MARTIN. Ľudia, ktorí počas posledných dní zavítali do martinských Jedľovín, neverili vlastným očiam. V časti okolo chaty Storočnica sa pás lesa premenil na rúbanisko. Podľa odborníka sa v spomínanej lokalite vykonáva obnova viac ako storočného porastu. Nové stromčeky by tu mali vysadiť už na jar.
Jednoduchý kolobeh
Nepríjemné pocity mal i Adrián Stloukal, ktorý sa so psom vybral na prechádzku po ceste zo Strání na Kolóniu Hviezda. Keď prichádzal k Jedľovinám, počul z lesa rev motorových píl a rachot drevorubačských strojov.
„Horu, v ktorej sme sa s bratom hrávali, kde som spoznával v tráve prvé živočíchy a prenocoval prvýkrát pod holým nebom, začali klčovať. Popri ceste ležali mladé a rovné smreky.“
To však nebolo jediné, čo ho v ten deň zaujalo. Po pár metroch narazil totiž na poľský kamión, pripravený odviezť drevo pravdepodobne niekde za hranice.
„Až v tej chvíli mi všetko došlo a konečne som pochopil celý ten kolobeh. Vyzerá to tak, že naše drevo najskôr predáme do Poľska, kde z neho vyrobia nábytok. My si ho tam následne bežíme kúpiť, a potom sa tešíme, ako sme ušetrili,“ pridal svoj postreh Adrián Stloukal.
Rekonštrukcia lesa
Obyvatelia Kolónie Hviezda ale vedia, že zásah lesníkov má svoje opodstatnenie. Už si stihli overiť, čo sa v blízkosti ich obydlí deje.
„Keď sa na rúbanisko pozrie nezainteresovaný človek, celkom pochopiteľne sa zdesí. Veľmi podobne sme reagovali i my. Horu spravuje priekopský urbár a tam nám vysvetlili, že les už má viac ako sto rokov a treba ho obnoviť,“ dostali nás do obrazu domáci, ktorých sme v Jedľovinách oslovili.
Ešte viac svetla do celej veci vniesol odborný lesný hospodár Jozef Staňo. Aktuálny výrub sa robí podľa schváleného desaťročného plánu starostlivosti o lesy.
„V tejto lokalite rastú storočné stromy a rekonštrukcia porastu bola nevyhnutná. Najlepšou alternatívou je v takýchto prípadoch maloplošný holorub. Skúšali sme tiež podrastový spôsob, no pre vysoký vek drevín cieľ nesplnil.“
Už na jar na čerstvom rúbanisku vysadia mladé stromčeky, ktoré postupne nahradia starý les. Ten bude na dreviny oveľa pestrejší a teda i zdravší ako jeho predchodca.
„Keď stromčeky vyrastú do požadovanej výšky, čo trvá šesť až sedem rokov, budeme v rekonštrukcii porastu pokračovať. To v praxi znamená, že sa podľa schváleného plánu vyrúbe ďalší pás a následne vysadia nové sadenice. Postupne takto celú lokalitu obnovíme za asi dvadsať rokov,“ vysvetlil Jozef Staňo.