Na soľou zničené topánky platia vaječné bielka alebo ocot

Obuvníci majú aj túto zimu plné ruky práce so zničenou obuvou či odlepenými podrážkami. Čo dnes vydržia topánky? S touto otázkou sme sa vybrali do jednej martinskej opravovne, aby sme to zistili a aby nám poradili, čo robiť, keď soľ, voda a kamienky niči

Ľubomír Komorník opraví za deň niekoľko desiatok topánok.Ľubomír Komorník opraví za deň niekoľko desiatok topánok. (Zdroj: ANDREA DUDRÁKOVÁ)

a drahú obuv.

MARTIN. Výkyvy zimného počasia dávajú zabrať nielen nášmu telu, ale aj topánkam. V čľapkanici premokajú, posypová soľ ich zas rozožiera a občas sa dokonca odlepí aj kúsok z podrážky. Svoje o tom vedia i v martinskej opravovni obuvi na pešej zóne, kde sa už stretli naozaj so všeličím. Denne im prejde cez ruky niekoľko desiatok párov zničenej či poškodenej obuvi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Soľ musí z topánky rýchlo preč

Starostlivosť o topánky je preto dôležitá najmä v zime. Podľa Zdenky Komorníkovej, ktorá ich v opravovni prijíma a eviduje, ich najskôr treba očistiť od soli. Najlepšie je to vlhkou handričkou, ktorú namočíme v mydlovej vode. Keď obuv takto zbavíme soli, necháme ju vyschnúť a až potom topánky či čižmy nakrémujeme.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď sú čižmy bledé, použijeme bezfarebný krém, vosk či impregnačné prípravky, ktoré zároveň čistia aj chránia proti premokaniu. S takýmito prípravkami treba narábať opatrne, lebo môžu narobiť fľaky,“ vystríha Zdenka Komorníková a pridáva radu, že najlepšie je vyskúšať prípravok najskôr na kúsku, napríklad na päte topánky.

Ďalším babským receptom na ošetrenie koženej obuvi je voda zriedená s troškou octu. Obuv sa potom dosucha vyutiera a následne z jedného bielka vyšľaháme tuhý sneh, do ktorého pridáme niekoľko kvapiek terpentínu a votrieme do kože. Na záver topánky vyleštíme flanelovou handričkou, aby chytili lesk.

„S tým octom však opatrne, nie veľa, ako keď ideme vyvárať kanvicu,“ zažartovala pani Zdenka a doplnila, že najčastejšou chybou je, keď ľudia natrú topánky indulonou, čo sa tiež robí.

SkryťVypnúť reklamu

„Ono to síce vodu neprepúšťa, ale keď sa topánka rozlepí alebo ju chcete zašiť, je to strašne mastné a lepidlo nemá šancu chytiť. Indulona je skrátka na ruky,“ poučila pracovníčka v opravovni obuvi, v ktorej sa počas sezónnych mesiacov (marec - apríl a september – október) nachádza aj 200 párov poškodenej obuvi.

Kožená čižma – to je pre mňa zázrak

V zime vraj majú roboty menej a opravujú väčšinou zipsy, pätníky, odlepené podošvy a občas obuvník podliepa podrážky, ak sa zákazníkovi šmýka.

Topánky v tejto prevádzke opravuje Ľuboš Komorník - Zdenkin manžel. Keď sa spýtame na kvalitu obuvi zákazníkov, tak len zalomí rukami. „To je zázrak, ak tu mám niečo z kože. Ľudia dnes nosia topánky a čižmy z nekvalitných materiálov, ktoré sa rýchlo ničia. V zime zvlášť – od soli a vody. Každá jedna topánka je teraz pre mňa pikoška,“ prezrádza zákulisné informácie z dielne.

SkryťVypnúť reklamu

Manželia sa v opravovni stretnú aj s nezvyčajnými požiadavkami či prípadmi a nie vždy je zákazníkom prinesená obuv vo vyhovujúcom stave.

„Ľudia ich často donesú špinavé i páchnuce. Aj toto je smradľavina,“ so smiechom ukazuje Ľuboš potrhanú hokejovú rukavicu, ktorú musí nanovo poprešívať.

Najstaršie topánky, aké v ich dielni vraj mali, boli ručne šité súkenné kapce, ktoré mal jeden pán ako pamiatku a chcel si ich preto uchovať. V čase našej návštevy v dielni mali dokonca aj krpce, avšak so zničenou podrážkou.

Obuvníci sa občas menia na plátačov

Za poškodenú obuv z času na čas môžu aj zvieratá. „Zákazníkom niekedy šteniatka obhryzú topánky, a tak potom vykúzliť z toho niečo obšívaním alebo záplatou je naozaj problém. Kus kože skrátka chýba a my nevieme, čo tam dať,“ opisuje Zdenka kuriozity a dodáva, že ľudia prídu občas aj s veľmi zničenými topánkami, z ktorých by chceli vykúzliť nové. „Mám veľkú chuť ich radšej vyhodiť do koša a nie reparovať.“

Na opravu by si však sama netrúfla. To má na starosti výlučne jej manžel Ľuboš, ktorý sa obuvníctvu venuje už vyše tridsať rokov. Robota ho síce baví, ale ako nám povedal, viac by sa na ňu tešil, keby opravoval kvalitnú koženú obuv a nie čínske nepodarky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?