12 H2O + 6 CO2 & - 8594; C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O

Táto všeobecná chemická rovnica, ktorá vyjadruje premenu svetelnej energie na chemickú, teda fotosyntézu, je známa každému školákovi, ktorý sa učil chémiu. Civilizovanému človeku je jasné, že táto fotosyntéza sa pokladá z hľadiska existencie súčasného ži

Ulica s lipami. Chodník sa bude rekonštruovať.Ulica s lipami. Chodník sa bude rekonštruovať. (Zdroj: Autorka)

vota za najdôležitejší proces na zemi. Preto by v základnej hodnotovej výbave ľudí nemal chýbať ochranný vzťah k prírode, a teda v naznačenej súvislosti najmä snaha ochraňovať stromovú zeleň.

MARTIN. Prečo taký krkolomný úvod? Ide o jeden z mnohých zdanlivo nie najzložitejších problémov v Martine. Výbor mestskej časti Ľadoveň, Jahodníky, Tomčany, Odtoky od leta minulého roka začal intenzívnejšie navrhovať možnosť úpravy chodníkov okolo cesty Na Bystričku. Konkrétne ide o úsek za rampami od odbočky na Odtoky až po odbočku cesty na kúpalisko. Celý rok je táto úzka a frekventovaná cesta využívaná aj chodcami, ktorí pre zdemolovaný stav chodníkov musia riskovať svoje zdravie chôdzou po vozovke. Členovia VMČ sa už v tom čase jednomyseľne postavili za plán opraviť tieto chodníky. Útvar hlavného architekta mesta Martin navrhol zaujímavú a kreatívnu rekonštrukciu chodníkov so zachovaním dospelých košatých líp. Ale niekde vznikol „kameň úrazu“. Tento projekt sa nepáči viacerým nespokojencom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzi úradom a ochranársky cítiacimi poslancami vznikol bohatý dialóg, ktorý sa „zasekol“ na probléme, či lipy vyťať a robiť chodníky, alebo sa pokúsiť zachrániť naše zelené pľúca a na vyriešenie tohto problému použiť nie pílu, ale kreativitu.

Na návrh poslanca Jozefa Bernáta boli stromy hodnotené dendrologičkou. Podľa jej prvého vyjadrenia bolo potrebné vypíliť iba niektoré choré stromy, jej druhý posudok už obsahoval návrh vypíliť všetky stromy (???). Tento nález väčšmi vyhovuje úradníkom, ktorí by mali s chodníkmi jednoduchšiu robotu - vypíliť, vyklčovať a urobiť ďalšiu zámkovú dlažbu. Ich postoj podnecujú najmä niektorí ľudia z firiem, ktorí majú objekty postavené prevažne na pravej strane spomínanej cesty, ale aj občania, ktorým prekáža to, že na jeseň padajú zo stromov listy, že v lete padajú na zem kvety lipy a znečisťujú prostredie, že stromy „slzia“ lepkavým produktom, že môžu spúšťať a spôsobovať alergie, že cez chodníky so zachovanými stromami ťažko prejdú vozíčkari a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Už menej sa pripúšťajú hlasy, ktoré presadzujú zachovanie zdravých stromov a akceptovanie už existujúceho návrhu na zaujímavú rekonštrukciu chodníkov s podmienkou prítomnosti vybraných líp a, pochopiteľne, dosadenie mladých stromcov namiesto tých, ktoré bude potrebné odstrániť.

O úlohe zelene pri ochrane vzdušného kyslíka sme už hovorili. No táto nezastupiteľná funkcia nie je jediná. Dospelá lipa, ktorá sa nezriedka dožíva niekoľko sto rokov, býva súčasťou širšej biocenózy. V hustých konároch hniezdia a sídlia napríklad mnohé vtáky. Strom chráni príslušnú oblasť pred vetrami, zvlhčuje prostredie, v letnom úpale poskytuje blahodarný tieň. Pohľad na zelenú farbu listov prospieva zraku a upokojuje. Nenadarmo naši starí a múdrejší predkovia sadili lipy a zachovávali ich aj pri odlesňovaní. Svojvoľné zoťatie lipy sa pokladalo za taký vážny čin, ako je zavraždenie človeka. Lipy sa umelo vysádzali na miestach, kde sa ľudia častejšie schádzali - pri kostoloch, kaštieľoch, v parkoch, na námestiach, alebo kde sa zvykli zastaviť pocestní (cesty, rázcestia, božie muky).

SkryťVypnúť reklamu

Víťazný boj o záchranu lipy si možno všimnúť pred zámkom v Bojniciach, kde viacerí súčasní odborníci boli schopní pokračovať v starostlivosti o strom a nápadito ošetriť 700-ročnú pamätnú lipu kráľa Mateja tak, že je stále košatou okrasou.

Ako argument zachovania listnáčov by som odporúčala navštíviť nemecký Hallstatt. Tam si stromy vážia tak, že zástavba sa podriaďuje stromom a nie naopak ako u nás. Ba dokonca konárom stromov vedia zaujímavo urobiť priestor v okne, aby mohol voľne prechádzať a „dýchať“ v miestnosti...

Netreba žiadať nemožné. Treba priznať časť pravdy tiež tým, ktorí si vedia cestu predstaviť bez starých líp. Aj ich argumentácia má niektoré klady. Podľa mňa však ani jeden nepreváži fakt, že listnáče, ktoré sa dajú zachrániť, by mali byť v danej lokalite zachované a primerane opatrené v novom praktickom a zaujímavom chodníku, ktorý skutočne bude slúžiť pešiakom.

Autor: K. Adamicová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 179
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 162
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 967
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 017
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 710
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 099
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 913
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?