MARTIN, BRATISLAVA. Efektívnosť, kvalitu, transparentnosť, zjednodušené vybavovanie a dostupnosť štátnej správy pre občana má priniesť vládny program reformy verejnej správy známy pod skratkou ESO.
Ľudia by po novom mali kompletne vybaviť agendu štátnej správy na jednom úrade v mieste svojho bydliska. Znamenalo by to, že by za dokladmi o vlastníctve bytu alebo domu, živnosti, či problematikou životného prostredia nemali chodiť po celom meste.
Kontaktné miesta pre občana
„Naším cieľom je v štruktúre integrovaných úradov miestnej štátnej správy v území vybudovať tzv. kontaktné miesta pre občana (KAMO), ktoré budú slúžiť na komunikáciu občana s orgánmi štátnej správy. Spolu s fyzickým budovaním kontaktných miest budeme intenzívne pracovať na elektronizácii verejnej správy a realizácii služieb e-Governmentu tak, aby občan dosiahol pri vybavovaní svojich záležitostí úsporu času, peňazí a nebol orgánmi štátnej správy neprimerane zaťažovaný zháňaním údajov, ktoré už štát k dispozícii má,“ vysvetľovala Dana Pohlodová z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.
Obvodné úrady sa zrušia
Návrh zákona o organizácii miestnej štátnej správy počíta od októbra so zrušením súčasných obvodných úradov, ktoré nahradia okresné. Práve na nich má prejsť agenda viacerých úradov, ktoré čoskoro zaniknú. Ide o obvodný úrad životného prostredia, pre cestnú dopravu a pozemkovej komunikácie, lesný úrad, pozemkový či správu katastra.
Tepličania s vlastným úradom
Na scénu sa po rokoch vracajú okresné úrady, chýbať nebude ani v Turčianskych Tepliciach. V jeho kompetencii bude problematika životného prostredia, krízového riadenia a civilnej ochrany a katastra nehnuteľností. Kde nové sídlo Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach bude sídliť, sme sa zatiaľ nedozvedeli.
Všetko pod jednou strechou? Asi nie
Martinský okresný úrad, ktorý bude mať vo svojej pôsobnosti širšiu agendu, by mal podľa všetkého ostať v súčasných priestoroch na Mestskom úrade v Martine. Dopočuli sme sa, že sa zvažovala aj iná alternatíva, ale štát nedisponuje v metropole Turca takou nehnuteľnosťou, ktorá by dokázala dostať všetky štátne úrady pod jednu strechu. V hľadáčiku údajne boli priestory Neografie v centre mesta, tie však už vlastní firma Váhostav. Aj budova bývalého GR ZŤS Martin, ktorá disponuje viacerými kancelárskymi priestormi, je v súkromných rukách. Nájomné by tak bolo zrejme komerčné a pre štát pridrahé.
Niektoré úrady sa tak sťahovať pravdepodobne nebudú, zrejme zmenia len tabuľku na budove. Žiadna definitíva však ešte nepadla.
„Proces umiestňovania integrovaných úradov miestnej štátnej správy a kontaktných miest obyvateľov bude ukončený až po finalizácii legislatívneho procesu k 1. januáru 2014,“ povedala Dana Pohlodová.
Prepúšťať sa nebude
Pokojne spávať by mali zatiaľ aj úradníci, ktorých úrady budú zrušené. Rezort vnútra žiadne hromadné prepúšťanie nechystá.
„Predkladaný návrh zákona hovorí o rušení obvodných úradov a integrácii ich zamestnancov pod novovytvorené odbory na okresnom úrade. Zamestnanci budú všade integrovaní pod okresné úrady s tým, že podľa výsledkov auditov bude nastavený optimálny model personálneho obsadenia úradov pri zachovaní ich plnej výkonnosti a kvality,“ uviedla Dana Pohlodová.
Funkcia prednostu okresného úradu bude politická. Šéfov úradov bude, tak ako je tomu doteraz, vymenúvať vláda na návrh ministra vnútra.