MARTIN. Tradičné podujatie Noc múzeí a galérií pripravuje 18. mája Zväz múzeí na Slovensku. Celoštátne podujatie má prispieť k zaujímavejšej prezentácií kultúrneho dedičstva pre všetky vekové kategórie návštevníkov a k snahe ukázať im aj tú časť práce múzejníkov a galeristov, ktorá bežne ostáva skrytá v zázemí týchto kultúrnych inštitúcií.
Turčianska galéria bude 18. mája otvorená od poludnia až do 23. hodiny. Komentované prehliadky dvoch nosných výstav – To be continued... a Pavel Čáni – Kresby a grafiky sa uskutočnia o 19., 20.30 a 22. hodine. Po ôsmej večer tu budú ponúkať prehliadku stálej expozície v lúčoch svetla lampáša. Medzi šestnástou a dvadsiatou hodinou bude pre rodiny pripravené podujatie Hrajme sa s kocúrom a od 19. h až do zatvorenia galérie hodinu pred polnocou bude pripravená videoprezentácia činnosti Turčianskej galérie venovaná 30. výročiu jej vzniku. Chýbať nebude ani občerstvenie a rôzne prekvapenia.
Literárne múzeum 18. mája otvoria o 16. h a zatvoria o 22. hodine. Počas dňa návštevníkom sprístupnia stálu expozíciu dejín slovenskej literatúry so zameraním na cyrilo-metodskú tradíciu, a to pod názvom Keď zbierky rozprávajú. Tým, ktorí v ten deň prídu do múzea, sprístupnia aj výstavu a audiovizuálnu prezentáciu života a diela spisovateľa Dominika Tatarku, ktorého sté výročie narodenia si v tomto roku pripomíname. Tomuto spisovateľovi budú venované i navrávačky, čiže umelecké čítanie z jeho tvorby v podaní Evy Štolbokej a premietanie fragmentov hraného filmu Panna zázračnica na motívy jeho novely. A na verných návštevníkov múzea čaká aj prekvapenie v podobe koncertu.
V sobotu 18. mája sa nebude zhasínať ani v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Program tu majú pripravený od 18. do 23.30 h. „Chcete vedieť z čoho sa sformoval odev našich predkov a čo všetko sa muselo udiať, aby z ľanového semienka vznikli nohavice či ručne vyšívaná košeľa? Celú vedu, akou je výroba odevu v minulosti, vám hravou formou predstavíme,“ láka do priestorov múzea M. Kiripolská. Okrem toho sa návštevníci dozvedia, aké rastliny a zvieratá sa na výrobu textilu pestovali a chovali, pracovníci múzea im priblížia, ako sa rastlinné a živočíšne vlákna spracovávali. Pre šikovných návštevníkov pripravili aj tvorivé dielne, kde si pri vyšívaní či modrotlačovej technike budú môcť vyskúšať, ako sa odev zdobil a krášlil. Až do zotmenia im budú ukazovať aj múzejnú záhradu. Mysleli aj na žalúdky a budú mať pripravené i niečo malé pod zub a čajovničku U starej matere.