MARTIN. Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine má vo svojom archíve naozaj bohatú zbierku všakovakých kníh, ba dokonca sa môže pochváliť aj viacerými raritnými kúskami.
A keďže marec je aj mesiac knihy, pracovníci SNK nám preto predstavili tie najnevšednejšie z nich.
Knihy ručne písali a zdobili mnísi v kláštoroch
Jana Cabadajová z odboru správy historických knižných fondov SNK nám prezradila, že do polovice 15. storočia knihy ručne písali, prepisovali a zdobili mnísi v kláštoroch. Každá jedna takáto kniha je vlastne unikát. Originály takýchto kníh sa často nevystavujú, aby sa nepoškodili a reštaurátori tak musia vytvoriť presnú kópiu strán, ktoré budú vystavené. Ešte aj väzba sa musí pre zachovanie autentickosti upraviť v takej miere, aby vyzerala rovnako opotrebovane, ako originál.
Prvou tlačenou knihou po objavení kníhtlače bola Biblia. Jednou z prvých vytlačených kníh v národnom jazyku bola nemecky písaná Biblia Germanica s ručne maľovanými iniciálami. Exemplár knihy, na ktorej obal bol použitý list zo starého kódexu, majú aj v SNK.
Do kategórie najilustrovanejších kníh v knižnici patrí prvotlač Schedelovej kroniky, bohato zdobenej drevorezmi.
„Je to moja srdcová záležitosť, nájdeme v nej veľa drevorezov, zaujímavú mapu sveta, biblické výjavy, portréty patriarchov Starého zákona a panovníkov, ale najmä vedút, teda pohľadov na jednotlivé európske mestá tej doby,“ priblížila knihu Jana Cabadajová.
Najvzácnejšie sú knihy z našich území
Nielen veľké a bohato ilustrované knihy sú vzácne. K najvzácnejším patrí napríklad unikátna jednolistová tlač z roku 1496.
Pre nás sú najcennejšie knihy, ktoré súvisia s naším územím, tzv. slovaciká.
K najstarším slovacikám v SNK patrí známa Chronica Hungarorum od Jána z Turca, kde sa prvýkrát spomína slovo Slovák vo forme zlowachko a autor knihy je považovaný za jedného z prvých historikov z nášho územia. Ďalšou zaujímavou prvotlačou so vzťahom k Slovensku je Legenda Aurea (Životopisy svätých), v ktorej sa píše aj o pustovníkoch zo Zobora pri Nitre, sv. Benediktovi a Svoradovi.
Prvou „slovenskou“ knihou vydanou v slovakizovanej češtine je Bardejovský katechizmus z roku 1581 vydaný v Bardejove na Slovensku.
Unikátom je herbár z roku 1491
Medzi zaujímavé slovaciká zaraďujeme aj herbár z roku 1491, kde sú pomenovania jednotlivých rastlín ručne zaznačené v slovenčine.
„Ten kto knihu vlastnil, si pravdepodobne tieto slovenské názvy do nej sám dopísal,“ opísala výnimočnosť herbára J. Cabadajová.
Pýchou knižnice je kópia Vatikánskeho kódexu
SNK vlastní aj niekoľko zaujímavých faksimilových vydaní stredovekých rukopisov, ktoré sa na prvý pohľad dajú ťažko rozlíšiť od originálu.
Medzi také patrí napríklad faksimile rukopisnej lekárskej a farmakologickej príručky Medicina e Farmacia, pôvodom zo Sicílie z 13. storočia. „Dielo obsahuje súhrn lekárskych a farmakologických vedomostí stredovekej Európy a vznikol na objednávku cisára Svätej ríše rímskej Fridricha II., ktorý bol od roku 1198 sicílskym kráľom. Súčasťou diela je aj herbár a návody na prípravu liečivých prípravkov využívaných na liečbu rôznych ochorení v domácich podmienkach,“ hovorí Agáta Klimeková, riaditeľka Národnej bibliografie SNK.
Rukopis je ručne kolorovaný, obsahuje 510 miniatúr s rastlinnými a zvieracími motívmi.
Originál rukopisu je uložený vo fondoch Knižnice Mediciovcov vo Florencii.
K ďalším skvostom patrí faksimile rukopisu, ktorý vznikol okolo roku 1495 v Miláne, a síce liturgická kniha Horae (Hodinky), ktorá obsahuje žalmy, modlitby a čítania z Biblie.
Breviár vznikol pravdepodobne pre šľachtickú patricijskú rodinu Torriani, ktorá žila od 14. storočia v Miláne a v Lombardii.
Zlátená filigránová väzba diela je v prednej i zadnej časti zdobená centrálnymi slonovinovými reliéfmi (sv. Katarína, sv. Lucia, anjelské hlavy).
Obe vnútorné strany väzby sú zdobené intarziami s biblickými motívmi. Rukopis bol pôvodne zdobený rozsiahlym cyklom celostranových iluminácií a početnými maľovanými iniciálami s marginálnou výzdobou fólií. Originál je uložený v knižnici múzea hradu Chateau (Chantilly), na severe Francúzska.
Veľkou pýchou knižnice je rozhodne kópia Vatikánskeho kódexu, keďže ju vlastnia ako jediný na Slovensku. Originál pochádzajúci z polovice 4. storočia po Kristovi je uložený vo vatikánskej apoštolskej knižnici. Nájdeme v ňom kompletné texty Starého a Nového zákona slúžiaci ako základný prameň pre biblistov.
V SNK majú kódex uložený v špeciálnom ochrannom obale v trezore, aby ho chránili pred poškodením.
Bohatstvo SNK treba skrátka uchovávať aj pre budúce generácie.