MARTIN. Národný cintorín v Martine v týchto dňoch prechádza čiastočnou renováciou. Na mieste posledného odpočinku významných slovenských dejateľov sa opravujú, resp. budujú nové chodníky, upravujú korene stromov, montuje sa verejné osvetlenie a robí sa príprava na budúcoročné ťahanie rozvodov pre potreby ozvučenia a kamerového systému.
Nový vzhľad dostane aj priestor pri centrálnom pamätníku pri kríži, ktorý vydláždia. Prístup k nemu má byť pohodlnejší a dôstojnejší. Nakoniec, všetko zrenovované má byť krajšie a aj príjemnejšie už na prvý pohľad.
„Pokračujeme v tom, čo sme vlani začali. Národný cintorín je významným miestom našej histórie a bez akejkoľvek diskusie si zaslúžili našu pozornosť. Je to aj miesto, ktoré každoročne navštívia stovky až tisíce ľudí z celej našej vlasti. A radi tu napokon chodia aj Martinčania. Len tak sa poprechádzať, zamyslieť, ponoriť sa na chvíľu do čias dávnych či minulých. Záleží nám na tom, aby sa ľudia na Národný cintorín vracali, aby ich dokázal zaujať a osloviť,“ povedal Alexander Lilge, viceprimátor mesta Martin.
Stavebné práce sa ukončia do konca júna, ale zďaleka to nebude všetko, čo sa bude musieť v budúcnosti ešte spraviť.
„Opravovať bude treba vonkajšie múry lemujúce cintorín, budovať ďalšie chodníky, informačné tabule, v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou renovovať náhrobné kamene a pamätníky, postupne namontovať kamery. Samozrejme, potrebujeme aj nový dom smútku, ktorý by bol hodný šesťdesiattisícového miesta,“ priblížil ďalšie plány Alexander Lilge.
Na financovaní sa významným spôsobom podieľa aj ministerstvo kultúry. Táto povinnosť mu vyplýva zo zákona o Martine ako centre národnej kultúry Slovákov.
„Štát musí minimálne prispieť na obnovu či rekonštrukciu cintorína takou sumou, ako na ňu vyčlení mesto zo svojho rozpočtu. Môže však dať aj viac.
„To sa stalo aj teraz. Náklady na práve prebiehajúce úpravy sa odhadujú na 80 tisíc eur a ministerstvo kultúry dalo o 18 tisíc viac, než muselo,“ povedal Alexander Lilge.