MARTIN. „Turčianske slávnosti folklóru sú v najlepších rokoch. Prekonali problémy zrodu, zelené roky i roky dozrievania. Dnes vedia, aké je ich poslanie, čo chcú dosiahnuť, čo ukázať a aké zážitky dopriať návštevníkom. Po skromných začiatkoch na martinských Stráňach im istý čas bolo dopriate výslnie martinského amfiteátra, na dlhší čas sa ich domovom stala Blatnica. Potom sa vrátili do Martina, kde im svoju náruč otvoril areál Múzea slovenskej dediny,“ hovorí jedna zo zakladateliek slávností Hana Zelinová o ich histórii.
XXIX. ročník Turčianskych slávnosti folklóru tohto roku otvára sprievodné podujatie Dnes tovariš, zajtra majster, ktoré sa uskutoční už túto nedeľu v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Neodmysliteľnou súčasťou sprievodných programov je aj Súznenie (12. júna) živá pozvánka a Mráčkuvanie (14. júna).
Hlavnému programu Turčianskych slávnosti folklóru bude patriť 15. a 16. jún s dejiskom v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Začne to vernisáž Turiec maľovaný v prvý zo spomínaných dní o 13. h. Vzápätí otvoria jarmok, podujatie pozdravia hostia, neskôr turčianski inštrumentalisti a podvečer skanzen ožije programom Turčianska svadba. Na druhý deň areál najskôr zaplnia deti. A môj otec – tak sa nazýva program detských folklórnych súborov presne na poludnie. Potom sa diváci môžu pozrieť na program folklórnych skupina (Pod tým našim okienečkom) a o 15. h na galaprogram.
Súčasťou hlavného programu budú aj sprievodné podujatia: Tanečné školy a školičky, Malá škola plieskania bičom, Jeden kováč koňa kuje – podkúvanie koní naživo, Dedinôčka moja – vystúpenia folklórnych kolektívov v rámci jednotlivých dvorov skanzenu. A kto všetko v Martine vystúpi? V rámci Turčianskych slávnosti folklóru sa predstaví Detský folklórny súbor Turiec, Štvorlístok, Kalužiar, Drienok, Lúčik, Malý Lysec, Jabĺčko, Drienča, Jazierko, Deti spod Borinky, Detská ľudová hudba Bazalička, Fatranček, Javorček, Folklórny súbor Váh, Rozsutec, Turiec, Fatran, Lysec, Kriváň, Slnovrat, Turiec senior, Oprášené krpce, Podhradská muzika, Ľudová hudba Čertovka, Ľudová hudba Michala Rusnáka, Folklórna skupina Podhradie, Krpeľany, Bystrička, Šútovo, Sklabiňa, Dubové a sólisti inštrumentalisti.
Autor: Eva Dudková