Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Predaj Millenia je minulosť. Jeho budúcnosť je najmä o peniazoch

Budova Millenia sa bude opravovať. Taký je verdikt poslaneckého zboru po analýze priebehu jej výstavby a kolaudácie.

Dnes je v Martine okolo 15 stupňov Celzia. Dnes je v Martine okolo 15 stupňov Celzia. (Zdroj: ARCHÍV MY TN)

MARTIN. Millenium postavili v rámci druhej etapy rekonštrukcie pešej zóny. Patrí k symbolom metropoly Turca, no s jej prevádzkou, ktorá ročne, ako sa pred časom vyjadril primátor mesta Andrej Hrnčiar, vytvára stratu okolo 30- až 33-tisíc eur, bolo v posledných rokoch spojených viacero podozrení, že nebola postavená podľa pôvodných projektov a nikdy sa komplexne neprevádzkovala so všetkými možnosťami (svetelné, zvukové či iné efekty), aké ponúkal úvodný projekt.

Poslanci chceli analýzu. Dostali ju

V januári sa preto poslanci mestského zastupiteľstva uzniesli, že nechajú spracovať kompletný materiál, ktorý zmapuje projektovú a predprojektovú prípravu stavby, jej realizáciu, prípadné zmeny oproti projektu, kolaudáciu a okolnosti odstránenia kolaudačných nedostatkov.

Chceli aj právnu analýzu úspechu mesta v prípadnom súdnom spore, ak by materiál ukázal, že za dnešný stav budovy možno vyvodiť zodpovednosť.

Správa mala s konečnou platnosťou vysloviť verdikt nad tým, kto môže za to, že do budovy zateká a že je ťažko prevádzkovateľná, keďže v lete je v nej nadmieru horúco a v zime zase poriadna zima. V apríli spomínaný materiál dostali na pracovný stôl.

Rokovanie o nej bolo rýchle, takmer bez diskusie. Uviedlo ju stanovisko ekonomickej komisie, ktorá materiál schválila s pripomienkou, že je potrebné na odstránenie priesakov v objekte, ktorá ničí vnútorné zariadenie najmä podzemnej časti objektu, kde je verejné WC, pripraviť opravu a vyčleniť finančné prostriedky a v ďalších rokoch sa venovať riešeniu problému nadzemnej časti Millenia.

V drobnom to znamená, že mesto sa pravdepodobne ujíma zodpovednosti za stav budovy a bude musieť hľadať financie na jej plné prevádzkovanie, alebo znášať stratu, ktorá sa tam tvorí.

Prvé nedostatky sa datujú už v roku 2004

Takto jasne ale správa neznie. Je to len predpoklad, vyplývajúci z faktov v nej uvedených. (Je zverejnená na webovej stránke mesta v časti: zastupiteľstvo, apríl 2013.)

Poslanci ju len vzali na vedomie a nevenovali sa jej osudu podrobnejšie. A to aj napriek tomu, že prvé nedostatky so zatekaním spodnej vody sa ako skrytá vada objavili v roku 2004. Mesto na to upozornilo v zmysle nových reklamovaných závad opakovane. Zároveň nevyplatilo zhotoviteľovi diela Stamartu Martin kolaudačnú zádržku vo výške takmer 3,8 milióna korún. Dodávateľ vtedy reagoval... „vzhľadom na nie dobré vzťahy s vtedajším vedením mesta len ústne, ale písomne nepotvrdil ich odstránenie a k samotnej realizácii sanácie poškodenej hydroizolácie nedošlo,“ uvádza sa v komplexnom materiáli, ktorý poslanci dostali.

Preto mesto reagovalo v roku 2005 podaním žalobného návrhu na Okresný súd v Martine a žiadalo zaplatenie zmluvnej pokuty. Tá sa vzťahovala aj na nedokončený objekt radničnej fontány a smerovník. „Tento súdny spor bol zastavený zo strany mesta Martin v roku 2007 vzatím späť žalobného návrhu. Argumentovalo sa pritom uzatvorením dohody o urovnaní medzi mestom Martin a Stamartom Martin.

Zatekanie chceli opraviť už v roku 2011

V apríli 2011 sa v objekte Millenia stretli zástupcovia mesta a firmy Skanska, do ktorej bol Stamart začlenený, a ktorá prebrala v plnom rozsahu záväzky za spoločnosť Stamart. Cieľom stretnutia bolo dohodnúť spôsob a postup sanovania zatekania vody v priestoroch verejného WC .

Dohodlo sa pritom, že Skanska v lete toho istého roku zabezpečí opravu, no jej zástupcovia žiadali, aby mesto prostredníctvom svojej akciovky Turiec, ktorá objekt Millenia prevádzkuje, odstavila prevádzku WC na dva-tri týždne. Odstávka sa dodnes nekonala a teraz už Skanska podľa spomínanej správy odmieta prebrať zodpovednosť za skryté vady.

„Odstávka nebola preto, že na prevádzku verejných WC je viazaných svojím podnikaním minimálne desať okolitých prevádzok, ktorých existenciu hygienici podmienili práve zabezpečenosťou hygieny vo verejných sociálnych priestoroch,“ uvádza v stanovisku mesta k tomuto problému hovorca Jozef Petráš.

Doplnil zároveň, že v akciovke Turiec, ktorá objekt Millenia spravuje, sa snažili nájsť náhradné riešenie pre uvoľnenie priestorov, no kým sa tak stalo padlo v zastupiteľstve mesta rozhodnutie, že objekt Millenia sa pokúsi predať.

Skanska už nenesie zodpovednosť

Firma Skanska chcela postupovať podľa dohody. „Zo spomínaného rokovania vyplynul záväzok pre mesto objednať si u nás práce súvisiace so sanáciou, lebo záručná doba uplynula už 15. mája 2007 a uvoľniť priestor WC,“ pripomína riaditeľ martinského závodu Skanska SK Martin Müller a pokračuje, že v zmysle zmluvy o dielo, ktorú uzatvorilo Mesto Martin a Stamart Martin (dnes Skanska), spoločnosť u nenesie zodpovednosť za vady na deliacom objekte, ktoré sa prejavili po spomínanom dátume, kedy uplynula päťročná záručná doba na objekt.

„Zo strany Skanska boli riadne a včas uplatnené vady zo strany mesta odstránené v plnom rozsahu a podľa nám dostupných informácií sa zatekanie v roku 2007 ani neprejavovalo,“ doplnil M. Müller, pričom nevylučuje, ak bude zo strany mesta spoločnosť oslovená, je pripravená vypracovať cenovú ponuku a sanačné práce urobiť, no predpokladá, že náklady na tieto práce budú dnes vyššie ako v roku 2011.

„Útvar hlavného inžiniera mesta pripravuje materiál, ktorý vyčísli cenu opravy,“ informuje J. Petráš. Veľmi hrubé odhady zatiaľ hovoria o sume 20 tisíc eur.

O tom, či bude vyššia rozhodne zistenie, ako sa povrchová voda zo žľabu obvodu objektu dostáva do jeho podzemnej časti a technické riešenie opravy. Každopádne, oprava by sa mala uskutočniť v tomto roku. Rozsah poškodenia zatiaľ nie je taký zásadný, aby situácia musela vyústiť to uzavretia prevádzky verejného WC.

Mesto má nájomcu, ale nie riešenie

V priebehu prevádzky Millenia sa ukázali aj problémy s tepelnou izoláciou objektu, čo spôsobuje jeho nadmerné prehrievanie, na ktoré nestačí technicky a morálne opotrebovaná klimatizácia. Výsledok – prevádzka budovy je energeticky náročná a drahá. Preto sa do nej ťažko hľadá nájomník a nechcel ho nikto ani kúpiť.

Tento pokus má už mesto za sebou – bez úspechu. Podozrenia z použitia nevhodného skleneného opláštenia vyvrátil posudok certifikovanej organizácie MobiLab Bratislava, ktorá vlani v septembri až novembri vykonala merania prestup tepla cez sklá obvodového plášťa.

Poslankyňa Katarína Adamicová na rokovaní aprílového mestského zastupiteľstva ocenila, že radnica pripravila komplexný materiál o minulosti a stave budovy Millenia, ktorý má byť podľa nej bodkou za úvahami, či objekt nezbúrať. Bodka ale provokuje ďalšiu otázku: Poradí si mesto s prevádzkou budovy? Bude mať peniaze na jeho opravu? A kedy?

Aká bude teda budúcnosť objektu? „Zatiaľ má mesto nájomcu, ktorý má prenajaté prízemie a prvé poschodie. Druhé zostáva nevyužité,“ komentuje J. Petráš.

Teraz je na rade hľadanie kompromisu s autorom objektu, či pristúpi na technické zmeny Millenia, ktoré by pomohli upraviť teplotu v jeho interiéri.

„Fólie a žalúzie odmietol, lebo by to narušilo jeden zo základných atribútov budovy, a síce jej priehľadnosť,“ pripomína hovorca a uznáva, že doposiaľ sa nepodarilo nájsť efektívne a pre mesto aj finančne realizovateľné riešenie, ako zabezpečiť plnú funkčnosť objektu.

Pešia zóna

Základným podkladovým materiálom pre vypracovanie projektovej dokumentácie výstavby pešej zóny bol Územný plán – historické centrum – pešia zóna, ktorý vypracovali architekti Peter Dunajovec a Dušan Maňák.

Už v tomto dokumente bol do celkového riešenia pešej zóny zakomponovaný deliaci objekt v priestore medzi Divadelným a Radničným námestím.

Celkovú podobu dostal v dokumentácii pre územné rozhodnutie, ktorá bola vypracovaná v júli 1997. Mal plniť funkciu hmotovej protiváhy historickej budovy Tatrabanky. Vyprojektovaný bol ako trojpodlažná podpivničená budova s celopresklenou fasádou na oceľovom skelete.

Objekt s priehľadnosťou zo všetkých strán mal umožňovať pohľad na pešiu zónu v celom jej rozsahu. Po búrlivých debatách v pléne MsZ bola výstavba druhej etapy pešej zóny v roku 2001 schválená. V júni toho istého roku mesto uzavrelo s dodávateľom Stamart Martin zmluvu o dielo.

Po ukončení stavebných prác ani počas ich priebehu neboli zistené porušenia technologických postupov realizácie stavby.

Odovzdanie ukončeného diela sa viackrát odkladalo. Stavba sa odovzdávala po častiach, protokol o odovzdaní a prevzatí deliaceho objektu má dátum – 15. 5. 2002.

Neuvádzajú sa v ňom žiadne zistené závady na hydroizolácii, ani na technických prevádzkových systémoch objektu.

Okresný úrad v Martine vydal 5. 12. 2002 na objekt Millenia kolaudačné rozhodnutie, ktorým povoľuje jeho užívanie. Stalo sa tak po 180 dňoch skúšobnej prevádzky. 1. júla 2003 sa objekt podpísaním dohody dostal do majetku mesta.

ZDROJ: Kopmplexný materiál k budove Millenia, MsZ, 29. 4. 2013

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 197
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 13 968
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 236
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 053
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 551
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 691
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 575
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 571
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 332
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 226
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Najlepší futbalista TFZ 2020: Individuálne ceny

Ocenenie najlepší žiak získal Lubomír Gábor a najlepším dorastencom sa stal Martin Lichner. Cena pre trénerskú osobnosť skončila v rukách Jozefa Ďuričku a hlasovanie o najlepšieho rozhodcu ovládol Jaroslav Bulík. Individuálne ocenenia poznáme, o týždeň (26. januára) sa môžete tešiť na najlepšiu jedenástku.

Ilustračné foto.

Stokrát za rok peši na Martinské hole

Nebola v tom žiadna stávka, hovorí Michal Hojstrič z Martina.

Za sotvku sladká odmena.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Histórii martinského futbalu už nehrozí, že zapadne prachom

Ikona nášho futbalu Jozef Huťka sa výrazným spôsobom podieľal na vzniku knihy, ktorá mapuje sto rokov martinského futbalu. Pri jej zostavovaní sa dočkal pomoci, no stretol sa aj s odmietaním.

Kniha mapuje dianie v martinskom futbale medzi rokmi 1912 a 2012.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Už ste čítali?