MARTIN. Medzi týmito dvoma hraničnými rokmi je ďalších šesť medzníkov partnerskej spolupráce. Ide o mestá Jičín v Českej republike, Kalisz v Poľsku, Gotha v Nemecku, Békéšská Čaba v Maďarsku, Báčsky Petrovec v Srbsku a Železnodorožnyj v Rusku. Spolupráca s Hoogeveenom sa zameriava najmä na sociálnu, kultúrnu a podnikateľskú oblasť. Obzvlášť aktivity v sociálnej sfére majú dnes podobu aj priateľských vzťahov medzi oboma stranami. Príkladom toho je Detský domov v Martine a martinský hospice. Napríklad v minulom roku sa študentky strednej školy Roelof van Echtencollege zúčastnili dobrovoľníckej stáže v martinskom detskom domove, potom doma zorganizovali finančnú zbierku pre deti, za čo okrem iného získali aj ocenenie na pôde Veľvyslanectva SR v Haagu. Partnerské kontakty s českým Jičínom majú niekoľko výstupov, medzi nimi aj účasť Martinčanov na tamojšom festivale Jičín – Město pohádky a opakované projekty medzi našou Turčianskou knižnicou a Městskou knihovnou v Jičíne zamerané hlavne na detského čitateľa.
Čulá je spolupráca s Kaliszom. Najstaršie mesto v Poľsku nám napríklad umožnilo partnerstvo v medzinárodnom projekte Jantárová cesta (Amber Route). Možno si mnohí Martinčania spomenú na program v roku 2011, ktorý prilákal do centra mesta tisíce ľudí, aby sa zúčastnili na pochôdzkovom divadle a podujatiach Výpravy za jantárom. V rozmedzí rokov 2009-2013 sa obe mestá zúčastňujú aj projektov cezhraničnej spolupráce, v rámci nich sa napríklad realizovali cyklotrasy spájajúce Slovensko a Poľsko, v minulom roku aj 500 m dlhý chodník zdravia na Severe a v roku 2014 bude dokončený projekt Turčianskych rozhľadní. Dve z nich už slúžia turistom.
Báčsky Petrovec sa stal mestom pre spoluprácu najmä v oblasti regionálneho rozvoja, výmeny skúseností a podpory malého a stredného podnikania. Srbskí partneri prizvali napríklad Martin k spolupráci na programe Town Twinning. V rámci kultúrnej misie, ktorá sa orientovala na prezentáciu tradičných remesiel a špecialít, došlo aj k dohode o spolupráci medzi ZŠ Pavla Mudroňa a ZŠ Jána Čajaka v Báčskom Petrovci. Partnerstvo s Gothou je známe dlhoročnou spoluprácou medzi školami Konrada Eckhofa a ZŠ A. Dubčeka, ale aj výmenou skúseností z práce so seniormi.
Békéšská Čaba a Železnodorožnyj sú mestá, kam smeruje najmä kultúrna spoločenská misia z Martina. V ruskom meste napríklad naše delegácie našli veľa podnetov pre prácu s mládežou a voľnočasové aktivity detí, ruskí partneri v Turci zberali skúsenosti z využívania vodných zdrojov. Fargo je pre Martin synonymom partnerstva v oblasti komunálnej politiky a kultúrnej výmeny. Tá druhá sa realizuje už niekoľko rokov najmä na pôde Biblickej školy v Martine a tá prvá nadobudne konkrétne kontúry počas tohtoročných Dní mesta Martin (21.-24. Júna 2013), na ktorých sa po prvý raz zúčastní aj delegácia mesta zo Severnej Dakoty. Na martinskej radnici chcú medzi iným využiť aj skúsenosti amerických partnerov z krízového manažmentu, najmä z organizovania záchranárskych prác počas možných povodní.
Autor: V.Legerská