MARTIN. Záujemcovia mali možnosť získať rady o tom, ako sa nestať obeťou násilia, ako sa v prípade násilia správať a informácie pre obete násilných trestných činov. K násilným činom dochádza predovšetkým na miestach, kde na to majú páchatelia príležitosť. Útoky mávajú fyzický, psychický, aj sexuálny charakter. Ide o prípady lúpežných prepadnutí, znásilnení a rôznych foriem ublíženia na zdraví. V minulom roku sme na Slovensku zaznamenali 974 lúpeží, 88 znásilnení a prípadov ublíženia na zdraví až 2 183 prípadov.
V rámci pôsobnosti OR PZ v Martine za posledné tri roky na úseku násilnej trestnej činnosti bolo zaevidovaných 638 násilných trestných činov. S násilím sa stretávame aj za zatvorenými dverami v podobe takzvaného „domáceho násilia“, kedy sú ľudia obeťami neľudského správania príbuzných či blízkych. Pre obete je oznámenie polícii iste ťažké rozhodnutie, zvlášť ak je útočník blízka osoba. Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží.
Okrem násilia v súkromí sa môžu jeho formy prejaviť kdekoľvek - v parkoch, na okraji lesa, odľahlých miestach, aj v zastavanej časti obce či vo vchode bytového domu. Treba mať neustále na pamäti, že násilník si svoju obeť môže vytipovať alebo môže využiť akúkoľvek vhodnú príležitosť, napríklad za asistencie alkoholu, či drog.
Autor: Ľ. Husková