Hoci testovanie nemožno preceňovať, výsledky sú veľavravné

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl pod názvom Testovanie 9-2013 sa uskutočnilo 13. marca 2013. Turiec dopadol neslávne.

Deviataci Evanjelickej základnej školy v Martine v testovaní excelovali.Deviataci Evanjelickej základnej školy v Martine v testovaní excelovali. (Zdroj: Autorka)

MARTIN. Do testovania bolo na Slovensku prihlásených vyše 42 200 deviatakov z 1 455 ZŠ. Žiaci písali test z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry. Po prvýkrát boli testovaní deviataci, ktorí sú vzdelávaní už podľa Štátneho vzdelávacieho programu v zmysle obsahovej reformy vzdelávania zavedenej v školskom roku 2008/2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okres Martin v spoločnosti Veľkého Krtíša

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zverejnil celoslovenské výsledky koncom apríla. V matematike sa dosiahla úspešnosť 60,07 percenta, pričom o niečo boli lepšie dievčatá ako chlapci. Žilinský kraj dosiahol vyššiu úspešnosť, ako je priemer Slovenska – 62,6 percenta, no nepričinili sa o to žiaci z turčianskych okresov. V matematike získali žiaci v okrese Martin 59 percentnú úspešnosť so známkou 2,91, ktorá patrí k najhorším na Slovensku. Nachádza sa v spoločnosti okresov Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota a Rožňava. Okres Turčianske Teplice dopadol lepšie – školy tu v priemere dosiahli 64,3-percentnú úspešnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V slovenskom jazyku a literatúre sa testovaným žiakov v rámci Slovenska darilo lepšie ako v matermatike – výsledok 67,51-percentná úspešnosť. Aj vo vedomostiach z materského jazyka sú na tom lepšie dievčatá ako chlapci. Kraj dosiahol 68,7 percentnú úspešnosť, okres Martin 66,3 percenta. Toto percento ho zaradilo opäť do skupiny najhorších s priemernou známkou 2,87. Okres Turčianske Teplice aj v slovenčine dosiahol o niečo málo lepšie výsledky ako jeho teritoriálne väčší sused – 68,45-percentná úspešnosť.

Turčianski deviataci neboli tými, ktorí pomohli Žilinskému kraji k výbornému miestu v tabuľke 90- a viacpercentnej úspešnosti budúcich stredoškolákov. V spektre Slovenska skončil v tomto rebríčku náš kraj na druhom mieste – 18 percent žiakov v školách na teritóriu kraja dosiahlo v testovaní až takúto vysokú úspešnosť. Teraz nemuseli robiť prijímacie skúšky na stredné školy. Ostatní deviataci áno.

SkryťVypnúť reklamu

Tabuľky pravdy majú školy už pár týždňov

Začiatkom mája sa školy dozvedeli, ako dopadli. V niektorých sú tabuľky pravdy dôvodom na radosť a zadosťučinenie z dobre vykonanej práce, v iných spôsobili rozčarovanie. V Turci viaceré školy skončili pod slovenským priemerom a ak ide o dlhodobejší stav, mali by zriaďovatelia zbystriť pozornosť. Pre rodičov by mali byť výsledky deviatakov v povinnom testovaní jedným z argumentov, hoci nie výlučným, pri výbere školy pre svoje dieťa. Ako hovorí riaditeľka ZŠ Jána Kollára v Mošovciach Iveta Thomková, len výsledky testovania nemôžu objektívne hodnotiť školu.

„Škola je aj o výchove, nielen o vzdelávaní. Ide len o dva predmety, nie o celý záber osnov a je to výsledok jedného roka. O rok môže byť poradie škôl úplne iné. Deti v jednotlivých ročníkoch sa vôbec nemôžu porovnávať. Niekedy sú šikovnejšie, disciplinovanejšie, v inom školskom roku môžu byť deviataci menej zodpovední,“ doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Excelovala Evanjelická ZŠ v Martine

Takže, aké sú výsledky turčianskych škôl? V slovenskom jazyku a literatúre testy najlepšie dopadli v Evanjelickej ZŠ v Martine, jej žiaci boli v priemere úspešní na 80 percent, najhorší (55,5 percenta) výsledok v Martinskom okrese zaknihovali žiaci v Beniciach a len necelých 9 percent škôl na Slovensku bolo horších ako v tejto škole. Len o niečo „lepší“ sú žiaci v ZŠ s MŠ na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach – 57,9 percenta.

Výsledok nad sedemdesiat percent v slovenskom jazyku a literatúre dosiahli v okrese Martin ešte v školách v Belej-Duliciach (74,3 percenta), ZŠ a MŠ A. Bernoláka (74,1), ZŠ na Ulici P. Mudroňa v Martine (75,8), ZŠ s MŠ na Dolinského ulici v Martine (73,1) a v ZŠ Turany (71,1). V okrese Turčianske Teplice dosiahli najlepší výsledok žiaci v Mošovciach. V rodnej obci Jána Kollára sa posnažili a otázky z materského jazyka zvládli so 75,6-percentnou úspešnosťou. O niečo slabší, ale tiež s výborným výsledkom skončili deviataci v Hornej Štubni. Ich snaha má výsledok – 73,2 percenta. Pod celoslovenským priemerom skončili v ZŠ s MŠ na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach – 65 percent a aj v Slovenskom Pravne – 60 percent.

V Evanjelickej základnej škole v Martine išlo o prvé Testovanie9. Škola si tento rok pripomína desať rokov svojej existencie a ako hovorí jej riaditeľ Jozef Sopoliga, výsledky testovania v pozitívnom duchu zavŕšili snahu školy o kvalitu vo vzdelávaní. „Testovanie potvrdilo to, čo ukázali už iné merania – napríklad Komparo v piatom a ôsmom ročníku, v ktorých žiaci dosiahli nadpriemerné výsledky,“ argumentuje riaditeľ. „Umiestnili sme sa medzi desiatimi percentami najlepších škôl na Slovensku. A toto potvrdili aj výsledky nedávnej školskej inšpekcie.“

Podľa riaditeľa má na nich vplyv dobrá atmosféra v škole, kvalitní pedagógovia, motivovaní a šikovní žiaci, spolupracujúci a podporujúci rodičia a určite aj nastavenie školského vzdelávacieho programu.

„Od začiatku fungovania školy sa snažíme o inovácie vo vzdelávaní a v prístupe ku žiakom. Mohol by som spomenúť školský program zameraný na rozvoj životných zručností, experimentálne overovanie metódy integrácie anglického jazyka a predmetov, kde je aj priestor pre žiakov pracovať s materinským a cudzím jazykom v rôznych praktických kontextoch, čím žiaci získavajú schopnosť dekódovať rôzne druhy jazykov a čítať s porozumením. Zároveň vedieme našich žiakov k tomu, aby sa učili pomáhať tým, ktorí to potrebujú a aby k tomu využili svoju kreativitu,“ vymenúva aspoň časť dôvodov, ktoré mohli viesť k vedomostným úspechom žiakov J. Sopoliga. „Nič z toho by sa však neudialo bez kvalitných a motivovaných učiteľov,“ podčiarkol.

Matematika zostáva aj naďalej postrachom

Matematika je všeobecne postrachom. Ukázal to nielen celoslovenský priemer, ale aj vedomosti deviatakov v Turci. Suverénne najlepší matematici chodia do Evanjelickej ZŠ v Martine – 82,7-percentná úspešnosť. V okrese Martin sa k nim priblížili deviataci zo ZŠ na Ulici P. Mudroňa v Martine – 73,6 percenta. V turčianskoteplickom okrese excelovali Mošovčania – 80 percent a Hornoštubňania – 73,8 percenta. Suverénne najhorší v matematike sú žiaci zo ZŠ s MŠ na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach – 42,8 percenta a deviataci z Kláštora pod Znievom – 46,4 percenta a v turčianskoteplickom okrese v Slovenskom Pravne – 49,3 percenta.

„Vlani sme v testovaní dopadli priemerne. Preto sme v tomto školskom roku vytvorili krúžky, do ktorých sa žiaci mohli dobrovoľne prihlásiť a opakovať látku z matematiky, slovenského jazyka a literatúry,“ komentuje úspech detí z Mošoviec I. Thomková. „No pravda je aj to, že máme šikovné deti, ktoré si vzali argumentáciu pedagógov, že nadobudnuté vedomosti sa im zídu na strednej škole či pri maturite, vážne. Na doučovanie dokonca chodili aj počas prázdnin,“ chváli žiakov.

„Neorientovali sme ich na učenie doma, gro opakovania sme s nimi absolvovali v škole. Náš výsledok – to je súhra žiakov a pedagógov. Nemáme žiadny osobitný recept na dobrý výsledok, iba ak to, že s deťmi treba látku opakovať a opakovať. Učitelia už vedia z minulých rokov, čo asi testovanie požaduje a prispôsobujú tomu stratégiu prípravy žiakov. Nie je to žiadna veda, len svedomitý prístup,“ hovorí riaditeľka.

Testovanie môže byť argumentom racionalizácie

Ak to zhrnieme, až na pár výnimiek je tohtoročné Testovanie 9 pre Turiec žiadna sláva. A hoci sčasti možno zlyhanie deviatakov pripísať na vrub trémy, pravda je spravidla trocha prozaickejšia. Je ňou všeobecne nielen nechuť žiakov venovať sa základným predmetom vo vzdelávaní a ich uspokojenie sa s priemerom, ale v časti prípadov aj neschopnosť pedagógov získať ich pre tieto predmety a naučiť ich to, čo osnovy vyžadujú. Výsledky by mali byť aj signálom pre zriaďovateľov, ktoré školy podporiť v ich rozvoji a ktorých pedagógov lepšie odmeniť. V prostredí, ktoré práve v týchto mesiacoch charakterizuje aj snaha po racionalizácii, môžu byť výsledky testovania jedným zo základných argumentačných materiálov pri zmenách, ktoré školstvo všeobecne ešte len čakajú.

Autor: V.Legerská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 227
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 926
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 942
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 780
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 546
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 747
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?