MARTIN. Grafity sa vo viacerých mestách stávajú efektívnym riešením pri prekrytí počmáraných a zašpinených stien. Napríklad pred hokejovými majstrovstvami sveta, ktoré sa konali pred dvomi rokmi v Bratislave, magistrát hlavného mesta takýmto spôsobom vyriešil problém dovtedy neprívetivého podchodu na Trnavskom mýte. V Martine zas streetartové maľby výrazné oživili vzhľad betónovej steny detského ihriska na vynovenom námestí na Severe.
Týždňová robota
Betónovú stenu zmenili, v pozitívnom slova zmysle, na nepoznanie dvaja ľudia. Konečnú podobu získala asi po týždni.
„Ak by som to mal spočítať, s kolegom sme pri nej strávili približne 40 hodín. Na Sever sa chodilo poobede, každý deň po práci,“ hovorí autor maľby Martin Hríb, ktorý je členom martinského združenia Soupculture.
Podklad diela tvorí akrylová farba a na nej sú sprejom nastriekané rôzne detské motívy. Nechýba dinosaurus, rytier, drak, lienky, farma, les ani džungľa.
„Použili sme všetky základné farby a tiež množstvo ich odtieňov. Naším zámerom bolo, aby sa v tomto priestore deti cítili príjemne.“
Na prácu použili sprejeri kvalitný materiál. Preto by ich dielo mohlo skrášľovať námestie pomerne dlho.
„Vďaka finančnej podpore mesta sme mohli použiť to najkvalitnejšie, čo trh ponúka. Farby sú vodeodolné, no slnko z nich postupne vytiahne sýtosť, s tým nič nenarobíme. Čím viac bude svietiť, tým rýchlejšie maľba vybledne. Jej životnosť sa úplne presne odhadnúť nedá, ale v dobrom stave môže vydržať aj 15 rokov,“ myslí si streetartový nadšenec.
Aj radnica je spokojná
Betónová stena zmení svoj vzhľad aj z druhej strany, ktorá je otočená k hlavnej ceste.
„Predpokladám, že do konca júna by všetko mohlo byť hotové,“ dodáva Martin Hríb, ktorý sa grafity venuje už desať rokov.
Spokojnosť s prácou sprejerov netají ani mesto. Potvrdzujú to aj slová hovorcu radnice Jozefa Petráša.
„Skúsenosti z minulosti nám hovorili, že biela stena dlho čistá nezostane. Preto sme hľadali riešenie. Chalani odviedli kus dobrej roboty a veríme, že takéto dielo sa už nik nebude snažiť znehodnotiť.“
Magistrát spolupracuje so streetartovými umelcami už niekoľko rokov a ich kreativitu by rád využil, no tiež podporil aj v budúcnosti.
„Pri podobných projektoch vždy privítame ich pomoc. Takisto sa naďalej budeme snažiť pre nich nájsť plochy, kde môžu legálne sprejovať,“ vyhlásil Jozef Petráš.
U nás má stále množstvo ľudí ku grafity negatívny postoj, pretože legálnych plôch je málo, a preto sa stretávajú predovšetkým s nelegálnou tvorbou. V zahraničí ale už je situácia iná. Dokonca na amerických serveroch sa dá nájsť niekoľko ponúk pre ľudí, ktorí by sa chceli takto zamestnať.