Na festivale prvý raz privítajú Balet SND

Už dnes neoficiálne v Martine odštartuje festival divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia. Počas piatich dní ponúkne päť detských rozprávok, päť pouličných predstavení pre mladého diváka, v hlavnom programe uvedie pätnásť inscenácií klasickej činohry i al

Róbert MankoveckýRóbert Mankovecký (Zdroj: ARCHÍV TN)

ternatívnej scény. Pódium na Divadelnom námestí bude po večeroch žiť koncertmi, tancom, folklórom i baletom. O jednotlivých inscenáciách budú hovoriť tvorcovia s kritikmi.

MARTIN. Celý festival odštartujú „juniori“ už dnes 24. júna – predstavia sa študenti umeleckých škôl z Banskej Bystrice a Bratislavy. O Dotykoch a spojeniach sme sa porozprávali s programovým riaditeľom festivalu Róbertom Mankoveckým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom bude 9. ročník festivalu Dotyky a spojenia odlišný od tých predchádzajúcich?

- V zásade v ničom. Štruktúru programu sme nemenili, a napokon sme radi, že sa nám ju podarilo zachovať. Líšiť sa bude iba jednotlivými predstaveniami. Festival prinesie to najlepšie, čo sa podarilo v divadlách na Slovensku vytvoriť od apríla 2012 do apríla 2013. Približne v polovici apríla je totiž definitívna uzávierka programu, premiéry inscenácií po tomto termíne už nestihneme zachytiť.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je teda základná charakteristika festivalu Dotyky a spojenia 2013?

- Martinský festival je výberový a odkázaný na to, čo sa v danom období urodí. Teda predovšetkým úroveň jednotlivých inscenácií limituje úroveň či kvalitu celého festivalu. Mali sme veľkú snahu ukázať na festivale tie najlepšie a najzaujímavejšie inscenácie – či už z pohľadu divákov alebo z pohľadu kritiky. Festival má ešte jedno malé obmedzenie – a to samotné miesto konania. Výber inscenácií je zákonite limitovaný našimi priestorovými možnosťami. Preto sa to najlepšie z aktuálnej tvorby napríklad z veľkej sály SND alebo z Nitry či iných veľkých divadiel do Martina jednoducho preniesť nedá. Ale na druhej strane ma uspokojuje skutočnosť, že aj keby som vyberal z titulov zo spomínaných „veľkých priestorov“, hádam až na jednu výnimku by tu žiaden ich titul aj tak nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Aké teda boli kritériá výberu – okrem priestorových obmedzení?

- Nie sme festival, ktorý by bol nejakým spôsobom tematizovaný, teda nemáme vopred striktne určenú dramaturgickú líniu. V dramaturgickej rade bol tento rok okrem mňa a Lenky Dzadíkovej, ktorá má na starosti výber detských inscenácií, aj dramaturg a divadelný kritik Oleg Dlouhý, riaditeľ nášho divadla i celého festivalu František Výrostko a pomáhal nám kolega Tibor Kubička, ktorý vyštudoval divadelnú réžiu. Kritériá výberu sme mali nastavené skôr tradične – teda zaujímalo nás predovšetkým dobré divadlo. Orientovali sme sa prioritne na pôvodné veci, potom na atraktívne inscenovanie svetovej klasiky a do tretice na dramatizácie prozaických diel. To sú tri línie, po ktorých sme šli, ale neboli jediné. Sú tu aj inscenácie, ktoré sa tomuto vymykajú.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude tento rok najsilnejším magnetom festivalu?

- To je ťažko povedať - lebo čo je pre koho magnetom? Veľmi zaujímavý bude nočný program, tam sú všetky inscenácie pôvodné. Teším sa, že tu máme veci, ktoré napríklad kritika zásadne nezaznamenala, a pritom sú skvelé. Spomeniem aspoň Bartimejove pašie tvorivej dvojice Martinka – Kalinka. Viem uviesť podobné konkrétne príklady z minulého ročníka, keď práve vďaka nášmu festivalu si aj odborná verejnosť, aj diváci všimli veci predtým nepovšimnuté: divadlo Pôtoň s hrou Psota – premiéra prešla, objavila sa nenápadná recenzia, boli u nás, napokon ich pozvali aj na Divadelnú Nitru a bola z toho nominácia na Dosky. Podobne to bolo s inscenáciou SND Pohania – po premiére veľmi vlažné prijatie, po Martine festival v Nitre a ocenenie Dosky. Verím, že sa situácia zopakuje aj tento rok. Je príjemným zistením, že práve náš festival je akýmsi uzatváracím miestom programu pre Divadelnú Nitru. Dotyky a spojenia sa stávajú odrazovým mostíkom a som rád, že práve toto sa nám podarilo – upozorňovať na výnimočné inscenácie.

Ako dramaturg festivalu ktoré divadlo odhadujete za divácky najpríťažlivejšie?

Nemám takého favorita. Divácky atraktívne sú vždy všetky bratislavské divadlá, lebo sú tam tváre známe z televíznej obrazovky – bude tu Aréna, Slovenské národné divadlo, GUnaGU, ale aj SkRAT, Nitra... Tento rok bude atraktívny aj večerný program na námestí.

Vlani dal priestor najmä tancu, bude tanec dominovať aj teraz?

- Sú tam tri tanečné veci, ale žánrovo každá z inej oblasti. Bratislavský elledanse ponúkne súčasný tanec v prepojení s rockovou muzikou. Z iného žánru, folklóru, bude vystúpenie Mareka Ťapáka a SĽUK-u, ich predstavenie Tanec medzi črepinami je v Bratislave vždy beznádejne vypredané. Ďalší bonbónik - prvý raz za existenciu festivalu tu budeme mať Balet SND - s predstavením Romeo a Júlia. Vo večernom programe na námestí sú aj dva koncerty s prepojením na divadlo. Slovenskú vokálnu skupinu Fragile vďaka menám ako Helena Krajčiová, Soňa Norisová či Kamil Mikulčík pozná takmer každý. V úlohe muzikanta sa v jeden festivalový večer predstaví aj člen nášho hereckého súboru - Dano Heriban s kapelou. Som presvedčený, že tieto večerné „open air“ produkcie budú mať silnú divácku priazeň.

A neprídu diváci o tento atraktívny program v prípade dažďa?

- Neprídu. Každý rok máme pripravený aj náhradný scenár, teda istíme si priestor v Dome odborov Strojár. Ak by predpovede ohlasovali dážď, presunieme produkciu tam a divákov včas upozorníme.

Hostiteľský súbor má v programe až dve inscenácie, prečo?

- Nie je to zámer, už sa nám to stalo pred štyrmi rokmi - sme v pozícii náhradníka. Keď nám teraz odriekla účasť Astorka Korzo ´90, museli sme pohotovo hľadať náhradné riešenie . Do programu sme teda zaradili náš sitkom www.narodnycintorin.sk. Naša inscenácia Hamlet (príbeh rodiny) bola vybratá štandardným postupom. Inak všeobecne platí – jedno divadlo, jedna inscenácia. Toto je výnimka – vynútená situáciou.

Festival má ambíciu pomenovať súčasný stav slovenského divadla. Aké teda je slovenské divadlo súčasnosti?

- To by som tak neformuloval. Festival mapuje výsledky jedného roka, nehodnotí a nepomenováva stav slovenského divadla ako celku. Kritická platforma, ktorá je súčasťou festivalu, má snahu o hodnotenie konkrétnych inscenácií. Do väčšej šírky - umeleckej či nebodaj spoločenskej a politickej - sa vo všeobecnosti nikto nepúšťa. Kritická platforma je fórum, kde si to viem predstaviť. Možno je to zaujímavá téma na diskusiu a niekedy v budúcnosti ju otvoríme – s názvom Quo vadis, slovenské divadlo?

Na záver otázka – prečo by si divák nemal nechať ujsť Dotyky a spojenia?

- To sa asi ani nedá. Pre človeka, ktorý žije v tomto priestore, je zákonité, že sa o festivalové dianie potkne na každom kroku. Veď program nemáme naplnený len na dvoch našich scénach, ale ponúkame aj pouličné divadlo, vonkajšie produkcie, koncerty. Počas piatich dní bude toto mesto naplno žiť festivalom a aj zarytý odporca divadla sa oň musí obtrieť. A inak – festival je určite príťažlivý svojou atmosférou. Aj pre ňu sa sem oplatí zájsť.

Autor: M. Kováčiková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 100
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 841
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 929
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Slovenská národná knižnica v Martine.

Získala aj medzinárodne uznávaný titul.


TASR
Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku Vsetína.

Hokejový tréner Daniel Babka prijal ponuku od legendárneho českého klubu.


Námestie Svetozára-Hurbana Vajanského v Martine.

Radnica bude súťaž opakovať.


1
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 873
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?