Geológovia majú obavy, že sa svah v lomoch pohne, masy skál a bahna vytlačia vodu z jazera a prívalová vlna spôsobí škody. Diaľničiari dokonca zvažujú pretrasovanie diaľnice.
ŠÚTOVO, KRAĽOVANY. Médiá nedávno priniesli správu o hroziacej katastrofe pri jazerách v lome pri Kraľovanoch v časti Rieka, ktoré verejnosť zvykne nazývať Šútovské jazerá.
Pred niekoľkými dňami na tomto mieste totiž došlo k zosuvu niekoľkých ton kamenia, ktoré dopadli nad lom.
Geológovia po obhliadke miesta zhodnotili, že situácia je kritická a pri zrútení veľkej masy dolomitov do jazera by mohla vzniknúť obrovská prílivová vlna.
Ak by sa podľa nich v tej chvíli vo vode kúpali nejakí ľudia, ich životy by boli ohrozené.
„Hrozí, že by došlo k zaplaveniu priľahlej infraštruktúry, cesty I/18 a železnice. Riziko zosuvu stále existuje,“ odznelo v médiách nedávno z úst Pavla Liščáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Po odvysielaní reportáže v televízií dostal zákaz sa k tejto téme vyjadrovať do médií. Preto nemohol odpovedať ani na naše otázky ohľadom zhodnotenia vážnosti situácie v lome.
Miestni to považujú za planý poplach
Starosta obce Kraľovany Ľubor Had, do ktorej katastra nebezpečný úsek patrí, s avizovaným ohrozením bezpečnosti zásadne nesúhlasí.
„Je to všetko zdramatizované a žiadna vlna nehrozí. Ľuďom bývajúcim v okolí lomu prekážajú pendlujúce nákladné autá s naloženými kameňmi, píšu petície a isto majú na svedomí aj tieto reči o hroziacej katastrofe,“ domnieva sa starosta Had.
Predseda Klubu športového potápania Hippocampus Martin Peter Poláček, ktorý tieto jazerá dobre pozná, to vníma ako šírenie poplašnej správy.
„Prívalová vlna vzniká trochu inak, ako padnutím hory. A ak by aj naozaj spadla, rozplynie sa v oblasti lomu, kde je obrovský priestor a neskončí v jazere. Stena lomu je predsa od jazera vzdialená zhruba 200 - 250 metrov, čiže nič havarijné by sa nestalo,“ krúti hlavou Poláček.
Lom od obce Kraľovany prenajíma Vladimír Sopúch, ktorý odmieta tvrdenia o zosuvoch a stav v lome považuje za klasický ako po každej zime.
„Žiadny zosuv tu nehrozí. Myslím si, že na 99 percent je to stabilizované. Od decembra sme v lome nepracovali. V strede minulého mesiaca mi hlásili, že v západnej strane sa nad hranou lomu prepadli určité časti lesa. Pri obhliadke som zistil prepadliská hlboké 5 až 6 metrov, pod ktorými museli byť jaskyne. Takéto trhliny sa nájdu v tomto lome po každej zime. Ale hlavné prepadlisko, ktoré má ohrozovať osadu Rieka, je od ťažby vzdialené zhruba 500 metrov,“ dodal Sopúch.
Diaľničiari zvažujú preprojektovanie trasy
Situáciu však rozhodne nepodceňuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), keďže práve v horskom masíve lomu povedie koridor diaľnice D1 Turany – Hubová.
Minulý štvrtok zvolali kompetentní krízovú poradu na ministerstve hospodárstva.
„Tento zosuv pôdy je mimoriadny a môže ovplyvniť aj trasovanie diaľnice a nie je vylúčený ani časový posun začiatku výstavby,“ vyhlásil generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.
NDS preto pristúpila k monitoringu inkriminovanej oblasti.
„Stavba diaľnice D1 Turany Hubová je momentálne v procese prípravy. V súčasnosti sa uskutočňuje verejné obstarávanie na dodanie všetkých typov projektovej dokumentácie ako aj verejné obstarávanie na monitoring veľkých šeliem,“ informoval hovorca NDS Marcel Jánošík.
Podľa hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvie Jančovičovej zástupcovia viacerých rezortov riešili situáciu v Šútove.
„Na základe predložených podkladov bola situácia zhodnotená ako kritická, pričom bolo rozhodnuté, že bude zriadená pracovná komisia zo zástupcov dotknutých rezortov,“ povedala Jančovičová.
Po porade na ministerstve vydali úrady dokonca nariadenie o zákaze akýchkoľvek prác v lome, vrátane vstupu mechanizmov. Práve ťažba kameňa mohla byť pravdepodobným spúšťačom zosuvu pôdy a nie je vraj vylúčené, že sa tak nestane opäť.