Humor si netreba vymýšľať, ale dobre sa pozerať a počúvať okolo seba... Autorom tejto nadčasovej myšlienky a dodnes platnej pravdy je Andrej Černiansky, ktorého 90.výročie smrti si v tomto roku pripomíname.
MARTIN. Slovenský spisovateľ, národovec, redaktor a zároveň vydavateľ humoristicko-satirického časopisu Rarášek sa narodil l2. októbra 1841 v Rajci, študoval v Banskej Bystrici a od roku l870 pracoval v martinskej sporiteľni.
Monte Čerigo bol všestranný
Andrej Černiansky bol tiež známy pod pseudonymom Monte Čerigo a svojimi humoristickými prácami prispieval aj do Pikulíka, Černokňažníka, Veselých listov, ale aj do Včelára a ovocinára, Hospodárskych novín a Národných novín. Takmer všetky jeho satirické práce čerpali z vtedajšej reality. Knižne vydal prvé básnické pokusy v zbierke Jarnie kvety (1863) spolu s Jánom Levoslavom Bellom a J. S. Kršákom a prvý zošit nevydarenej parafrázy Podivné a skutočné príbehy baróna Bačkoroviča (1871).
Sedem prikázaní
Pri svojej práci úradníka v sporiteľni, ale aj pri tej redaktorskej, sa stretal so všelijakými ľuďmi rôzneho postavenia, ktorým nechýbal humor. O Andrejovi Černianskom sa hovorilo, že mal svojich sedem prikázaní, ktoré vždy a všade opakoval :
- Keď sa ti dobre vedie, nenadúvaj sa, lebo človek je krehkej nátury a ľahko sa rozpučiť môže !
- Ak si hlúpy, nedrž sa za múdreho!
- Keď niekto niekoho poučiť chce a sám nič nevie, môže sa smelo smiať, koľko sa mu bude chcieť.
- Nepapuľuj na iných, aby druhí nepapuľovali na teba!
- S tými, čo majú jazyk ako „citronádu“, maj svätý pokoj!
- Najprv sa sám najedz, a potom ponúkni iných, ak to ostalo!
- Kto by chcel jesť a neotvoril by ústa, prehrešil by sa proti pravidlám jedenia...
Uprostred veselých príhod
Černianskeho humor charakterizuje aktuálnosť, príklon k spoločenským otázkam a najmä schopnosť improvizácie. Bol hlavnou postavou nejednej veselej príhody.
Andrej Černiansky umrel v Martine pred 90 rokmi - 1. februára 1923. Bol to všestranný spisovateľ a redaktor, dnes už pomaly zabudnutý. Za svoju prácu v boji za národné povedomie Slovákov si však zasluhuje, aby sme si jeho dielo pripomenuli a na jeho prínos v satirickej literatúre nezabúdali.
Autor: Pavol M. Kubiš