Martin mal vo svojich dejinách veľa významných mužov. Ján Fraňo bol jedným z nich

Ján Fraňo. Martinský richtár v rokoch 1926 až 1938. Jeden z tých, ktorí niesli na svojich bedrách rozvoj mesta v časoch, keď sa menilo k lepšiemu, krajšiemu – navonok a aj pre ľudí, ktorí v ňom žili. V týchto dňoch uplynulo polstoročie od jeho smrti.

Ján Fraňo bol martinských richtárom takmer pätnásť rokov.Ján Fraňo bol martinských richtárom takmer pätnásť rokov. (Zdroj: Archív TF)

MARTIN. Ján Fraňo bol na čele Martina takmer pätnásť rokov. Starostovské žezlo prevzal po Igorovi Thurzovi (1921 – 1926), keď predtým bol tri roky jeho spolupracovníkom. Mesto viedol v čase hospodárskej krízy a vysokej nezamestnanosti, no na výsledkoch jeho práce akoby to nebolo badať. Martin sa prudko rozvíjal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Boli tu viaceré inštitúcie s celoslovenskou pôsobnosťou, pre ktoré bolo treba postaviť budovy a pre ich zamestnancov obytné domy,“ píše pre Život Turca v júli 1993 známa znalkyňa martinských dejín Zora Frkáňová a pokračuje: „Nielen to, bolo treba rozšíriť sieť škôl a zdravotných zariadení. To, čo pre chorobu a predčasnú smrť nestihol ukončiť I. Thurzo, dokázal svojimi schopnosťami, zápalom, podnikavosťou a vytrvalosťou Ján Fraňo.“

SkryťVypnúť reklamu

Vraj vtedy nebolo na radnici straníckych bojov, ľudia, ktorí viedli mesto sa dokázali zjednotiť v práci za spoločný cieľ. Bolo ním podľa Z. Frkáňovej: „Blaho a spokojnosť občianstva. Predstavitelia rôznych politických strán hľadeli spoločnou silou odstrániť nedostatky mesta a zveľadiť ho na úroveň ozajstného kultúrneho centra Slovenska.“

Za starostovania Jána Fraňa sa Martin zbavil kaluží, stalo sa z neho mesto, ktoré vraj pri návšteve v roku 1932 po čase, čo tu nebol, takmer nespoznal ani vtedajší prezident Tomáš G. Masaryk.

„Také bolo premenené...“ spomínal v Národných novinách 29. septembra 1936 pri príležitosti 60. narodenín J. Fraňa Jozef Škultéty. Okrem výstavných budov pribudli celé nové štvrte – napríklad Podháj, robotnícka kolónia, ale aj ulice a rodinné domy a činžiaky pre štátnych zamestnancov a vojenských gážistov, bol vybudovaný vodovod a kanalizácia, upravené chodníky a ulice, zregulovaná rieka Turiec. „Baťko“ Škultéty o martinskom starostovi ďalej napísal: „Bol akoby rodený starať sa o verejné veci po roku 1918. Mal nielen dušu zapálenú, ale i spôsobnosti pracovať a tvoriť tak, ako sa vyžaduje v takých pohnutých pomeroch.“

SkryťVypnúť reklamu

„Netreba zabudnúť ani na Fraňovu zásluhu – výstavbu serpentín, ktorými sa sprístupnili Martinské hole a umožnil ich ďalší rozvoj,“ uvádza Z. Frkáňová.

Turčiansky Svätý Martin bol v čase starostovania Jána Fraňa po Bratislave nesporne najvýznamnejším mestom Slovenska. „Ako sociálnemu demokratovi záležalo Fraňovi na sociálne slabších obyvateľoch – veď roky jeho starostovania boli i rokmi veľkej hospodárskej krízy. Mesto dalo postaviť 24 robotníckych domov, staralo sa o nezamestnaných predovšetkým vykonávaním tzv. núdzových prác, medzi ktoré patrili napríklad regulácia Turca, oprava a výstavba nových ciest a ulíc. V Martine bol pokoj a poriadok, neboli žiadne hladové pochody a demonštrácie,“ uvádza Z. Frkáňová v spomínanom článku pre Život Turca a dodáva, že zásluha starostu Fraňa bola i v tom, že vedel vybaviť, ba „vychodiť“ potrebné financie, a pritom mesto nezaťažil neúmernými daňami.

SkryťVypnúť reklamu

Keď odchádzal z „funkcie“, poskytol spoluobčanom svoj odpočet. Originál tohto dokumentu nám do redakcie priniesla jeho vnučka, známa koncertná klaviristka Tatiana Fraňová, ktorú Martinčania poznajú aj z vystúpení v tomto meste. Dnes žije vo Viedni, ale občas do Martina príde. Na svojho starého otca si dobre spomína.

„Neznášal leňochov. V rodine sa tradovalo, že počas krízy zariadil, aby nezamestnaným dávalo mesto jedno teplé jedlo denne. Ale museli si ho odrobiť. Podľa mňa je to správne. Veď len tak sa ľudia naučia vážiť si sociálnu pomoc, na ktorú sa poskladali ostatní,“ povedala a doplnila, že jej starý otec prestal pracovať, keď mal 82 rokov. „Bol pedantný, ale dobrý. V byte malo všetko svoje miesto, mal rád poriadok, všetky papiere a doklady mal príkladne založené. Mala som pred ním rešpekt. No nielen ja. Stará mama napríklad musela mať obed pripravený presne na dvanástu. Keď pár minút meškala, starý otec sa išiel naobedovať inde.“

O starostovi Fraňovi sa hovorilo, že každý deň prešiel mestom, pôsobil pritom vyrovnane a vznešene, všade vzbudzoval rešpekt. Rešpekt dnes vzbudzuje aj prehľad jeho práce, ktorý predložil spoluobčanom 12. novembra 1938. Nie je to obsažný materiál, viac je v ňom argumentov ako vznešených slov. Také tam ani nie sú. Až na časť, v ktorej ďakuje členom obecného zastupiteľstva, obecnej rady a finančnej komisii. Ocenil, že počas jeho 15-ročného starostovania: „...nemali sme v obecnom zastupiteľstve nijaké spory a neshody. Pokladám si za svoju povinnosť, aby som sa všetkým predstaviteľom nášho verejného života poďakoval za ich vzácne porozumenie pri podporovaní Turčianskeho Svätého Martina ako najchudobnejšieho predprevratového mestečka, ktoré sa muselo udržiavať len zo svojich daňových prirážok, lebo nijakého majetku ani hnuteľného a nehnuteľného nemalo.“

Z prehľadu investičných prác, ktoré J. Fraňo predložil, vyplýva, že za pätnásť rokov sa v meste podarilo postaviť veľa budov domov, škôl, verejných budov. Už vtedy bol vyhotovený regulačný plán mesta, výškové zameranie chotára, zachytil sa prameň Medokýša, vykúpili sa pozemky pod rôzne verejno-prospešné stavby, upravili staré a zriadili nové ulice – ich zoznam s peňažným vyjadrením má takmer tri A/5 strany, upravili sa námestia pred evanjelickým i katolíckym kostolom, vydláždili cintorín. Od roku 1922 do doku 1938 boli v Turč. Svätom Martine postavené tieto budovy: Advokátska komora, Štefánikov ústav, Matica slovenská, Slovenské národné múzeum, ľudová škola, II. poschodie obchodnej akadémie, provizórna budova gymnázia, Krajinská verejná nemocnica, Štátny ústav pre zveľaďovanie živností, roľnícka škola, sociálny dom, sokolovňa, Krajinský hasičský dom, Div. Čsl. Červeného kríža, hotel Sloven, Okresná nemocenská poisťovňa, budova sporiteľne, továrne Slovenky a okrem toho 700 nových domov.

Dojímavé čítanie. Naplnený život. Hodný štúdia i nasledovania. Martin mal vo svojich dejinách veľa významných mužov. Ján Fraňo bol určite jedným z nich.

Autor: V.Legerská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 60 094
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 688
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 842
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 160
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 945
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 047
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 080
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 236
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 869
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Železničné priecestie bude týždeň uzavreté.

Cez priecestie neprejdete už 10. apríla.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Eliška Nosálová s Ľubomírom Paulovičom.

Divadelné soirée bude v sobotu.


  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 91 047
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 080
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 236
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 869
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 214
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?