Archeologické nálezy na sučianskom námestí pozastavili jeho rekonštrukciu. Na tento výskum musí obec z vlastného vrecka vyčleniť zhruba šesťtisíc eur.
SUČANY. Zaujímavé archeologické nálezy sa podarilo objaviť robotníkom počas rekonštrukčných prác sučianskeho námestia.
Koncom apríla sa pod nohami stavbárov najskôr objavila rozlične sfarbená pôda a plytké základy domu, ktorý bol podľa archeológa Ľuboslava Záhorca drevený a vymazaný hlinou.
Miestni si spomínajú, že tam vraj kedysi bola nejaká prevádzka alebo obchod. Okrem toho sa v blízkosti domu našli aj črepiny z rôzneho kuchynského riadu, pozostatky kachlíc a zopár starých mincí.
Aby archeológovia mohli celé námestie prebádať podrobnejšie, stavebné práce sa museli pozastaviť a priestor sa uzavrel.
Táto neočakávaná situácia značne zbrzdí naplánovanú rekonštrukciu centra obce, a teda aj posunie termín odovzdania stavebného diela. Bádanie na námestí odhaduje Záhorec zatiaľ na 20 až 30 pracovných dní.
Záhadná studňa možno zo stredoveku
Odhaľovanie minulosti Sučian pokračovalo aj nedávno, keď sa počas bagrovania sutín odkryli nielen všakovaké zvieracie kosti, ale zaujímavým bol i kamenný múr bývalého meštiackeho domu, ktorý bol údajne zvalený v osemdesiatych rokoch.
„Ľudia vravia, že pod domom sú veľké pivnice, tak dúfam, že tam nájdeme niečo zaujímavé,“ teší sa Ľuboslav Záhorec, ktorý veľa očakáva najmä od prieskumu starej nepoužívanej studne priamo na námestí pred obchodom so zmrzlinou.
„Je to kamenná studňa a všetci o nej vedia. Dokonca je tam stále voda, ale nikto nevie, kedy bola postavená. Keď som do nej pozrel, tak mi vyrazilo dych, aká je hlboká. Môže to byť okolo desať metrov,“ opisuje archeológ a dúfa, že studňa nebola ešte nikdy čistená a oni tak možno v nej nájdu aj nálezy zo stredoveku.
V prieskume im budú pomáhať aj jaskyniari, ktorí sa dokážu zlaniť až na dno studne.
Po tomto zistení plánuje starosta obce Jozef Petráš historickú studňu neskôr sprístupniť verejnosti a zabezpečiť ju mrežou, aby dotvárala charakter námestia a ľudia sa ňou mohli pokochať. V pôvodnom projekte sa totiž mala prikryť platňou a vyložiť dlažbou.
Replika dreveného stĺpu hanby
Prekvapivým objavom bol i drevený pozostatok stĺpu hanby. Jeho pôvodná verzia bola celá z dreva, čo dokladá, že betónový stĺp, ktorý bol na námestí donedávna, mohol byť len jeho napodobeninou.
„V jeho blízkosti sa našli aj grajciare z 18. storočia a kultúrna humusovitá vrstva s množstvom dreva, a preto predpokladáme, že je to pozostatok po trhoch, ktoré tu bývali pravidelne,“ domnieva sa archeológ Záhorec.
Určiť podobu sučianskeho námestia koncom 18. storočia, pomôže tiež objavenie niekoľkých úrovní starej dlažby, tvorenej z okrúhlych kameňov rôznych veľkostí.
„Všetky nálezy nám pomôžu dotvoriť obraz centra obce a zistíme, čo sa tam dialo pred 200 rokmi a ako sa to menilo až do dnešnej podoby,“ vykresľuje Ľ. Záhorec.
Eurofondy vraj ohrozené nie sú
Starosta Jozef Petráš vidí v miestnych archeologických objavoch tienisté i svetlé stránky.
„Tieto nálezy majú negatívny dopad na ukončenie revitalizácie námestia, lebo termín je stanovený do konca júna, a preto sa to nestihne. A keďže sme investorom stavby, tak z právnej stránky je našou povinnosťou, hradiť celý výskum. Odhadom to bude šesťtisíc eur,“ povzdychne si starosta a dodáva, že obec to bude musieť uhradiť z vlastného rozpočtu, keďže eurofondy ani štát na takéto činnosti neprispievajú.
„Ale treba tu vidieť aj pozitívnu stránku. Sučany totiž nemajú bohaté archívy o histórií obce a každý ďalší nález obohacuje históriu Sučian a v tom ja určite vidím význam,“ tvrdí Jozef Petráš.
Dokým bude námestie pre archeologický výskum uzatvorené, zrekonštruujú v obci zatiaľ priľahlé chodníky, osadia sa pomníky umiestnené mimo námestia a dokončia sa aj verejné toalety, pre ktoré sú už položené základy.
Peniaze z euforondov získané na revitalizáciu námestia nie sú podľa starostu ohrozené.
„Keďže ide o veci, ktoré nemohli byť predvídané a vznikli počas prác, termín odovzdania diela sa predĺži. Sám som zvedavý, aké závery prinesie toto skúmanie,“ uzatvára Jozef Petráš.