kalendári mesta ostane iba to druhé. Slovo na túto tému sme dali Petreovi Cabadajovi.
Dlhé roky bolo vaše meno a Slovenská národná knižnica spájaná s unikátnym podujatím – Martinskou literárnou jarou. V SNK už nepracujete. Bude tohto roku MLJ?
- Túto otázku treba adresovať súčasnému vedeniu SNK. Ja osobne nemám vedomosť, či sa MLJ v nejakej forme uskutoční.
Nový ročník MLJ sa začal formovať po skončení toho aktuálneho. Bolo tomu tak aj teraz. Zostali rozrobené podujatia pre MLJ 2013?
- Ešte vlani počas trvania 12. ročníka sme s partnermi a spolupracovníkmi MLJ dohodli základné programové kontúry ďalšieho pokračovania podujatia. Okrem iného boli „rozrobené“ scénické čítanie, program reflektujúci aktuálnu českú literárnu a hudobnú scénu, literárne pásmo, jedna pozoruhodná výstava so silnou európskou témou a program venovaný 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, respektíve 150. výročiu vzniku Matice slovenskej. Opätovne malo ísť o moderné, atraktívne koncipované programové celky, v ktorých by sa popri slovenských a zahraničných umelcoch predstavili aj turčianski spisovatelia, divadelníci, výtvarníci a muzikanti. Na podporu tohto zámeru som, podobne ako v roky predtým, vypracoval pre Ministerstvo kultúry SR návrh prioritného projektu SNK, ktorý však generálna riaditeľka tejto inštitúcie neakceptovala a bez akejkoľvek konzultácie so mnou ho zmietla zo stola. Po tom, čo som sa stal v decembri minulého roku na základe organizačnej zmeny v SNK nadbytočným a zbytočným, mi neostalo nič iné, len informovať partnerov podujatia, že zamýšľaná obsahová podoba MLJ sa v roku 2013 nezrealizuje. O prípadnej inej programovej štruktúre nemám nijakú vedomosť.
Čo sa s týmito podujatiami stane?
- Niečo z nich sa v Martine počas roka určite uskutoční, hoci pod inou hlavičkou a v diametrálne odlišnom kontexte. Osobne ma ako človeka, ktorý v SNK roky rokúce inicioval, pripravoval a realizoval domáce i medzinárodné projekty, veľmi mrzí, že vrcholná ustanovizeň slovenského knihovníctva dobrovoľne rezignovala na dôstojné pripomenutie si spomínaných jubileí. Na druhej strane si však uvedomujem, že po nedávnom prepustení viacerých odborne zdatných ľudí už v SNK nejestvuje potenciál, ktorý by niečo veľké, moderné a atraktívne zároveň vedel ponúknuť nielen Martinu, ale i Slovensku (o Európe a svete ani nehovoriac). V tejto súvislosti si neodpustím poznámku, že práve programový profil MLJ svojho času významne poslúžil tunajším kultúrnym pracovníkom pri koncipovaní projektu Kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Organizátori MLJ v ňom pokračovali a rozvíjali ho až do minulého roku.
Ako s odstupom času hodnotíte, že MLJ tu vôbec bola? Priniesla z vášho pohľadu niečo nové do kultúrneho kalendára Martina?
- Od vzniku v roku 2001 sme sa systematicky usilovali, aby MLJ napĺňala to, čo mala od prvej chvíle vo svojom „erbe“: stať sa nadgeneračným multižánrovým podujatím, ktoré rozmanitými formami hľadá odpovede na otázky o význame, zmysle a poslaní literatúry a knižnej kultúry na prahu nového milénia. Zároveň sme dôsledne dbali o to, aby bol poskytnutý primeraný priestor kvalitným, respektíve talentovaným tvorcom umeleckej spisby z domova (Martin a Turiec nevynímajúc) i zo zahraničia. A čo MLJ priniesla nové do miestneho kultúrne kalendára? V prvom rade kvalitnú literatúru, veď do Martina napríklad osobne zavítali piati zo siedmich doterajších víťazov najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže Anasoft litera (P. Vilikovský, M. Vadas, S. Rakús, M. Kompaníková, Balla). Diváci si ďalej zvykli na scénické čítanie, formou ktorého sa v Štúdiu SKD originálne propagovali najnovšie tituly našej umeleckej spisby, či populárne programy Borisa Kršňáka, ktorý pravidelne „vozil“ interesantných hostí spoza rieky Morava. Martin sa stal vďaka MLJ jediným miestom na Slovensku, kde mali záujemcovia jedinečnú možnosť spoznať aktuálny stav slovenskej kultúry v zahraničí. V rámci programu Podoby slova sa tu počas uplynulých rokov predstavili krajanskí spisovatelia, vydavatelia, prekladatelia, výtvarníci a kultúrni pracovníci z Česka, Srbska, Rumunska, Maďarska, Chorvátska, západnej Európy a Kanady. V roku 2013 mali prísť autori z USA... Spomínaný program sa vždy konal v priestoroch SNK, ktorá takto spätne získavala do svojich fondov nové, u nás väčšinou neprístupné knižné a časopisecké prírastky. Rekapitulujúc možno konštatovať, že MLJ sa vďaka vyprofilovanej programovej štruktúre, charakteru podujatia a v neposlednom rade diváckemu zázemiu stala jednou z najväčších akcií svojho druhu na Slovensku. Dovoľte mi, prosím, aby som sa aj touto cestou úprimne poďakoval všetkým, ktorí prispeli k naplneniu mojich pôvodných zámerov. Toto poďakovanie, samozrejme, patrí aj týždenníku MY Turčianske noviny.
Dajú sa zopakovať programové ciele Martinskej literárnej jari v nejakom novom projekte?
- Pomaly sa blíži Slovesná jar, ktorú organizuje Matica slovenská (23. – 26. 4.). Do programovej skladby tohto tradičného podujatia som nijako zásadnejšie nevstúpil, ale rád pomôžem kolegom, aby dopadlo čo najlepšie. V každom prípade sa však budem snažiť, aby mal Martin už na budúci rok vlastný literárny festival. Skúsenosť z dvanásťročnej úspešnej existencie MLJ jednoznačne potvrdzuje, že o kvalitných účinkujúcich a vďačné publikum sa báť nemusíme. Martin bol vždy vnímaný ako mesto knihy, čo značí, že knihy sa tu nielen zhromažďovali, zachraňovali, vydávali a tlačili, ale aj písali, ilustrovali, reflektovali a propagovali. Prirodzené prepojenie silnej tradície so súčasným kultúrnym potenciálom vytvárajú priaznivé predpoklady na to, aby moderný literárny festival dlhodobo výdatne okysličoval a rozvíjal tunajší spoločenský život a kultúrne milieu.