őa a Jaroslava Cicku.
MARTIN. Výstavu V dreve a kameni sprístupnili minulý utorok v budove Slovenského národného múzea v Martine. Je pohľadom na dielo umelcov, ktorí do svojich plastík zaznamenali život svojej komunity ale i náboženské či historické motívy. Predstavuje 68 drevených plastík a reliéfov Dezidera Fertőa zo zbierok Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a 15 drevených a kamenných plastík Jaroslava Cicka zo zbierok Múzea kultúry Rómov na Slovensku. Obrazovým materiálom výstavu doplnilo Múzeum rómskej kultúry v Brne.
Dezider Fertő (1921-1996) pôsobil na Gemeri a bol jedným z prvých objavených rómskych talentov na Slovensku. Prvú výstavu mu zorganizovalo Poľnohospodárske múzeum v Nitre v roku 1988. Jeho drevené plastiky a reliéfy sa sústreďujú na bezprostredný život členov gemerskej rómskej i nerómskej komunity, na typy ľudí, ktorých výtvarník dôverne poznal.
Jaroslav Cicko (1939-2010) výtvarne pôsobil od roku 1978 v Turci – na Hornej Štubni. Aj on spočiatku do dreva zaznamenával každodenný dedinský život a ľudí zo svojho okolia. Neskôr svoju tvorbu obohatil o kamenné plastiky, sakrálne námety a námety sprítomňujúce život Rómov v minulosti.
Múzeum kultúry Rómov na Slovensku je špecializovanou zložkou Slovenského národného múzea v Martine. Toto pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou sa začalo formovať ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. V roku 2004 sa transformovalo na Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Ako múzejné pracovisko v rámci svojho zamerania kladie dôraz na výskumnú, akvizičnú, dokumentačnú, metodicko – odbornú, prezentačnú a kultúrno – výchovnú činnosť. Prezentuje históriu rómskeho etnika, rómsku kultúru a informuje o ich špecifikách.
Autor: M.Kiripolská