Slnečných lúčov sme sa konečne dočkali aj v Turci, avšak roztopený sneh odhalil veľa nepekných tajomstiev, ktoré počas zimy ukrýval. Popri cestách, potokoch či na trávnatých plochách badať množstvo nahromadeného odpadu, cigaretových ohorkov a rôzneho neporiadku. Preto sa aj tento rok bude v turčianskych obciach i mestách vykonávať jarná očista a upratovanie okolia. Niekde to už zobrali poriadne zhurta, inde vyčkávajú a plánujú najvhodnejší termín.
Našli i hotový obchod s elektrospotrebičmi
V Rakove zvyknú každoročne organizovať obecnú brigádu a inak tomu nebude ani tento rok. Podľa slov starostu Patrika Antala už čoskoro vyčistia okolie obce, miestny park a pozdĺž rieky Turiec vyzbierajú naplavené plasty, ktorých tam zvykne byť neúrekom.
„Pomáhajú nám aj ľudia na aktivačných prácach. Minulý rok obec čistilo okolo 10-15 ľudí a podarilo sa nám vyzbierať približne 700 kíl odpadu,“ referoval starosta.
V Kláštore pod Znievom už majú aprílové upratovanie, nazývané kláštorské rajóny, úspešne za sebou. Ako informoval kontrolór obce Michal Pyšný, brigádu iniciovali samotní občania a obec im vypomohla technikou a uskladnením odpadu na obecnej skládke. Čistilo sa územie mimo obce, teda oddychový priestor, kam zvyknú nielen Kláštorčania chodievať na prechádzky.
„Vyzbieraným odpadom sme zaplnili dve plné vetriesky. Okrem smetí sme ponachádzali aj pneumatiky, oblečenie, starý televízor, vysávač, chladničky, dokonca aj rozobraté auto,“ menuje nálezy Michal Pyšný, ktorého však zaskočila nízka účasť brigádnikov. Aj napriek hojnej propagácií sa upratovania zúčastnilo len osem ľudí a zopár detí.
„Čakal som, že príde viac ľudí, ale som vďačný aj za tých, ktorí prišli pomôcť. Vonku bolo konečne pekné počasie, a tak si asi každý radšej porobil okolo vlastného domu,“ odôvodňuje nízku účasť na brigáde.
Likvidujú čierne skládky, osádzajú lavičky
Do konca apríla by mala byť vyčistená aj obec Šútovo. Do zbierania odpadu sa podľa slov starostu Ľubomíra Maďariho zapoja nielen občania a zamestnanci obecného úradu, ale aj miestni poslanci, aktivační pracovníci a žiaci základnej školy. Okrem toho si vraj občania aj skultúrnia okolie vlastného domu.
„Vždy prejdeme celú obec. Najväčší neporiadok z nahromadených plastov býva okolo potokov. Minulý rok prišlo pomôcť 30 ľudí a vyzbierali sme zhruba 15 ton odpadu,“ spomína starosta a dodáva, že tento rok sa plánujú zamerať hlavne na likvidáciu čiernych skládok za šútovským cintorínom.
V Žabokrekoch už majú prvú jarnú očistu za sebou, keďže s ňou začali už pred Veľkou nocou. „Akonáhle sa oteplilo, začali sme z ciest odstraňovať zvyšky z posypových materiálov. Čistili sa verejné priestory, parky aj školy. Pri škôlke sa likvidovali staré dreviny a sadili nové a v obci sme osadili aj niekoľko lavičiek hlavne pre mamy s deťmi,“ opísala jarné aktivity starostka Zuzana Valocká a doplnila, že zveľaďovať obec prišlo asi 20 ľudí a spoločnými silami vyzbierali štyri tony odpadu, vrátane haraburdia, ktoré ku kontajnerom priniesli ľudia z domácností. Aj tu si občania zušľachťujú okolie svojich bydlísk, lebo Žabokreky chcú mať skrátka pekné.
„Máme v obci aj niekoľko aktivistov, ktorí mi ihneď hlásia akýkoľvek zárodok čiernej skládky, takže o pravidelný monitoring neporiadku u nás nie je núdza,“ neskrýva starostka radosť.
Snehu plno, drzí obyvatelia
Úplne iná situácia je v obci Turček. Upratovať nemôžu, aj keby chceli. Na vine je stále sa držiaci sneh. S jarnou očistou preto musia ešte chvíľu počkať.
„Vždy na jar začíname so zbieraním odpadu na cestách. Vlani sme vyzbierali až 15 vriec len na jednej križovatke a ďalších 10 okolo cesty od Hornej Štubne po Dolný Turček,“ opísala starostka Oľga Wagnerová.
Jarná očista prebieha viacerými spôsobmi aj v meste Martin.
„Ručne a aj pomocou mechanizmov sa čistia ulice prevažne od posypového materiálu a upratujú sa trávnaté plochy i verejné priestranstvá od rôzneho odpadu alebo aj zvieracích exkrementov, ktoré sa tam počas zimných mesiacov hromadili. Zároveň sa ručne čistia plochy zelene aktivačnými pracovníkmi, ktorí takto pomáhajú počas celého roka,“ vysvetlil hovorca mesta Jozef Petráš a doplnil, že mesto kedysi organizovalo aj sídliskové brigády, od ktorých časom upustili.
„Problém bol totiž v technickom obmedzení veľkokapacitných kontajnerov a tiež, že očisty sa zvykol zúčastniť len zlomok obyvateľov. Niektorí dokonca pozerali na svojich brigádujúcich susedov z okien s cigaretou v rukách a nemali problém ohorok odhodiť len kúsok od upratujúcich dobrovoľníkov,“ opísal neokrôchanosť podaktorých Martinčanov.
„Kým očista ciest a chodníkov je nevyhnutná a je dôsledkom zimnej údržby, v prípade očisty od iného odpadu míňame financie z rozpočtu na nápravu nezodpovedného konania iných, pretože neporiadok nám do mesta nikto nevozí, ani nepadá z neba. Robíme si ho sami,“ pripojil na záver martinský primátor Andrej Hrnčiar.