MARTIN. Priekopský urbár začal približne pred štyrmi rokmi spolupracovať s martinskou radnicou pri zveľaďovaní lesoparku v Jedľovinách tým, že svoje pozemky v tejto lokalite poskytol všetkým návštevníkom. Teraz však musia urbárnici, často aj s pomocou polície, riešiť konfliktné situácie s nedisciplinovanými ľuďmi. Tí vchádzajú s autami na lúky až k ohniskám, zakladajú ohne v tesnej blízkosti alebo priamo v lese, kde hrozí veľké nebezpečenstvo vzniku požiaru. Takisto zanechávajú po sebe odpadky, či venčia svojich psov bez vodidla.
Niekto vytrhal sadenice
„Na to, že zbierame odpadky po druhých, sme si už akosi zvykli. Do zúrivosti nás ale privádzajú ľudia, ktorí ničia našu prácu pri zakladaní a obnove lesa,“ naráža na konkrétnu situáciu z nedávnej minulosti Miloš Bízik z Urbáru Priekopa. Neznámy vandal totiž necelé dva týždne po vysadení mladých stromčekov na pozemku nad Partizánskym cintorínom povytrhával zo zeme množstvo sadeníc smreka obyčajného.
„Neviem, čo k tomu povedať. Stromčeky nesadí nikto z nás pre seba. Les si tu užijú až ďalšie generácie. Ak už toto niekomu prekáža...,“ nestačí sa čudovať Milan z Kolónie Hviezda, ktorý pomáhal pri zakladaní nového lesa.
Podobný názor má i Janka, ktorá takisto priložila ruku k dielu a chcela pomôcť dobrej veci. Keď zbadala, čo sa stalo, neverila vlastným očiam.
„Niekto stromčeky povykopával, a potom ich uložil o kúsok ďalej do radu pekne vedľa seba. Prečo také niečo spravil, naozaj netuším.“
Ťažké srdce na neznámeho výtržníka mal takisto Peter. Najviac mu prekážalo to, že ľudia si dnes akoby prestávali vážiť prácu druhých.
„Pôda tu je samý koreň, a preto sme sa všetci poriadne nadreli. Vstávať sa muselo vždy skoro ráno a niekto sa vám za vynaloženú energiu odmení tým, že vašu robotu zničí. Ďakujeme pekne!“
Poliaci dostávajú dotácie
Urbárnikov takisto hnevajú reči o tom, ako ťažbou dreva devastujú prírodu.
„Aj v MY Turčianske noviny bol približne pred dvomi mesiacmi uverejnený článok, kde sa jeden Martinčan pozastavoval nad vyrúbaným pásom lesa v Jedľovinách. Dnes už rastie na mieste, kde stál viac ako storočný les, 6-tisíc nových stromčekov. Pričom zákon prikazuje vlastníkom vysadiť odlesnený porast do dvoch rokov od ťažby,“ vysvetľuje Miloš Bízik.
Ďalšou témou, ktorá bola takisto načrtnutá v spomínanom článku, je predaj dreva k našim severným susedom do Poľska.
„Keďže sa bavíme o lokalite, v ktorej sú hospodárske lesy, ich vlastníci chcú hospodáriť efektívne. Preto logicky predávajú tomu, kto zaplatí najviac.“
Miloš Bízik takisto uvádza i dôvod, prečo sú práve Poliaci schopní ponúknuť najlepšiu cenu.
„Každý meter kubický dreva, ktorý dovezú domov je dotovaný desiatimi eurami. Podľa odbornej lesníckej literatúry je pre nich výhodné posielať kamióny až do vzdialenosti 900 km. Nad tým by sa tiež mal niekto u nás zamyslieť.“