MARTIN. Šéf vládneho kabinetu Robert Fico druhú časť svojej pracovnej cesty v Martine strávil na Jesseniovej lekárskej fakulte. Najprv diskutoval s dekanom JLF UK Jánom Dankom, potom si prezrel učebne a nakoniec sa stretol na besede so študentmi medicíny.
„Chcem vám úprimne zablahoželať k tomu, na akú školu chodíte," povedal pred medikmi Robert Fico. „Oceňujem, ako sa škola rozvíja a aký má zahraničný program. Aj mne dobre padne, keď sa pri rôznych príležitostiach pri mne zastaví nórsky premiér a plynulo vysloví slovo Martin, lebo vie, že v tomto slovenskom meste študuje značný počet študentov z jeho krajiny. A navyše, sú tu veľmi spokojní, majú tu výborné podmienky na štúdium," pokračoval predseda vlády.
Po slovách uznaniach Robert Fico otvoril štyri témy. Išlo o eutanáziu, umelé prerušenie tehotenstva, užívanie mäkkých drog a darovanie orgánov.
Premiér pri problematike eutanázie a umelého prerušenia tehotenstva obhajoval súčasné právne normy, pri mäkkých drogách sa mu ale nepozdáva, aby mladí ľudia pre pár cigariet marihuany museli ísť do väzenia.
„Nebolo správne, keď sa používanie marihuany na osobné účely dalo do trestného zákona. Možno sme mali zostať len pri priestupkoch. Ak si dá niekto jednu cigaretu marihuany, jeden joint, tak by nemal byť okamžite obvinený, vypočúvaný a postavený pred súd. Väzenie ešte málokoho prevychovalo," myslí si premiér.
Študentov zaujala aj téma darovania orgánov. Robert Fico konštatoval, že je správne, ak je v právnych normách SR zakotvený predpokladaný súhlas.
„Na tom by sa nemalo nič meniť. Na zamyslenie je však otázka, že ak niekto už za svojho života vyhlási, že nechce darovať orgány, tak čo s tým? Riešením by bol možno záznam v občianskom preukaze alebo v inom doklade," priblížil riešenie predseda vlády.
Časť medikov beseda zaujala a zrejme aj prekvapila témami. „Bola celkom dobrá a aj zaujímavá. Oceňujem, že premiér chodí medzi ľudí a pýta sa ich na názory. Nenudil som sa, bavilo ma to a myslím, že to bolo aj prínosné," povedal tretiak Kristián Varga.