VRÚTKY. Telesné pozostatky historika drotárstva Karol Guleju, ktorého životná púť sa uzavrela 7. júna 2013, pravdepodobne uložia na Národnom cintoríne v Martine. Komisiu Národného cintorína o to minulý utorok písomne požiadalo mesto Vrútky.
Správca Kysuckej kultúrnej nadácie (KKN) Bratislava Dušan Mikolaj informoval, že Guleja už pred niekoľkými rokmi prostredníctvom vedenia Matice slovenskej vyslovil želanie, aby jeho telesné pozostatky uložili v kraji, z ktorého pochádzal a medzi osobnosťami národa, ktorý si vážil.
Od učiteľstva k drotárstvu
Guleja sa narodil v Priekope pri Vrútkach 14. augusta 1916 a krátko po absolvovaní štúdia na Rímskokatolíckom učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule sa začal intenzívne zaujímať o drotárske remeslo. Táto téma ho na celý život pritiahla po tom, čo v roku 1938 prišiel učiť do Dlhého Poľa, ktoré s Veľkým Rovným, Turzovkou a ďalšími kysuckými obcami tvorili územie takzvanej Drotárie.
„Dôverne spoznával životné osudy desiatok úspešných drotárov, ktorí mali svoje dielne i manufaktúry v mnohých štátoch Európy a zámoria, zhromažďoval autentické doklady o ich živote, zbieral ich výrobky,“ uviedol Mikolaj a zdôraznil, že mnohé artefakty z prvej výstavy, ktorú Guleja zorganizoval v roku 1940 v Dlhom Poli, majú vysokú historickú alebo umeleckú hodnotu a stali sa trvalou základinou zbierkového fondu terajšieho Považského múzea v Žiline.
Ocenenie s jeho menom
V roku 1969 Guleja emigroval s rodinou do nemeckého Mníchova, kde v skúmaní drotárstva vytrvalo pokračoval. Poznatky publikoval v roku 1992 v rozsiahlej publikácii Svet drotárov. Kysucká kultúrna nadácie Bratislava udeľuje od roku 2007 Cenu Karola Guleju za významný osobnostný prínos v propagácii histórie drotárstva a za aktívne rozvíjanie tohto remesla v súčasnosti, dodal správca KKN.
Životopisný profil historika drotárskeho umenia uverejnil v roku 2008 Dušan Mikolaj v knihe Odrôtovaný svet Karola Guleju. Na správe Národného cintorína sa spoločne s mestom Martin podieľa Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine.
„Tieto inštitúcie konajú na základe oficiálnej žiadosti na uloženie urny s telesnými pozostatkami zosnulého na tomto pietnom mieste. Podať ju môžu organizácia poverená závetom, rodinní príslušníci alebo občianske združenie. Práve minulý utorok sa s takou žiadosťou na komisiu Národného cintorína písomne obrátilo mesto Vrútky,“ pripomenul riaditeľ Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice v Martine Jozef Beňovský.
Autor: AD