MARTIN. Je inštalovaná v Matičnom dome a potrvá tri mesiace. „Akademický maliar Pavol Petráš mladší je verejnosti známy nielen z individuálnych a kolektívnych výstav – tých prvých bolo viac ako 30 a kolektívnych okolo šesťdesiat – ale aj ako aktívny organizátor a účastník 27 medzinárodných výtvarných sympózií,“ povedal počas vernisáže spisovateľ Štefan Packa. „Jeho cyklus portrétov osobností slovenského národa je svojským pohľadom umelca na človeka a svet, ktorý ho obklopoval. Sú zároveň aj príbehmi o osudoch ľudí, ktorí v neľahkých časoch zápasili o smerovanie Slovenska. V tvárach portrétovaných sa zrkadlia nežné krivdy i smutné radosti. Brána radostí však bola pre väčšinu z nich úzka. Postupne, neraz vzdorovito ňou však prechádzali, aby v konečnom dôsledku uspeli víťazne, pretože sa nezľakli a statočne čelili príbojom nepochopenia a nešťastí,“ spomenul ďalej a upriamil pozornosť prítomných napríklad na tragický osud generála M. R. Štefánika, politika, generála francúzskej armády, zakladateľa česko-slovenského štátu a prvého československého ministra vojny či dramatický záver života Ľudovíta Štúra, popredného predstaviteľa slovenského národného snaženia. On i jeho družina, do ktorej rátame popredných predstaviteľov slovenského národného hnutia M. M. Hodžu, J. M. Hurbana, Marka Daxnera a Jána Francisciho sformulovali Žiadosti slovenského národa, aby nimi razantne vyjadrili túžbu po národnej jedinečnosti. Všetky spomenuté osobnosti sú namaľované v pôsobivých obrazoch Žiadosti slovenského národa I. a II.
Pri výbere portrétovaných osobností siahol umelec hlboko do minulosti. Rex Sclavorum, kráľ Slovanov, taký mal prívlastok knieža Svätopluk. Od 50. rokov 9. storočia bol kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva a od roku 871do roku 894 najvyšším predstaviteľom Veľkej Moravy, ktorá sa za jeho panovania stala ozajstnou európskou veľmocou. Pozoruhodný je aj dvojportrét sv. Cyrila a Metoda. S ich misionárskou činnosťou na Veľkej Morave sa spája skutočný rast Slovienov v kresťanskej viere a k ich odkazu sa dnes hlásia všetci Slováci bez rozdielu náboženskej či politickej príslušnosti. Návštevníkov výstavy zaujmú aj portréty barda slovenskej poézie Milana Rúfusa, vedca svetového významu Aurela Stodolu, ktorý bol profesorov Alberta Einsteina a ďalšie.
Slobodné putovanie minulosťou umožňuje Pavlovi Petrášovi ml. prežívať a odovzdávať príbehy a posolstvo histórie. Pevná zakotvenosť v súčasnosti mu však dovoľuje rovnako presvedčivo tlmočiť aktuálne mementá súčasnosti. Portréty Pavla Petráša ml. napovedajú, že nič v človeku sa nedeje mimo reálneho času. Umelec žije a tvorí v Liptovskom Mikuláši. Regióny Liptova a Turca spája výrazné národno-buditeľské hnutie Slovákov. Výstava liptovského autora Pavla Petráša ml. v srdci Turca v Martine je toho potvrdením.
Autor: Štefan Packa