MARTIN. Prvú marcovú sobotu sa v priestoroch Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha stretlo veľké množstvo ľudí s rovnakým záujmom. Všetci prišli predviesť svoju zbierku pivovarských suvenírov. Stoly sa prehýbali pod početnými vecami, ktoré ich majitelia nielen predvádzali, ale medzi sebou zároveň aj vymieňali.
Stretnutie na medzinárodnej úrovni
Podujatie sa konalo pod záštitou martinského Porter Clubu už štyridsiaty prvý krát. O jeho úspechu a popularite svedčí vysoká účasť nielen samotných zberateľov, ale aj širokej verejnosti. Hoci išlo o jednodňovú akciu, nenechali si ju ujsť ani zahraniční nadšenci. Mohli ste tu vidieť kolekcie zberateľov z Poľska, Českej republiky, ba dokonca i z Litvy a Maďarska.
„Začal som zbierať v šesťdesiatych rokoch, keď som dostal štyri etikety z Francúzska. Neskôr som celú zbierku z cudziny predal a nechal som si etikety len z Česka a Slovenska. Počet kusov sa nedá odhadnúť, každý deň sa zbierka rozrastá o nové,“ predstavuje svoje suveníry Stanislav Brablík, predseda Klubu zberateľov pivných suvenírov z Olomouca.
Najviac sa zbierajú pivné etikety
Už pri pohľade na vystavovaný sortiment bolo zrejmé, ktorý suvenír dominuje. Pivné etikety zaberali najväčšiu plochu. Predseda Porter Clubu a organizátor burzy Ján Pokrievka taktiež zbiera práve tento sortiment.
„Vyše tridsať rokov zbieram hlavne pivné etikety. Mám už profesionálnejšiu zbierku, okolo stodeväťdesiattisíc kusov z celého sveta,“ prezrádza. Okrem toho, ako pokračuje, zbiera aj ďalšie pivovarské suveníry.
„Doma mi už vzniklo malé pivovarské múzeum,“ dodáva. Pivné nálepky sú dominujúcim predmetom takmer každej zbierky. Nie však jediným. Bohaté kolekcie ukazujú, že zbierať sa dá skutočne všetko. Podľa slov organizátora sa eviduje okolo päťdesiat rôznych zberateľských oblastí. Mohli ste vidieť pivné tácky, poháre všetkých veľkostí, fľaše, plechovky, vrchnáky, otvárače a v neposlednom rade aj tričká či perá.
„Dnešná doba ponúka množstvo moderných suvenírov, napríklad prívesky na mobil. Stačí, keď sa uvedie názov značky piva alebo pivovaru a už je to pre nás zberateľský materiál,“ hovorí Ján Pokrievka.
Cesty, ktoré vedú k pivu
Väčšina účastníkov zhromažďuje suveníry v rámci zberateľského hobby. Niektorí sa k zbierkam dopracovali zaujímavým spôsobom. Príkladom je Štefan Mistrík z klubu Bystričan v Banskej Bystrici, ktorý za svoje začiatky vďačí vojenčine.
„Dostal som sa na vojnu do Plzne, známej dobrým pivom. S kamarátom sme súťažili, kto vypije viac pív a k tomu sme si ako doklad odkladali pivné etikety. Ani som sa nenazdal a zrazu som mal peknú zbierku,“ spomína s úsmevom. Štítky sa postupne rozhodol odoberať priamo z pivovarov. Dostal sa tak aj k vzácnejším kusom. „Mal som aj dve etikety z Rakúsko- Uhorska, na ktoré som bol hrdý,“ dodáva.
Byť pivkárom nie je povinnosť
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že úspešný zberateľ pivovarských suvenírov je určite milovník piva, nie vždy je to pravidlom. Prekvapujúce je, že samotný organizátor akcie pivu neholduje. „Nie som žiadny pivár. Pivo si dám, ale iba ako bežný spotrebiteľ. Dokážem ochutnať rôzne druhy piva na degustáciách, ktoré organizujem, ale tam ide predovšetkým o hodnotenie kvality a chuti. Nemám ani preferovanú značku,“ prezrádza Ján Pokrievka.
Je zaužívaným zvykom zberateľov stretávať sa i každý týždeň v rôznych mestách Čiech i Slovenska. Martinský Porter Club organizuje každý rok dve stretnutia. Marcové je jednodňové na medzinárodnej úrovni a ďalšie, októbrové, má celoeurópsky charakter. Vedenie klubu plánuje celosvetové stretnutie, ktorého prvý ročník sa bude konať v októbri tohto roku v Martine.
„Predpokladáme vysokú účasť, odhadujem, že príde okolo šesťsto zberateľov z celého sveta,“ oznamuje organizátor Ján Pokrievka.