MARTIN. Cestu cez Šturec pomerne často využívajú i Turčania. Preto na konci februára i v našom regióne zarezonovala správa, že horský priechod uzavreli z oboch strán. Na vozovku sa totiž pri reštaurácii Čierna ovca neďaleko Harmaneckej jaskyne zosunula pôda a stromy, ktoré musela odstraňovať ťažká technika. Podľa odborníka na dopravu by geologický prieskum mohol odhaliť, či sa podobná situácia môže zopakovať i v budúcnosti.
Na dobrodruhov nemá nik
Vodiči, ktorí jazdia cez Šturec, už v jeho prudkých zákrutách zažili všeličo. Jakub Kramár je obchodný manažér a stará sa o zákazníkov v bývalom stredoslovenskom kraji. Býva v Martine, a tak horský priechod zdoláva pomerne často.
„Musím sa priznať, že ak si môžem vybrať, radšej idem cez Kremnické bane, no niekedy sa to nedá. Šturec poznám dobre, ale stále má čím prekvapiť. Vždy sa mi trochu uľaví, keď už zbehnem úplne dolu a zbadám odbočku na Turčianske Teplice.“
Matej Tabak pozná Šturec ako vlastnú dlaň. V priebehu týždňa ho niekedy musí prejsť až štyrikrát.
„Raz mi asi tridsať metrov pred auto spadol strom. Nebolo to nič príjemné, ale oveľa nebezpečnejší sú podľa mňa vodiči, ktorí cestu nepoznajú,“ myslí si. Sám na vlastnej koži zažil dve havárie i keď len v úlohe spolujazdca.
„Raz vodič oprotiidúceho vozidla nezvládol zákrutu a vynieslo ho až do nášho pruhu. V druhom prípade išiel akýsi dobrodruh v zime na letných gumách. Dostal šmyk a vrazil do nás. Pred Šturcom mám určite prirodzený rešpekt, ale ako som už naznačil, väčší strach mi naháňajú nezodpovední vodiči.“
Ďalšie problémy sa nedajú vylúčiť
Pri spomínaných problémoch so zosuvom pôdy regulovala dopravu na kritickom mieste polícia. Takisto žiadala vodičov o opatrnosť, pretože riziko úplne nepominulo. Ďalšie ťažkosti nemohol úplne vylúčiť ani Ľubomír Palčák, riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline.
„Najpresnejšiu odpoveď by dal geologický prieskum. Ten odhalí možné nástrahy, ktoré ešte môžu motoristov v tomto úseku nepríjemne prekvapiť.“
V prípade potvrdenia slabej stability svahu je najlepším riešením postavenie tzv. zárubného múru. Ide v podstate o opornú stenu, akú môžeme dnes vidieť v niektorých úsekoch cesty popod Strečno.
„Múr ale treba dobre odvodniť. Inak môže hroziť jeho podmytie,“ zdôraznil Ľubomír Palčák.