MARTIN. Park pod martinskou Akropolou bol založený spolu s prvými významnými budovami v tomto území – Štefánikovým ústavom (1923-1926) a Slovenským národným múzeom (1929 – 1932). Vznikol ako podnož východnej terasy nad mestom, na ktorej mali byť v ďalších rokoch, čo sa aj stalo, situované školské a kultúrne ustanovizne. Architekti Ivo Beneš a neskôr i Antonín Mendl sa k tomuto miestu zachovali veľmi veľkoryso a podľa nimi navrhnutých zásad park aj neskôr v meste vybudovali. No od výstavby objektov na Akropole sa toho v parku veľa nezmenilo. Desaťročia sa tu vykonávali len bežné udržiavacie práce, k výraznejším sadovníckym a krajinárskym úpravám a prestavbám nedošlo. Ak sa aj do parku zasiahlo, vždy to bolo len preto, lebo v jeho susedstve pribúdali budovy, ku ktorým bolo treba priradiť sadové a terénne úpravy. Dnes je park síce zeleným územím, ale bez prvkov, ktoré by ho robili miestom pre vyhľadávané oddychové aktivity Martinčanov, pôsobí neupravene, vzrastlá zeleň zakrýva výhľad na Martin i budovy Akropoly, absentuje v ňom mobiliár či iné prvky mestskej architektúry. Najviac zdevastovaný je v priestore pod Štefánikovým ústavom a lekárskou fakultou.
Keď teda v minulom roku poslanec Ján Zuberec na rokovaní mestského parlamentu poukázal na stav tohto územia, získal vtedy pre myšlienku revitalizácie parku podporu. V decembri už riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Róbert Dúbravec informoval, čo sa s parkom v nasledujúcich mesiacoch bude diať. Útvar obstaral dendrologický prieskum v území a pripravuje vyhlásenie súťaže návrhov na priestorové usporiadanie a funkčné využívani parku, ktorý je významným historickým, krajinárskym a urbanistickým priestorom v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej zóny. Súťaž má okrem toho doniesť aj návrhy, ako etapizovať prestavbu parku, a to nielen z hľadiska dôležitosti , ale aj v rámci väzieb na centrum mesta a na objekty Hostihory.
Kým sa ale začne v parku niečo zásadné diať, prežije pravdepodobne v takom stave, ako ho poznáme, ešte viac ročných období. Základom jeho aktuálnej údržby má byť odstraňovanie náletových drevín, ktoré má na starosti firma Brantner Fatra Martin. Dôležité tiež bude, a k tomu taktiež viedla diskusia na decembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva, aby sa k iniciatíve mesta robiť niečo s podnožím Akropoly pridalo aj Slovenské národné múzeum. Tamojšia záhrada je už viac rokov pre návštevníkov zatvorená, hoci kedysi patrila k najčastejším cieľom nedeľných prechádzok Martinčanov a dnes by mohla – samozrejme po úprave – byť miestom aj reprezentačných podujatí mesta.
Autor: V.Legerská