MARTIN, BRATISLAVA. Vláda sa rozhodla, že po dobu najbližších desiatich rokov pomôže financovať výstavbu futbalových štadiónov, resp. ich rekonštrukciu a modernizáciu. Ročne na to vyčlení z rozpočtu 4,5 milióna eur. Peniazmi okrem štátu, ktorý zafinancuje najviac 60 percent nákladov, majú prispieť futbalové kluby a samosprávy.
Zelená pre Žilinu a D. Kubín
Celkovo sa má postaviť jeden nový štadión v Košiciach a dvadsať ďalších športových areálov sa zrenovuje. Konkrétne v Prešove, Nitre, Trnave, Žiline, Trenčíne, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Leviciach, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Zvolene, Zlatých Moravciach, Ružomberku, Senici, Myjave, Podbrezovej, Humennom, Poprade a v Bardejove. Výstavbou národného futbalového stánku v Bratislave sa bude vláda zaoberať samostatne.
V projekte, ktorý vypracovalo ministerstvo školstva v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ), sa s Martinom vôbec nepočíta, a to i napriek tomu, že vo ôsmom najväčšom meste na Slovensku nie je žiadny futbalový štadión s prírodným trávnikom a ani taký, ktorý by vyhovoval aspoň kritériám pre druhú, resp. tretiu ligu. Martinský Fomat tak svoje domáce zápasy musí hrať v Žabokrekoch.
„Mestá vyberal Slovenský futbalový zväz podľa toho, aká súťaž sa hrá v danom meste, akej kategórie a kapacity je daný štadión. Zároveň bola dôležitá aj proporcionalita miest v rámci Slovenska, aby sa rekonštruovali štadióny vo všetkých krajoch. Pri štadiónoch druhej kategórie s kapacitou do tritisíc divákov u miest s futbalovou tradíciou pre II. a III. ligu bol v Žilinskom kraji vybraný Dolný Kubín,“ vysvetľoval Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva.
Prečo nie Martin?
Jeho slová potvrdil aj manažér komunikácie a PR SFZ Juraj Čurný. „Išlo o návrh SFZ, ktorý pripomienkovala vláda. Takže oproti pôvodne predkladanému návrhu bol do jeho schválenej verzie namiesto pôvodne navrhovaných Piešťan zaradený Zvolen a taktiež na pozíciu posledného nekonkretizovaného miesta bolo vybrané mesto Humenné. V prvom rade sme projektom chceli pokryť krajské mestá a mestá, v ktorých sa hráva najvyššia súťaž. Taktiež sme chceli podporiť mestá s futbalovou tradíciou a v neposlednom rade nám išlo o to, aby bol projekt naozaj celoslovenský,“ napísal pre MY Turčianske noviny Juraj Čurný, ktorého sme sa priamo opýtali, prečo sa do výberu nedostal aj Martin.
„Ocitli sme sa v pozícii hlavnej hrdinky románu Sofiina voľba a konečný výber bolo nutné urobiť aj s vedomím, že niektoré mestá, ktoré by si to zaslúžili, sa do finálneho zoznamu nedostanú,“ znela odpoveď.
Hrnčiar sa stretne s Galisom
Primátor Martina Andrej Hrnčiar sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť so splnomocnencom vlády SR pre šport Dušanom Galisom.
„Nechceme sa len tak vzdať. Martin je ôsmym najväčším mestom na Slovensku a zaslúži si pomoc štátu. Futbal tu má dlhoročnú tradíciu, veď sa tu za bývalého Československa hrávala napríklad aj II. celoštátna liga. Nakoniec, i pán Galis pred naštartovaním svojej úspešnej kariéry nejaký čas pôsobil v Martine. Vtedy mu klub i mesto pomohlo, podobne očakávame, že on teraz pomôže nám,“ vyjadril presvedčenie martinský primátor.
Pripravený z pozície náhradníka
V rokovaní vidí zmysel aj jeho kolega z vedenia mesta – viceprimátor Alexander Lilge, ktorý sa na mestskom úrade venuje prípravám výstavby polyfunkčného štadióna
„Pokúsime sa situáciu ešte zvrátiť. Uvidíme, či to ešte bude možné. Každopádne, musíme byť pripravení aj na alternatívu, že niektoré mesto do projektu rekonštrukcie nepôjde a bude sa hľadať náhradník.“
Nateraz sa zdá, že Martin sa do projektu môže dostať len vtedy, keď sa niektoré mesto účasti na ňom vzdá.
„Bude veľmi záležať na pripravenosti samospráv a klubov v mestách, ktoré sú v schválenom zozname. Ak niekde nebudú z akýchkoľvek dôvodov vedieť zabezpečiť svoj diel spolufinancovania, je možné, že oslovíme aj ďalšie mestá mimo zoznamu,“ tvrdí Juraj Čurný zo SFZ.