MARTIN. Bezpečná jeseň života je novým celoslovenským projektom pre seniorov, ktorý sa realizuje aj v okrese Martin a Turčianske Teplice. Vychádza zo skúseností polície získaných z pracovnej činnosti v teréne, ako aj z evidenčno–štatistického systému kriminality. Program ponúka konkrétne kroky k základným návykom bezpečného správania, ktoré majú napomôcť seniorom pri zvýšení ich vlastnej bezpečnosti pred negatívnymi sociálno–patologickými javmi. Hlavným cieľom programu je pomáhať ohrozenej skupine dôchodcov, ktorá si vyžaduje špeciálny prístup a dohliadať na jej bezpečnosť, ale taktiež osobám osamelo žijúcim, handikepovaným, osobám bez potrebných sociálnych väzieb. V turčianskom regióne doteraz policajti v spolupráci s obcami zorganizovali doposiaľ osem stretnutí so seniormi, a to v Nolčove, Krpeľanoch, Turanoch, Sučanoch a Žabokrekoch. Do projektu bolo zapojených 428 občanov. O preventívne besedy prejavili záujem aj T. Teplice, Vrútky, Lipovec, Malý Čepčín a ďalšie obce.
POLÍCIA ODPORÚČA SENIOROM
Aby zvýšili obozretnosť, ak ich akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie peňazí a kontaktovali blízkych.
Aby si overili, či im naozaj volá príbuzný.
Aby nepožičiavali peniaze neznámym osobám, ktoré ich náhodne oslovia na ulici alebo pred domom s požiadavkou, že súrne potrebujú požičať a uvádzajú pritom emotívne príbehy – napríklad vážnu dopravnú nehodu.
Aby nesadali do auta s neznámymi osobami, ktoré ich oslovia pod zámienkou, že nevedia, kde je nemocnica a v aute budú pod rôznymi emotívnymi príbehmi žiadať peniaze na operáciu.
Aby neotvárali svoje príbytky neznámym osobám, ktoré im výhodne ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii či zvýšiť dôchodky
Aby odmietli ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, poisťovní či iných inštitúcií, ktorí sa im bez ohlásenia a predložených dokladov snažia vnútiť napríklad odpis plynu, vyplatenie preplatku a podobne.
Aby nepodpisovali bez konzultácie s príbuznými alebo právnikmi rôzne dokumenty s osobami, ktoré nepoznajú.
Aby odmietali bezdôvodnú, v niektorých prípadoch až násilnú pomoc od neznámych osôb.
Aby nevyberali finančnú hotovosť a cennosti v prítomnosti neznámych osôb.
Aby udržiavali dobré vzťahy so susedmi v dome, vedeli ich telefónne čísla, aby mali zapísané čísla na políciu, k lekárovi či k hasičom, lebo v prípade potreby si môžu rýchlo privolať pomoc.
Autor: V.Legerská