VRÚTKY. Branislav Fojtík z Vrútok má silný vzťah k prírode, a preto by rád urobil šľachetnú vec. Chce dať tisíc eur na záchranu vyše dvestoročnej lipy, ktorá navyše nestojí na jeho pozemku. Má totiž podozrenie že strom už dlhšie trávi chemikáliou jeho sused Silvester Mikuláš. Majestátna lipa rastie na pozemku staršej panej, ktorý sa nachádza presne medzi dvormi týchto dvoch mužov. Jeden ju chce zachrániť a rád sa kochá pohľadom na ňu, druhému zas vraj prekáža padajúce lístie a jej vrhajúci tieň.
Lipa záhadne vyschla
Branislav Fojtík tvrdí, že minulý rok bola táto vysočizná lipa ešte zdravá a zakvitnutá. Dnes je všetko inak.
„Strom teraz z jednej strany kompletne vyschol, lebo podľa mojich informácií ho sused polieva nejakou chemikáliou. Mňa to mrzí, lebo lipa patrí nám všetkým, ďalším generáciám a jeden človek nemá právo rozhodnúť o osude takéhoto starého stromu, ktorý prežil dlhú históriu, niekoľko vojen či cisárov. A tento sused neváha spisovať petíciu na vyrúbanie predtým zdravej lipy,“ hnevá sa B. Fojtík, ktorý problém opísal aj na vrútockom mestskom úrade, kde dal podnet, aby bol strom vyhlásený za chránenú drevinu. Dokonca chcel obetovať svoj čas, pomôcť úradu pri vybavovaní a bol ochotný zaplatiť hoci aj tisíc eur, len aby sa dvestoročná lipa zachovala.
Popieranie suseda a údajný nezáujem úradov
Po zhruba mesiaci a pol sa išiel Branislav Fojtík na úrad opäť informovať, ako s vecou pokročili.
„Povedali mi, že ani štát ani Mestský úrad vo Vrútkach nemajú záujem túto situáciu riešiť, čím lipu doslova odsúdili na záhubu. Mňa to mrzí, lebo sa snažím urobiť dobrú vec a nikto mi nepodá pomocnú ruku,“ nestačil sa čudovať Vrútočan.
Fojtíkov sused však akékoľvek pokusy o likvidáciu stromu poprel.
„Nie sme nadšení, že tu rastie, ale čo s tým máme robiť? Strom nám robí chládok a my tu máme záhradu. Určite lipu ničím nepolievame, veď nie je naša,“ bránil sa S. Mikuláš.
Dvestoročný strom je mladý
Na mestskom úrade sme sa však dozvedeli, že u nich bola ešte v júni roku 2011 doručená žiadosť o vypílenie lipy. Jej majiteľka však napodiv žiadateľom nebola.
„Majiteľka, na ktorej pozemku lipa stojí, totiž s vypílením nesúhlasila, tak sme museli toto konanie zastaviť. Podľa odborníkov z Národného parku Veľká Fatra je ten strom ešte relatívne mladý, aj keď je dvestoročný, a preto mu nemôže byť pridelený osobitný druh ochrany a za chránenú drevinu sa vyhlásiť nemôže,“ informoval o výsledkoch vrútocký viceprimátor Juraj Bado a dodal, že o poškodení lipy v súčasnosti vedia, ako aj o narušených susedských vzťahoch pre tento strom.
„Dal som pokyn náčelníkovi mestskej polície urobiť určité opatrenia, aby sa ďalšiemu ničeniu stromu zamedzilo. Pána Fojtíka sme rozhodne neodbili, aj my máme záujem o zachovanie stromu, veď je to krásna lipa,“ namietal viceprimátor Vrútok.
Ako sme sa z národného parku dozvedeli, aby mohol byť nejaký strom vyhlásený za chránenú drevinu, musí mať obvod kmeňa väčší ako päť metrov, keďže vek sa len ťažko odhaduje a strom musí byť na pohľad zdravý. V tomto prípade lipa nespĺňa ani jedno z kritérií, keďže jej obvod kmeňa je menší a údajným trávením chemikáliou je už na prvý pohľad lipa vyschnutá. Prvotný zámer potenciálneho likvidátora teda, žiaľ, vyšiel.