RAKOVO. Z turčianskej obce Rakovo sa až päť dní ozýval hukot motorových píl. Starosta Patrik Antal totiž po minuloročnom úspechu opäť zorganizoval Rezbárske dni. Pred obecným úradom sa tak zišlo niekoľko šikovných rezbárov z celého Slovenska, dokonca jeden prišiel až z Poľska, aby spolu vytvorili zopár oporných sôch, ktoré už momentálne dotvárajú charakter novej autobusovej zastávky z dreva.
„Vlani sme začali sochami v parku a tento rok pokračujeme motívom autobusovej zastávky zrubového základu s tým, že jej piliere motivujú rozprávky so zvieratami. Pribudnú aj sochy z kameňa,“ predstavil námet starosta a doplnil, že materiál sa snažili zohnať z obecných zdrojov a zaplatenie jedného umelca vyšlo na 300 eur.
„Je to síce finančne náročné, ale keď je veľa dobrých ľudí, všetko sa dá. Chceli sme skrášliť okolie a mať tu niečo pekné, netradičné,“ vyznáva sa starosta.
Líška s komplikovanou hlavou
Na prvom pilieri je do topoľového dreva na vrchu vyrezaná straka so syrom v zobáku a pod ňou sedí líška, ktorá ju chce prekabátiť, aby si uchmatla syr. Autorom tejto sochy je Branislav Petráš z Bošian, ktorý sa okrem sôch venuje aj výrobe dekoračných predmetov napríklad pre poľovníkov.
„Líška sa robila trochu komplikovanejšie, lebo dolu je málo materiálu a jej hlavu som potreboval vytiahnuť do priestoru. A dôležité bolo, aby mal celý pilier stabilitu,“ priblížil komplikácie počas majstrovania B. Petráš.
Druhým oporným bodom je drevená socha hrbatej ježibaby, ktorá zastávku podopiera. Rezbár Dušan Šarkan z Vrboviec nad Rimavicou na nej pracoval päť dní po 12 hodín denne, aj s malými prestávkami.
„Tému strigy som navrhol ja, lebo táto je už v poradí tretia, ktorú som vyrobil na Slovensku. Má aj veľkú bakuľu a dlhé nechty, keďže jedáva neposlušné deti,“ opisuje so smiechom svoje dielo Dušan, ktorý vraj pri vyrezávaní nemá problém s ničím. Zásadou je podľa neho urobiť správne rozmery sochy, aby jej veľkosť nakoniec pasovala a mohla sa osadiť.
Sadnite si k diviakovi s orlom
Novú drevenú zastávku v Rakove dotvára pre pohodlie čakajúcich na autobus aj dekoračná lavička s lesným motívom. Sedí na nej mohutný diviak a orol s rozprestretými krídlami.
„Robilo sa mi dobre, drevo bolo perfektné a mokré. Po dlhom čase sme sa tu stretli rezbári – kamaráti, tak sa popri robote spolu porozprávame a po práci zájdeme na štamperlík,“ priblížil autor lavičky Adam Bakoš z Lieskovian. Ten okrem sôch majstruje aj zruby a k nim vyrezáva nábytok.
Cíp strechy na zastávke tiež dotvára rak, ako symbol obce a odchody autobusov si ľudia vyčítajú z cestovného poriadku, osadenom na špeciálnej dekoračnej tabuli.
Rakovský vyšiel na druhý pokus
Trávnik pred rakovským obecným úradom zas zdobí socha miestneho básnika Martina Rakovského. Rezbár Miroslav Trnovský z Kalamian pri Ružomberku sa na nej veru zapotil a vytvoril ju až na druhý pokus.
„Musel som použiť nové drevo, lebo to prvé malo skrytú chybu. Vnútri bola zarastená hrča okolo nej kaz, ktorý sa ťahal cez celú hlavu. Keďže sa nezachoval Rakovského portrét, pri črtách tváre som improvizoval,“ referuje M. Trnovský a dodáva, že najradšej vyrezáva časti, ktoré sa robia najťažšie, lebo sa s detailmi môže vyhrať.
Všetky umelecké kúsky, ktoré rezbári zmajstrovali počas minulého týždňa opäť ostanú v Rakove a môžu sa nimi pokochať nielen miestni obyvatelia, ale i návštevníci obce.