MARTIN. Cieľom tohto už tradičného podujatia, ktoré vyhlasujú spoločne dve najvýznamnejšie slovenské profesijné knihovnícke združenia - Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov, je zviditeľňovanie knižníc ako kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. SNK na tento rok pripravila bohatý program pre všetky vekové skupiny. Verím, že aj týmto spôsobom verejnosti priblížime celú šírku našich aktivít, povedala Krištofová.
Program Týždňa slovenských knižníc začal na pôde SNK výstavou Odkaz na pergamene, ktorá verejnosti predstavuje kópie a faksimile najvzácnejších a najvýznamnejších pergamenových dokumentov zo zbierok národnej knižnice. Od 18. do 23. marca ponúkne Týždeň slovenských knižníc aj životopisné pásmo pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, výstavu venovanú autorke rozprávok Božene Němcovej, ukážky reštaurovania historických dokumentov a ukážky digitalizácie v Digitalizačnom centre vo Vrútkach, informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková.
SNK ako najvýznamnejšia slovenská kultúrna inštitúcia, uchovávajúca knižničné dedičstvo, podľa nej nezabudla počas 14. ročníka Týždňa slovenských knižníc ani na deti. Práve pre žiakov základných škôl sú určené špeciálne vyučovacie hodiny Krista Bendová deťom a Zberatelia a upravovatelia ľudových rozprávok, Čo vieš o Pavlovi Dobšinskom a bratoch Grimmovcoch? Súčasťou Týždňa slovenských knižníc bude prijatie seniorov u generálnej riaditeľky SNK, uviedla Štefková.
Doplnila, že SNK pripravila počas tohto týždňa aj Dni otvorených dverí priamo v martinskom sídle a v martinskom Literárnom múzeu SNK. V rámci Týždňa slovenských knižníc ponúka čitateľom bezplatné medzinárodné medziknižničné výpožičky, odpustenie poplatkov pri registrácii čitateľov, odpustenie sankčných poplatkov a možnosť zakúpenia kníh a pohľadníc z produkcie SNK. Vstup na všetky podujatia v rámci Týždňa slovenských knižníc je bezplatný, dodala hovorkyňa SNK.