MARTIN. Dodatok všeobecne záväzného nariadenia o sociálnych službách v súvislosti s donáškou stravy do domácnosti klienta zvýhodňuje klienta s ťažkým zdravotným postihnutím alebo nepriaznivým zdravotným stavom oproti ostatným klientom v dôchodkovom veku.
Platiť menej budú tí, ktorí sú viac chorí
Doteraz za donášku jedla platili klienti 0,4 eura. Ročné náklady mesta na donášku pritom predstavujú 51 485 eur, ekonomicky oprávnené náklady mesta v minulom roku predstavovali na jedno jedlo 0,85 eura. Nový dodatok, ktorého platnosť sa začína od 1. apríla znamená, že dôchodcovia bez ťažkého zdravotného postihnutia budú platiť za donášku jedla (samozrejme okrem jeho ceny) 0,85 eura a klienti s ťažkým zdravotným postihnutím alebo nepriaznivým zdravotným stavom budú mať 50-percentnú zľavu z tejto ceny.
Donášku stravy aktuálne využíva 259 občanov, ďalších 55 je v poradovníku, táto sociálna služba je veľmi žiadaná. Platby za ňu patrili v Martine k najnižším v porovnaní s približne rovnako veľkými mestami na Slovensku. Napríklad v Dolnom Kubíne sa za donášku platí 0,81 eura, v Banskej Bystrici 0,55 eura, Žiline 0,40 eura, Liptovskom Mikuláši v závislosti na príjme od 0,85 do 1,85 eura, Trenčíne 0,60 eura, Prievidzi 1,20 eura a podobne.
Záujem o prepravu trvá i naďalej
Prepravnú službu mesto v minulom roku poskytlo 89 klientom, pričom žiadosť o túto službu si podalo 152 žiadateľov a záujem o ňu pretrváva. Po novom sa dáva možnosť poskytnúť prepravnú službu aj prostredníctvom iného verejného alebo neverejného poskytovateľa podobne ako je tomu pri poskytovaní sociálnej služby. Doteraz bola stanovená rovnaká úhrada 0,30 eura za km jazdy pre všetkých občanov. Nová úprava už rozlišuje pri úhrade za službu formu zdravotnej indispozície. Pôvodná výška úhrady sa od 1. apríla bude vzťahovať len na občanov s posudkom ÚPSVaR, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Pre občanov s nepriaznivým zdravotným stavom sa cena zvyšuje o sto percent – platiť budú 0,60 eura za kilometer jazdy.
Dotácia pre tých, ktorí ju najviac potrebujú
Toto rozhodnutie radnica odôvodnila nákladmi na túto službu, ktoré predstavujú 1,89 eura/km s tým, že mesto dotovalo jedného klienta sumou 1,59 eura, a to bez ohľadu na to, či skutočne prepravnú službu vzhľadom na svoj zdravotný stav nevyhnutne potrebuje. Mesto sa pritom oprelo aj o skúsenosti iných miest. Napríklad v Nitre za každú jazdu inkasujú 0,50 eura príplatok (okrem sadzby 0,20 až 0,30 eura podľa stupňa odkázanosti na prepravenú službu), v Košiciach majú sadzbu 0,30 eura na kilometer jazdy, plus poplatok 1,5 eura za každú jazdu, v Dolnom Kubíne sa platí 0,81 eura, v prípade žiadosti o sociálnu pomoc sa sadzba znižuje až na 0,30 eura, v Trenčíne je to 0,50 eura. Viacero miest ale obmedzuje počet jázd denne alebo len na teritórium mesta, mnohé z porovnateľne veľkých miest prepravnú službu neposkytujú.
Autor: V.Legerská