MARTIN. TURČ. TEPLICE. Slovak Telekom tento rok pristúpil k plošnému rušeniu verejných telefónnych automatov. V dvoch okresoch Turca ich v súčasnosti nájdete približne osemdesiat. Po pripravovanej redukcii ich zostane desať. Dôvodom ukončenia ich prevádzky je najmä to, že počas minulého roka nebol z väčšiny spomínaných telefónov uskutočnený ani jeden hovor.
Vyťaženosť telefónov je minimálna
Rozhodujúcim kritériom pre zrušenie telefónneho automatu bola jeho vyťaženosť. Potrebné údaje prevádzkovateľ získal vďaka podrobnej analýze.
„Nebrali sme do úvahy regióny, ale predovšetkým využitie konkrétneho telefónneho automatu. Tiež sme v rámci možností prihliadali na špecifické lokality, ako sú nemocnice, liečebne alebo železničné stanice,“ povedal Tomáš Palovský, hovorca Slovak Telekom pre technológie a siete.
Podľa jeho ďalších slov sa priemerný výnos na jeden prístroj pohybuje na úrovni 2 eur mesačne, čo ani zďaleka nepokrýva náklady na jeho údržbu, dohľad či prípadné opravy.
„Tie sa ročne približujú k stovkám eur,“ doplnil hovorca telekomunikačného operátora.
Na konci roka 2012 bolo na Slovensku 3 129 telefónnych automatov, z nich zostanú v prevádzke približne dve stovky.
Z osemdesiatich zostane desať
V okrese Martin je v súčasnosti k dispozícii viac ako 50 telefónnych automatov, no zostane ich osem. V centre mesta si potom zatelefonujete už len od budovy pošty, prípadne budete musieť zájsť na martinskú železničnú stanicu, alebo k vrátnici univerzitnej nemocnice. Ďalšie automaty nájdete pri Tescu a tiež v Obchodnom centre v Priekope. Vrútočanom takisto zostanú telefónne automaty v priestoroch železničnej stanice a miestnej pobočky Slovenskej pošty. Posledným ôsmym do partie bude prístroj pri Psychiatrickej liečebni v Sučanoch.
Na hornom Turci by mali prežiť rušenie len verejné automaty v priestoroch pošty na Hornej Štubni a na Obecnom úrade v Sklenom.
V Tepliciach sa budete musieť spoľahnúť na mobil
Z ulíc okresného mesta Turčianske Teplice bez mobilu telefonické spojenie s okolitým svetom zrejme v blízkej budúcnosti už nenadviažete. Radnica tento krok prijala ako realitu.
„Nakoľko neustály pokrok technológií priniesol nové možnosti, rešpektujeme rozhodnutie spoločnosti Slovak Telekom. Predpokladáme, že spoločnosť sa tak rozhodla vzhľadom na minimálne využitie automatu,“ povedala Anna Weissová z oddelenia kultúry, športu a informácií mesta Turčianske Teplice.
Presný termín, kedy verejné telefóny prestanú slúžiť, zatiaľ nie je definitívne známy.
„Pripravovaná redukcia je celoslovenská a bude prebiehať počas celého roka 2013. Pôjdeme postupne po okresoch, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou začneme v Trnavskom kraji,“ priblížil plánovaný scenár Tomáš Palovský.
Väčšine ľudí rušenie neprekáža
Povinnosť prevádzkovať verejné telefónne automaty bola zrušená rozhodnutím Telekomunikačného úradu SR v auguste minulého roka. Ani väčšina ľudí nemá s ich rušením problém. Viacerí to považujú za rozumný krok.
„Keď niečo nezarába, potom sa strata väčšinou vykrýva zdražovaním iných služieb. Na spomínanú problematiku sa preto treba dívať i z tohto uhlu pohľadu,“ myslí si Kamil Prázdnovský.
Na jeho postoj nadviazal i Ivan Krátky. V ére nových komunikačných technológií už podľa neho klasické telefónne búdky strácajú význam.
„Vývoj sa zastaviť nedá. Mobilné telefóny sú dnes dostupnejšou a zrejme aj lacnejšou alternatívou.“
Strach nemá ani zo situácie, keď sa mu jeho mobil vybije. Dokonca ju raz zažil na vlastnej koži.
„Musel som osloviť asi troch ľudí, no ten posledný mi svoj mobil požičal. Dokonca odo mňa nechcel zobrať ani žiadne peniaze. Ak si dobre pamätám, našiel som vtedy i telefónnu búdku. Prístroj v nej síce bol, no bez slúchadla,“ spomína.
S redukciou verejných telefónov sa stopercentne nestotožnili najmä zástupcovia staršej generácie. Práve v tejto skupine je najviac ľudí, ktorí mobily nepoužívajú.
„Už si zvykáme, že na dôchodcov sa v podobných prípadoch akosi zabúda. Aspoň na miestach, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí by však telefóne búdky mohli zostať,“ pridáva svoj názor Alena Prokšová.