Polikliniky v Turci sú už pod taktovkou súkromníkov

Žilinská župa odpredala súkromným spoločnostiam svoje polikliniky aj v turčianskom regióne. Niektorí však tento krok neschvaľujú.

Aj poliklinika v Košútoch má už nových majiteľov.Aj poliklinika v Košútoch má už nových majiteľov. (Zdroj: Andrea Dudráková)

TURČIANSKE TEPLICE. MARTIN. Predané. Toto slovo presne vystihuje momentálnu situáciu okolo polikliník v Turčianskych Tepliciach a v Martine na sídlisku Košúty. Ich budovy ešte donedávna spravoval Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), avšak len do chvíle, kým poslanci ŽSK neodklepli na februárovom zastupiteľstve ich predaj, plus ďalšiu v Liptovskom Mikuláši. Toto rozhodnutie sa však stretáva s nevôľou primátorov, ako aj niektorých poslancov, ktorí sa obávajú ohrozenia zdravotnej starostlivosti. Polikliniky totiž prešli do rúk súkromníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kraj už nezamestnáva žiadneho lekára

V budovách už ŽSK podľa jeho predsedu Juraja Blanára neposkytuje zdravotnú starostlivosť. „Poskytujú ju jednotliví lekári, ktorí majú individuálne zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že kraj je dnes v budovách bývalých polikliník len prenajímateľom pre súkromných podnikateľov v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. K tomuto kroku sme pristúpili, lebo dnes tam už nemáme žiadneho lekára, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť a bol by v zamestnaneckom pomere ŽSK,“ povedal J. Blanár. Proti predaju budov hlasoval poslanec zastupiteľstva ŽSK Pavel Pavlásek.

„Je to v podstate rozpredávanie majetku. Predaj majetku za polovičnú cenu je z môjho pohľadu vždy nevýhodný a podozrivý. Ďalší argument bol, že budovy polikliník si neodkupujú lekári, ale iní majitelia. Celé sa to vyvíja tak, že je to vysoko špekulatívne a podozrivé. Z tohto dôvodu nemôžem ako poslanec, ktorý je zodpovedný za majetok kraja, hlasovať za rozpredávanie majetku za polovičné ceny,“ uviedol P. Pavlásek.

SkryťVypnúť reklamu

Predaj za polovicu skutočnej hodnoty

Kúpnu cenu okolo 50 percent hodnoty stanovil ŽSK podľa J. Blanára v rámci zákona o majetku samosprávnych krajov.

„Hľadali sme model prijateľný pre lekárov v týchto budovách. Uvedomujeme si, že dnes zrejme nemajú toľko finančných prostriedkov, aby nám mohli zaplatiť kompletne sumu zo znaleckých posudkov. Zohľadnili sme aj naše investície do polikliník,“ objasnil predseda ŽSK a doplnil, že noví majitelia sa v zmluve museli zaviazať, že počas desiatich rokov zachovajú v poliklinikách zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu, aká bola poskytovaná do doby predaja. Ďalším ich záväzkom je investícia do opráv i údržby budov vo výške 40 percent zo znaleckého posudku počas desiatich rokov.

„V rámci prenájmov sme nemohli dávať lekárom komerčné nájomné, pretože sme sa snažili, aby ostali pod jednou strechou a poskytovali zdravotnú starostlivosť pacientom tak, aby nemuseli chodiť po celom meste. Zároveň sme ale nemali dostatok peňazí na to, aby sme mohli adekvátne zrekonštruovať tieto nehnuteľnosti,“ dodal J. Blanár.

SkryťVypnúť reklamu

Martin pod správou východniarov

Martinská poliklinika v Košútoch teraz patrí spoločnosti Pharmacy – RV z Prešova, ktorá sa podľa obchodného registra zaoberá poskytovaním zdravotnej starostlivosti so špecializáciou na rádiológiu a túto polikliniku získala za 501 tisíc eur. Podľa zmluvy teda bude musieť do nej zainvestovať ďalších 110 tisíc eur, inak by firme hrozila pokuta až do výšky 30 percent zo sumy určenej na opravu, investície a údržbu.

Martinský primátor Andrej Hrnčiar nevidí za predajom polikliniky súkromnej firme nič nekalé a dokonca sa domnieva, že to môže byť užitočné pre pacienta.

„Ak majiteľ budovy nemal dostatok financií na prevádzku a modernizáciu budovy, je väčšia pravdepodobnosť, že lekári takúto investíciu zrealizujú, čo v konečnom dôsledku zvýši kvalitu poskytovania služieb pacientom,“ vyslovil sa A. Hrnčiar, ktorý sa neobáva ani situácie, že by noví majitelia po uplynutí desiatich rokov poskytovali v budove iné služby ako lekárske.

„Nepredpokladám, že ak tam má lekár otvorenú fungujúcu ambulanciu, bude tam po desiatich rokoch otvárať kaviareň,“ skonštatoval.

Druhou predanou budovou v Turci je poliklinika v Turčianskych Tepliciach. Tú už vlastní Martinská poliklinika, ktorá je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti so zameraním na ambulancie všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ako aj spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Ako uviedla hovorkyňa ŽSK Hana Danová, táto spoločnosť je nájomcom polikliniky už od októbra 2011 a teraz ju získala za kúpnu cenu 157 tisíc eur.

„Z podmienok predaja tiež vyplýva, že kupujúci musí do desiatich rokov investovať na poskytovanie zdravotnej starostlivosti do nehnuteľného majetku sumu 169 tisíc eur,“ informovala H. Danová.

Kraj sa vraj zbavil zodpovednosti

Primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygut však s predajom polikliniky súkromníkom absolútne nesúhlasí. Pred dvoma rokmi dokonca predsedovi žilinskej župy J. Blanárovi navrhol, že polikliniku by mohlo spravovať ich mesto.

„Predseda Žilinského kraja však môj návrh odmietol a tvrdil, že sa o tento majetok postará a zabezpečí výkon zdravotníckych služieb pre mesto Turčianske Teplice. Juraj Blanár ale tento záväzok nesplnil,“ hnevá sa M. Sygut, ktorý sa obáva zániku zdravotníckeho zariadenia v tejto budove po zazmluvnených desiatich rokoch, keďže objekt sa nachádza priamo v centre a nepáči sa mu ani jeho predaj za polovičnú cenu.

„Pre sociálne spravodlivú spoločnosť má štát a samospráva zabezpečiť ľuďom bezpečnosť, sociálne záležitosti, školstvo a zdravotníctvo. Ale keď sa samospráva zbavuje zdravotníckych zariadení a nevie zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb pre každého, je to zlá spoločnosť,“ domnieva sa teplický primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 375
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 691
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 926
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 120
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 744
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?