Múzeu slovenskej dediny.
MARTIN. Na tomto tradičnom podujatí študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov“ zoznamujú návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.
Program bude mať formu tvorivej dielne, ktorú budú viesť študenti. V nej si budú môcť návštevníci vyskúšať zaujímavé, mnohokrát už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, mokré i suché plstenie ovčej vlny, alebo zhotovenie maňušiek na bábkové divadlo. Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, zaujímavé bude aj ostrenie nožov na ručnom kamennom „brúse“.
K dobrej nálade budú vyhrávať turčianske folklórne hudby Čertovka, Strunkáči a Podhradská muzika. Návštevníci skanzenu si budú môcť zatancovať aj v Škole ľudového tanca spolu s detským folklórnym súborom Turiec z Martina. O 13.30 h a uskutoční r. k. sv. omša v kostole z Rudna.
Program je súčasťou tohtoročných Turčianskych slávností folklóru, preto ich spoluorganizuje aj Turčianske kultúrne stredisko.
Autor: M. Kiripolská