbe majú i pendlujúce autá prechádzajúce na blízke parkovisko pri divadle z hlavnej cesty, od svetelnej križovatky.
Reptajúcich ľudí, ktorí kráčali po pešej zóne sme našli neúrekom.
„Je to úplne otrasné, lebo pod vypuklé poodchýlené dlaždice natečie voda a keď tam potom stúpim, celú ma to ošpliecha. Ide ma vtedy poraziť,“ neskrývala rozhorčenie Jana z Priekopy. Mladý Milan zo Sučian zas pochyboval o akosti dlažobných kociek.
„Pešia zóna vyzerá strašne a podľa mňa to nie je opotrebovaním, ale skôr nekvalitným zhotovením,“ vztýčil varovný prst na vyjadrenie kritickej situácie. Niektorí sa zas obávali úrazov a zlomenín. „Určite by sa to malo čo najskôr opraviť, lebo bezpečnosť ľudí je prvoradá. Niekomu sa stane úraz, vytkne si členok a kto za to bude zodpovedný? Mesto Martin je pekné a pešia zóna by mala byť jeho vizitkou,“ domnieva sa seniorka Marta z Ľadovne.
Pokles o niekoľko centimetrov
Hlavným problémom opakovane povoľujúcej dlažby je podľa vyjadrenia z mesta Martin skutočnosť, že časť pešej zóny sa nachádza na geologickom podlaží budovanom naplaveninami starého koryta Turca. Kolísavosťou podzemných vôd tak dochádza k vyplavovaniu jemného štrku, a tým sa znižuje hutnosť podkladového materiálu podložia, na ktorom pešia zóna stojí.
„Pokles sa najviac prejavil medzi budovou Millenia a sídlom Turčianskej knižnice, kde časť dlažby poklesla o dva centimetre. V horizonte asi piatich rokov bude potrebné otvoriť časť pešej zóny v častiach, kde dochádza k poklesu podlažia, rekonštruovať a zhutniť ho. K tomu, že by došlo k úplnému prepadu pešej zóny ale nehrozí,“ uviedol hovorca mesta Jozef Petráš.
Po skončení zimy mesto Martin pripravuje rekonštrukciu II. etapy pešej zóny, ktorá bude spočívať vo výmene dlaždíc po obvodovom koridore okolo Millenia, za dlažbu s hrúbkou osem centimetrov.
„Takto zabezpečíme, že obslužná doprava, zásobovanie či záchranné zložky budú jazdiť po páse s dostatočnou nosnosťou. Tým sa zminimalizuje lámanie a poškodzovanie existujúcej dlažby, s čím sa musíme vyrovnávať po každej zime,“ doplnil J. Petráš.
Príčinou zdemolovaných dlaždíc v úseku pri pošte je podľa hovorcu neprimerané a mestom nepovolené zaťažovanie dlažby nápravovými tlakmi nad 3,5 tony a nešetrné manévrovanie dopravných prostriedkov, na ktoré upozorňuje aj dodávateľ stavby. Oprava sa v tomto prípade bude riešiť ako reklamácia.
Predpokladaná investícia na celkovú rekonštrukciu dlažieb martinskej pešej zóny je približne 150 tisíc eur.