SUČANY. Hnev a nečinnosť úradov. Presne toto cítia obyvatelia Sučian bývajúci hneď vedľa železničnej trate na Vrútockej ceste. V blízkosti ich domov totiž povedie plánovaná diaľnica, ktorej stavba je už v plnom prúde.
Stena brániaca v rozhľade
Na tom by nebolo nič poburujúce, Sučancov zlostí zrušenie takmer dvestometrového úseku druhej plánovanej protihlukovej steny. Tá vraj mala pôvodne siahať od železničnej stanice až po budovu bývalého Fatranu. Pôvodný plán sa však už v roku 2009 preprojektoval a dĺžka protihlukovej steny sa musela skrátiť, pretože by zahatala železničné priecestie. Do úvahy by prichádzalo aj jej prerušenie v mieste priecestia, no to by stena zase bránila v rozhľade chodcom či vodičom pred vjazdom na koľajnice.
Prvá protihluková stena povedie síce hneď popri diaľnici, ale začínať sa údajne bude až niekde v polovici obytnej zóny na Vrútockej ulici, čiže k úplnému odhlučneniu nedôjde. Takáto je verzia asi šesťdesiatky nespokojných obyvateľov, ktorí spísali ešte v tom roku petíciu za posunutie železničného priecestia o niekoľko metrov smerom na Vrútky, kde sa končí obytná zóna a predĺženie protihlukovej steny. Potom ju zaslali na obecný úrad.
Ľudí vraj obec neinformuje
Ako tvrdia Peter Masnica a Dušan Trenčák z petičného výboru, odvtedy sa veci nepohli, aj keď neustále žiadajú obecný úrad, aby sa pokúsil vykonať nápravu.
„Nás vlastne vtedy ani nikto neinformoval, že sa stena bude skracovať. Veď sa nás to priamo týka. Táto stena bola vlastne jednou z podmienok pre severné trasovanie diaľnice D1už v roku 2000, aby došlo k odhlučneniu železnice. My chceme len to, čo nám bolo na začiatku sľúbené,“ hnevá sa Dušan Trenčák.
Rozčarovaní obyvatelia preto minulý týždeň zaslali na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR žiadosť o osobné prijatie. Chceli by sa totiž osobne stretnúť s ministrom Jánom Počiatkom a predostrieť mu tento problém.
„Zdá sa, že obec vôbec neháji záujmy občanov a všetko diaľničiarom odsúhlasí. My sme ani nevedeli, že sa niečo zmenilo, až kým sme sa sami nešli opýtať na úrad,“ dopĺňa Peter Masnica. Jeho sused Dušan Trenčák dopĺňa, že vedenie obce začalo skrátenie steny riešiť s kompetentnými až po tom, ako občania spísali petíciu.
Stratili sa povolenia a dokumenty?
Aj na obecnom úrade nám potvrdili, že začiatok protihlukovej steny musel byť posunutý niekoľko metrov bližšie k stanici, aby bol dodržaný potrebný rozhľad na železničnom priecestí.
Starosta obce Jozef Petráš si uvedomuje, že pre obyvateľov by bolo komfortnejšie, ak by stena bola dlhá a siahala až k budove bývalého Fatranu.
„My sme nedávno boli na rokovaní s Národnou diaľničnou spoločnosťou a kvôli problematike s protihlukovou stenou sme si aj s Váhostavom i železnicou dohodli samostatné stretnutie. To sa uskutoční, keď si z NDS-ky ešte raz preštudujú potrebné materiály,“ prisľúbil starosta.
K rozporom však dochádza v niektorých stavebných povoleniach a záväzných stanoviskách. O skrátení steny vie vedenie obce, aj samotní obyvatelia, avšak na obecnom úrade neexistuje dokument, ktorý o tom oficiálne hovorí.
„Nemáme žiadne stavebné povolenie, ktoré navrhuje zmeniť umiestnenie protihlukovej steny. Aj v rozhodnutí z roku 2012 je konštatované, že začiatok steny je od železničného priecestia. Preto sme vlastne na začiatku nemali čo pripomienkovať,“ uvádza J. Petráš a dodáva, že z ich strany aj tak nasledovali pokusy o vyriešenie nevyhovujúcej situácie.
O nápravu sa ešte pokúsia
V jednom z listov obecnému úradu z Dopravoprojektu, ktorý je zhotoviteľom projektu, sa uvádza, že k zrušeniu problematického priecestia by malo dôjsť v rámci plánovanej modernizácie železničnej trate, ktorej súčasťou bude i dobudovanie protihlukovej steny v potrebnom rozsahu, a to na základe výsledkov z hlukovej štúdie. To však podľa starostu môže byť aj o mesiac ale aj o 20 rokov.
„Každopádne sa ešte pokúsime iniciovať opätovné konania vo veci priecestia a celú záležitosť dať do poriadku,“ zaručil sa starosta Sučian.
O deň po našej návšteve u starostu sa naozaj konalo stretnutie vedenia obce s Národnou diaľničnou spoločnosťou ako investorom projektu, ďalej s Váhostavom ako realizátorom stavby a projektantmi s Dopravoprojektu, ku ktorému boli prizvaní aj obyvatelia dotknutej oblasti. Obci odporučili, aby urýchlene začala rokovať s ministerstvom dopravy a samotnou železnicou s cieľom pokúsiť sa dohodnúť na presunutí železničného priecestia, aby protihluková stena mohla viesť aspoň po priecestie, keď už nie k samotnému Fatranu.
„Nebude to jednoduché rokovanie, lebo všetko čo sa v súčasnosti udeje, bude nad rámec pripraveného projektu, a teda už to nebude financované z eurofondov, ale musela by to zaplatiť samotná železnica,“ uzavrel sučiansky starosta.