MARTIN. Ľudia zo Záturčia na zdevastovaný a životu nebezpečný stav bývalého objektu vodojemu dlhodobo poukazujú. Mladému mužovi, ktorý si išiel počas nedávnej slnečnej nedele do jej blízkosti zabehať, sa stala ruina takmer osudnou. Chce si zachovať anonymitu, no aj tak je jeho skúsenosť výstrahou pre všetkých, ktorí sa potulujú v okolí objektu.
Doplatil na zvedavosť
Ako nám povedala jeho matka, počas behu si chcel ruinu obzrieť. Zvíťazila v ňom zvedavosť a nazrel dnu, že si objekt poobzerá. Chlapcova neopatrnosť a všadeprítomné otvory v podlahe spôsobili, že mladík vkročil do prázdna a v okamihu sa ocitol na dne hlbokej šachty. V nešťastí mal to šťastie, že ho nezradila telesná zdatnosť a v kombinácií so strachom a obavou o život sa mu popri hladkých stenách akoby zázrakom podarilo vyškriabať z niekoľkometrovej hĺbky. A keďže nemal pri sebe ani mobilný telefón, s vážnymi zraneniami, ktoré si v tom momente ani neuvedomoval, sa musel sám dostať ešte aj domov. Až potom ho rodičia odviezli do nemocnice.
Hrajú sa tam aj deti
Ako sme zisťovali, viacerým obyvateľom naháňa opustený objekt strach a nielen preto, že sa v ňom často stretávajú miestni vandali a bezdomovci, ktorí sem chodia popíjať alkohol a požívať omamné látky.
„Okolo objektu bežne po celý rok chodia na prechádzky so svojimi štvornohými miláčikmi psičkári, deti sa tu cez prázdniny hrávajú dobrodružné hry a je to tam naozaj nebezpečné,“ myslí si Jozef zo Záturčia a dodáva, že verejnosti je vodojem stále voľne sprístupnený a v jeho okolí chýba čo i len ceduľka s nápisom upozorňujúcim na zákaz vstupu či hroziace nebezpečenstvo.
„Dokedy chcú kompetentní ešte čakať, kým sa stane v zdevastovanom vodojeme skutočná tragédia, kto na seba v takom prípade zoberie zodpovednosť?“ pýta sa nespokojná Zuzana. Ako sme sa ďalej dozvedeli od občanov, na tento problém už dlhšie narážajú vo svojich interpeláciách aj mestskí poslanci a občania Záturčia zvažujú spísanie petície za odstránenie alebo zasypanie vodojemu.
Jalové pokusy o zabezpečenie
O pretrvávajúcich problémoch vie aj generálny riaditeľ Turčianskej vodárenskej spoločnosti Rastislav Zábronský, ktorej vodojem patrí. Napriek dezolátnemu stavu budovy je jeho odpisová hodnota stále až 150-tisíc eur, pričom nadobúdacia hodnota bola na začiatku 370-tisíc eur.
„My sa neustále pokúšame zabezpečiť tento objekt proti vniknutiu, ale všetky naše opatrenia sú márne. Či už sme tam privarili plechové dvere, zabetónovali vonkajšie otvory, vandali sa vždy dnu nakoniec dostali,“ opisuje Rastislav Zábronský, ktorý sa tam bol osobne niekoľkokrát pozrieť a na mieste natrafil aj na potĺkajúcu sa mládež.
Ako ďalej riaditeľ uviedol, aby znížili atraktivitu objektu pre potenciálnych zlodejov, odstránili z útrob budovy napríklad železá, motory a ďalšie veci, ktoré by sa dali speňažiť. Vandalom to aj tak nestačí a na vniknutie do predtým zamurovaného vodojemu neváhajú použiť aj ťažké mechanizmy.
„Minule sa doslova prebúrali nejakým strojom cez bočnú stenu, len aby sa dostali dnu. Nerozumiem tomu, čo ich tam láka, keď sme odtiaľ už všetko odstránili,“ čuduje sa riaditeľ Turvodu.
„My sme si vedomí, že ak by sa v objekte stalo nejaké šťastie, zodpovednosť je na nás. Takže podobný prípad, ako zranenie mladíka, ktorý spomínate, bol len otázkou času,“ vyslovil sa.
Schátraná budova je pre zvýšené nebezpečenstvo podľa R. Zábronského neustále monitorovaná políciou, ako aj pracovníkmi Turvodu.
Problém s pozemkom
Riešením by bolo vodojem zdemolovať alebo využiť inak. Vstupné investície či už na demoláciu alebo úpravu objektu sú však enormné.
„Akákoľvek ďalšia investícia do tohto majetku je podmienená vlastníckym vzťahom aj k pozemku, ktorý v minulosti nebol vysporiadaný s mestom,“ vysvetľuje riaditeľ a dodáva, že sa tak stalo pre nedostatočnú interpretáciu ich zámeru mestu, prečo zamýšľa pozemok odkúpiť.
„Nedávno sme opätovne zaslali žiadosť o odkúpenie, tak hádam budeme úspešnejší,“ nádeja sa riaditeľ R. Zábronský, ktorý nám prisľúbil, že do dvoch týždňov budú otvory na objekte znova zabetónované, aby sa predišlo ďalšiemu nešťastiu. Toto medziobdobie vyčlenené na opravu je podľa riaditeľa opäť nebezpečné, lebo objekt je pre stavebné práce otvorený, a preto ľahko prístupný pre vandalov. Len za posledné tri roky museli po nich areál opakovane zabezpečovať až osemnásťkrát, keďže ho vždy nejako vylomia či prebúrajú.