MARTIN. Trojčlenné tímy sa venujú spoločensky aktuálnym témam, ako sú napríklad: Občianska neposlušnosť nepatrí do demokracie, Slovenský zdravotný systém by mala pokrývať jedna štátna poisťovňa, Štát by mal dotovať celoštátne tlačené médiá a podobne. Tímy si pripravia svoj model riešenia z pohľadu súhlasu alebo nesúhlasu, venujú sa organizácii reči, argumentácii, vyvracaniu argumentov opozičného tímu, krížovým výsluchom a prezentácii. Všetko sledujú a zaznamenávajú rozhodcovia, ktorí určia víťaza podľa kvality spomínaných piatich prvkov debaty.
Debata pestuje kritické myslenie, schopnosť triediť a zhodnotiť informácie, rozvíja všeobecný rozhľad. Známymi debatérmi akademickej debaty boli Bill Clinton, Woodrow Wilson, Richard Nixon, Kofi Annan, Nelson Mandela a iní. Na Slovensku sa akademickej debate venuje Slovenská debatná asociácia, ktorá počas školského roku organizuje pre stredoškolských študentov v rámci Slovenskej debatnej ligy štyri postupové turnaje. V tomto školskom roku sa na nich zúčastnilo 105 tímov. Tímy s najlepším umiestnením postúpili medzi 22 najlepších, medzi nimi boli aj tímy z Martina, Gymlet1 v zložení Zuzana Bobová, Slavomír Sovík, Jakub Straka a Gymlet2 - Michal Sojka, Tomáš Ladňák, Lucia Valachová. Úspešné tímy patria do Debatného klubu Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine pri CVČ Kamarát, ich trénerkou je Judita Poliačiková.
Spomínaných 22 tímov bojovalo v dňoch27. a28. apríla 2013 na pôde Gymnázia Jána Papánka v Bratislave o postup do finále Slovenskej debatnej ligy. Do finálovej debaty postúpil Gymlet1, ich súperom sa stalo Súkromné bilingválne Gymnázium C. S. Lewisa v Bratislave. Finálová debata sa odohrala 29. apríla 2013 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí v Bratislave pred úspešnými debatérmi, vedením Slovenskej debatnej asociácie, pozvanými hosťami a siedmimi rozhodcami.
Lettrichovcom ušlo víťazstvo len o vlások, prehrali 4:3, a tak obsadili druhú priečku na Slovensku. Gymlet 2 skončil na 10. mieste.
Autor: I. Libo