Okrem dobrej lyžovačky a nádherného pohľadu na zasneženú krajinu prináša zima so sebou aj niektoré starosti. Najmä v podhorských dedinách musia pre vysoké finančné nároky na zimnú údržbu poriadne načrieť do obecných rozpočtov. O ťažkom boji so snehom vedia dlho rozprávať na Turčeku či Vrícku. Svoje o tejto problematike vedia i cestári.
Problémy robí premenlivé počasie
Na poriadne kopy snehu sú zvyknutí na Vrícku. Táto zima však patrí medzi najnáročnejšie za posledné roky.
„Už podľa spotreby pohonných látok sa dnes zdá, že náklady na zimnú údržbu budú vysoké. Rýchlym tempom sa míňa i posypový materiál,“ hovorí starosta František Hideg.
Dokonca počas niekoľkých zimných dní museli do Vrícka povolať posily. Na pomoc prišli ťažké mechanizmy, bez ktorých by sa potrebné práce spraviť nedali. Problémy spôsobuje i premenlivé počasie. Sneh sa často mení na dážď, mrazy zas rýchlo striedajú teploty nad nulou.
„Raz prší, o pár hodín neskôr sneží, následne všetko zamrzne, a potom opäť napadne sneh. Takéto výkyvy znásobujú nároky na stroje a ľudí a s tým súvisí i vyššia finančná náročnosť,“ vysvetľuje František Hideg.
Na Turčeku ako na Orave
V Turčeku ležala minulý týždeň na poliach poriadna vrstva snehu. Miestni obyvatelia odhadovali, že biela perina dosahovala hrúbku 120 cm. Keď ste dolu v dedine zišli z hlavného ťahu na Kremnické Bane a odbočili smerom na Horný Turček, ako mávnutím čarovného prútika ste sa dostali do rozprávkovej krajiny.
„Kto nemá viac ako 180 cm, ponad mantinely vedúce popri ceste poriadne nevidí. Sneh nestačí z vozovky už len zhŕňať, ale musíme ho vyvážať. Keď pozeráte správy a ukazujú v nich, koľko naváľalo snehu na Orave, tak u nás to vyzerá presne rovnako,“ opisuje situáciu starostka Oľga Wagnerová.
Do konca januára minula obec za zimnú údržbu 5-tisíc eur, čo je v porovnaní s minulým rokom podstatný nárast. Už teraz v Turčeku vedia, že do obecnej pokladne budú musieť načrieť poriadne hlboko. Dedina je navyše v ochrannom pásme, a tak sa tam nesmie posýpať.
„Solíme aspoň chodníky, aby mohli ľudia prejsť k lekárovi a do obchodu. Všetko však robíme ručne po troške a z fúrika. Žiadne veľké sypače, ktoré rozhadzujú chémiu všade naokolo,“ upozorňuje Oľga Wagnerová.
Cestári ešte účet nemajú
O niečo optimistickejšiu správu nám prezradili v Šútove. Tam im zima až toľko vrások na čele nenarobila.
„Minulý rok sme na tom boli horšie. Vždy, keď napadne toľko snehu, že na cintoríne nevidno ani pomníky, už začína byť zle. Teraz ešte máme rezervu. Obec nám odhŕňa živnostník a zatiaľ nemal problémy,“ vysvetľuje starosta Ľubomír Maďari.
Presne vyhodnotiť náklady na zimnú údržbu ešte nevedia na Správe ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK), ktorá sa u nás stará o všetky cesty druhej a tretej triedy. Zimné obdobie totiž začína v novembri a končí až v marci.
„Podľa výkonov bol november podpriemerný a december s januárom zas nadpriemerný. Uvidíme, ako dopadne február a po ňom i marec. Ak nám bude počasie priať, možno náklady neprekročíme. Všetko ale môže dopadnúť i opačne,“ nechce robiť predčasné závery Marián Janík, riaditeľ Závodu Turiec SC ŽSK.