VRÚTKY. Na linke sa vyseparujú jednotlivé komodity a po mechanickej úprave sú výstupom materiály vo forme železných a neželezných kovov, plasty a zmiešané materiály. „Táto investícia si vyžiadala náklady 70 000 eur a na jej financovaní sa podieľal aj Recyklačný fond,“ povedala generálna riaditeľka najväčšieho spracovateľa opotrebovaných vozidiel v Žilinskom kraji ŽOS-EKO Vrútky Jana Antošová a doplnila, že technologická linka je vybavená magnetickým separátorom, vibračným zariadením a celá sústava je utesnená a odsávaná priemyselným odsávacím zariadením.
Na linke je možné aj spracovanie malých prenosných akumulátorov voľného druhu. Kapacita linky je viac ako300 kgbatérií za hodinu a jej využitím sa zvýši efektívnosť, kapacita, ako i rozsah doteraz vykonávaných činností pri zhodnocovaní odpadov. Nie je to prvá investícia súvisiaca so zberom a spracovaním opotrebovaných alkalických batérií a akumulátorov, firma má vytvorený komplexný systém ich zberu, čo má priamy vplyv na recykláciu a spätné získavanie druhotných surovín a využitie jednotlivých zložiek z odpadu. Na území SR sa odhaduje ročný výskyt maximálne 300 ton alkalických batérií a akumulátorov určených na recykláciu.
Moderné kapacity firma vybudovala aj s prispením Recyklačného fondu, ktorý spolu na 8 projektov udelil do roku 2011 dotácie v celkovej výške 1,792 mil. eura. V roku 2012 Recyklačný fond schválil firme zatiaľ poslednú dotáciu na projekt Podpora výroby a dodania linky na spracovanie elektrosúčastí zo starých vozidiel na základe funkčnej vzorky vo výške 630 000 eur. ŽOS-EKO Vrútky ekologicky spracúva nielen odpadové batérie a akumulátory, ale aj osobné motorové vozidlá, nákladné vozidlá, poľnohospodárske vozidlá, ako aj opotrebované oleje. Firma je nielen najväčším spracovateľom autovrakov v Žilinskom kraji, ale aj jedným z najväčších v rámci Slovenska.
Autor: I. Herichová