MARTIN. S príchodom slnečného počasia opäť rastie počet sťažností na čierne skládky odpadu. Tie sa nachádzajú takmer v každej martinskej mestskej časti a často sa krátko po ich odstránení na tom istom mieste objaví ďalšia. Ľudia pritom majú viacero možností, ako sa nadbytočných veci zadarmo zbaviť.
Pokuta môže byť poriadne mastná
Jedna z čiernych skládok odpadu vznikla i neďaleko veterinárnej kliniky v Martine – Záturčí. Viacerí ľudia nad tým len neveriacky krútili hlavou.
„Je to hneď pri hlavnej ceste. Keď okolo pôjde niekto cezpoľný, určite si pomyslí, čo za humusáci v tom Martine žijú,“ hnevá sa Jozef z Podhája.
Podobný názor má i Michal Kviatkovský, ktorý pridal ďalší zaujímavý postreh.
„Doma vo dvore by takýto bordel strpel len málokto. Keď však ide o verejné priestranstvo, väčšine ľudí je to ľahostajné.“
Zvýšený počet podnetov eviduje aj martinská mestská polícia. Jej príslušníci preto kritické miesta pravidelne monitorujú.
„Čiernym skládkam venujeme veľkú pozornosť. Práve pri veterine v Záturčí sa nám minulý týždeň podarilo prichytiť troch ľudí, ako dovážajú odpad na čiernu skládku. V jednom prípade nám pomohla i fotopasca,“ hovorí náčelník martinskej mestskej polície Igor Húska.
Mnohí ľudia možno ani nevedia, že za určitých okolností im za takéto správanie hrozí pokuta od 165 až do 6 600 eur. K tomu im ešte môžu byť pripočítané i náklady na odstránenie skládky.
“V intenzívnych kontrolách budeme pokračovať aj v budúcnosti. Prax ukazuje, že väčšinou si čierne skládky vo svojom okolí vytvárajú práve obyvatelia danej lokality,“ dodal Igor Húska.
Existujú aj legálne možnosti
Od polovice marca až do konca mája sú pritom do jednotlivých mestských častí rozmiestňované veľkokapacitné kontajnery na odpad. Spolu ich má byť pripravených 183. Takisto do zberného dvora spoločnosti Brantner Fatra na Robotníckej ulici (smer Bambusky) môžu obyvatelia Martina po predložení občianskeho preukazu uložiť bezplatne drobný stavebný odpad, starý nábytok, koberce veľkých rozmerov, okná, dvere, zárubne, použité pneumatiky z osobných áut v množstve 500 kg na domácnosť.
Potencionálne negatívne vplyvy nelegálnych skládok na krajinu i ľudí sú navyše veľmi závažné. Môžu okrem iného kontaminovať pôdu i vodu, zvyšujú riziko zranení detí a tiež náklady na ich odstraňovanie poriadne zaťažujú rozpočty obcí a miest.
Organizácie zaoberajúce sa touto problematikou odhadujú, že na Slovensku sa nachádza až 9 až 12-tisíc nelegálnych skládok odpadu.