PRÍBOVCE. Postavil si na dvore pyramídu, v ktorej bude odpočívať ako faraóni v dávnych dobách. Nevšedná stavba na začiatku Príboviec púta pozornosť nielen miestnych, ale aj ľudí z prechádzajúcich áut. Zo strany jej majiteľa Jaroslava Fábryho však nejde o žiadny rozmar.
Impulzom boli zdravotné problémy
K zrealizovaniu tohto egyptského symbolu priviedli Príbovčana zdravotné problémy.
„Po tele sa mi začala šíriť kožná choroba, ktorej príčina vzniku nie je známa, a preto nie je možné ju liečiť, len zmierniť prejavy. Preto som začal hľadať alternatívny spôsob liečby. Minulý rok som sa zúčastnil Turčianskeho festivalu zdravého životného štýlu, na ktorom som si všimol aj malé pyramídky. Zaujali ma a doma som si na internete o nich všetko vyhľadal,“ opisuje prvotný impulz k postaveniu vlastnej drevenej pyramídy Jaroslav.
Tvrdí, že na základe mnohých pokusov je preukázané, že vo vnútri pyramídy sa koncentruje energia, ktorá blahodarne pôsobí na ľudské telo a bunky. V pyramíde si preto inštaloval lôžko, umiestnené v tretine celkovej výšky stavby, na ktorom bude denne relaxovať pri počúvaní meditačnej hudby. Zvuk z cédečka sa do pyramídy šíri keramickou rúrou, keďže samotný prehrávač je umiestnený v zemi mimo stavby.
„Dnu nechcem mať nič okrem lôžka. Hudba pomôže k celkovému uvoľneniu a odruší vonkajšie vnemy. Cez zvukovod sa sem môže popri hudbe šíriť aj napríklad príjemná vôňa,“ zmieňuje Príbovčan a dodáva, že denný pobyt v pyramíde má byť maximálne 30 až 45 minút, lebo pre veľkú koncentráciu energie by dlhšie zotrvanie v jej vnútri mohol uškodiť.
Všetko robil po svojom
Skôr ako začal so stavbou, preštudoval od minulej jesene množstvo literatúry a po inšpiráciu zašiel aj 80 kilometrov od Martina, kde sa črtala jedna rozostavaná pyramída.
„Táto však bola pokrytá i pospájaná kovom a tiež ma na nej zarazilo veľa konštrukčných vecí, ktoré boli v rozpore s mojim cítením. Zobral som to ako inšpiráciu a po konzultácií s jedným pánom z Čiech som si to urobil po svojom a do jari zhotovil aj niekoľko modelov stolových pyramíd,“ vykresľuje.
Dvor Jaroslava Fábryho, policajta vo výslužbe, tak skrášľuje 318 centimetrov vysoká pyramída so šírkou päť metrov. Je kompletne zhotovená zo smrekového dreva a pohromade ju drží 700 drevených kolíkov a šesť kíl lepidla. Kovové časti alebo klince by ste hľadali márne. Nenachádzajú sa ani na vstupných dverách.
Jaroslavovi, vyučenému drevomodelárovi, pomáhal pri konštruovaní pyramídy aj syn Krištof, dokonca i manželka. Spoločne ju tak postavili asi za tri týždne a materiál vyšiel Príbovčana na 1 500 eur. Pyramída nesie meno Adela, na pamiatku Jaroslavovej dcéry, ktorá ako 4-ročná podľahla onkologickej chorobe.
O pyramídu sa podelí
Umiestnenie takého egyptského symbolu však opäť muselo spĺňať určité parametre. Vhodné miesto na pozemku mu preto pomohol vybrať senzitívny liečiteľ z Martina, organizátor martinských festivalov životného štýlu Ján Horváth.
„Natočenie pyramídy je rovnaké ako pri tých egyptských. Jej správna orientácia je totiž základ a musí byť presná, s čím mi pomocou satelitu pomohol geodet. Hrana má totiž smerovať na sever,“ hovorí staviteľ, ktorý minulú sobotu počas výrazného splnu nevšednú stavbu pokrstil, keďže vraj potrebuje byť uvedená do života určitým rituálom.
Ako Jaroslav spomína, odozvy od ľudí na jeho dielo sú zatiaľ pozitívne a dokonca niektorých aj inšpiroval natoľko, že si sami o egyptských pyramídach doma niečo vyhľadali.
J. Fábry sa v budúcnosti nebráni ani tomu, že sa do pyramídy prídu zregenerovať aj ľudia z okolia.
„Nechcem nikoho ukrátiť o možnosť prísť sa sem skoncentrovať. Ak to ľudí osloví a aj na mne sa dostavia výsledky, prečo nie,“ zhodnotí na záver Príbovčan, ktorý svoj drevený prístrešok musel najskôr nahlásiť na obecnom úrade ako drobnú stavbu, keďže miesto na ktorom stojí, je ornou pôdou.