Prvú obecnú malú vodnú elektráreň (MVE) na Slovensku spustili v turčianskej obci Necpaly do skúšobnej prevádzky v júli 2007. V roku 2008 za ňu obec získala ocenenie Inovácia Žilinského samosprávneho kraja.
NECPALY: Projekt obecnej MVE vypracoval Vladislav Krížik z Martina, jej stavba si vyžiadala približne 100 000 eur. V roku 2005 sme dostali ponuku na obnovu dobového mlynského náhonu. Tak je pomenovaný aj projekt malej vodnej elektrárne. Parcela, kde bol kedysi náhon na mlyn, bola vo vlastníctve obce. Obec preto zvolala verejné zhromaždenie občanov, na ktorom sme predstavili nápad obnoviť dobový náhon. Zohnali sme investorov, ale väčšinu zaplatila obec, povedal starosta Necpál Peter Majko.
MVE funguje na princípe vodného kolesového motora s lopatkami. K vodnému kolesu s priemerom 3,11 metra priteká voda z Necpalského potoka 180 metrov dlhým dreveným žľabom. V mieste generátora je nadzemný žľab vo výške 3,5 metra. Voda sa prepadáva cez drevenú šachtu a pod tlakom strieka na lopatky kolesa. Generátor cez prevod získava energiu a produkuje elektrinu. Voda z kolesa potom odteká pozemným betónový žľabom prechádzajúcim cez námestie obce a po 265 metroch od odberného miesta sa vracia späť do Necpalského potoka.
Elektráreň je podľa starostu stále vo vývoji. Po zime musíme opraviť privádzací žľab, keďže cez zimu namrzne na koleso veľa ľadu a elektráreň odstavujeme. Po oprave žľabu bude fungovať. Pri bežnom prietoku vyrobí 9 až 12 kilowattov za hodinu. Blízko máme zdravotné stredisko, obecný úrad, čiže bežné svietenie a bežnú prevádzku budovy elektráreň utiahne s tým, že vyrobená elektrická energia ide aj do verejného osvetlenia, dodal Majko.